Najważniejsze informacje:
- Ból głowy od zęba spowodowany jest silnym unerwieniem twarzoczaszki. Może być wiele przyczyn tej dolegliwości, m.in. zapalenie dziąseł, próchnica, wady zgryzu, bruksizm.
- Ucisk w głowie od zęba zawsze wymaga konsultacji ze stomatologiem. Lekarz wdraża szczegółową diagnostykę w celu rozpoznania przyczyny i dopasowania skutecznej terapii.
- Leczenie bólu zęba promieniującego do głowy zależy od podłoża problemu i może obejmować m.in. antybiotykoterapię, wypełnienie ubytków, leczenie kanałowe, leczenie ortodontyczne.
Ból głowy jest częstym powodem zgłaszania się po pomoc lekarską. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jego przyczyna może tkwić w problemach z zębami. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja stomatologiczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dowiedz się, co może być podłożem dolegliwości i dlaczego ból zęba promieniuje do głowy.
Czy od zęba może boleć głowa?
Ból głowy od zęba jest dość częstym zjawiskiem. Ma to związek ze skomplikowaną anatomią ludzkiego ciała oraz bliskim sąsiedztwem jamy ustnej, skroni, czoła i potylicy. Z powodu silnego unerwienia twarzoczaszki dolegliwości bólowe ze strony zębów mogą przenosić się na sąsiadujące tkanki.
Najczęściej ból górnych zębów promieniuje do skroni. Natomiast nieprawidłowości w obrębie dolnego uzębienia skutkują nieprzyjemnymi odczuciami w rejonie potylicznym. Ból zęba może też rozchodzić się do czoła lub bocznych części głowy. Zdarza się, że jednocześnie boli również ucho, policzek lub szyja.
Ból głowy od zęba – objawy
Ból głowy od zęba może mieć różny charakter w zależności od jego przyczyny. Bywa, że pojawia się nagle, ze specyficznym pulsowaniem lub kłuciem podczas gryzienia czy żucia, ale może również mieć formę chroniczną. Zdarza się, że nasila się podczas pochylania lub w pozycji leżącej.
Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać ból głowy od zęba. Tutaj warto zwrócić uwagę na dodatkowe symptomy, takie jak:
- zaczerwienienie dziąseł,
- obrzęk dziąseł,
- ucieplenie tkanek wokół zęba,
- tkliwość zęba lub dziąseł,
- trudności z otwieraniem szczęki,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- ropień,
- widoczne ubytki szkliwa.
Ból głowy od zęba może powodować ogólne złe samopoczucie i gorączkę. Objawy te najczęściej towarzyszą stanom zapalnym i infekcjom w jamie ustnej.
Jakie są przyczyny bólu głowy i zęba?
Ból głowy od zęba może mieć różne przyczyny – od stanów zapalnych, przez wady zgryzu, po zatrzymanie procesu wyrzynania się ósemki. Dokładna diagnostyka i ustalenie czynnika wywołującego nieprzyjemne objawy są niezwykle istotne dla powodzenia procesu leczenia.
Stany zapalne dziąseł i zepsute zęby a ból głowy
Ból spowodowany chorobami dziąseł, takimi jak zapalenie przyzębia, może obejmować nie tylko dziąsła i zęby, ale także promieniować do całej jamy ustnej i głowy. Nieprawidłowości są spowodowane bakteriami płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które penetrują w głąb szczelin dziąsłowych.
Przyczyną bólu głowy promieniującego od zęba może być nieleczona próchnica. Jest to bakteryjna choroba zakaźna, która prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa i pojawienia się ubytków. Powikłaniem są ostre zapalenie miazgi i ostre ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, które również mogą objawiać się bólem zęba promieniującym do głowy.
Ból głowy od zepsutego zęba często jest nasilony i ma charakter pulsujący. Jego lokalizacja zależy od położenia zęba.
Ból głowy a bruksizm
Bruksizm to zaburzenie, które charakteryzuje się nadmiernym zaciskaniem zębów w trakcie snu, które prowadzi do zgrzytania zębów. Istnieje wiele czynników, które prowadzą do rozwoju przypadłości. Wśród nich wymienia się m.in. zbyt intensywną pracę mięśni żuchwy, wady zgryzu, przewlekły stres i zaburzenia ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.
Bruksizm prowadzi do ścierania się zębów i ich nadwrażliwości, ale również może być przyczyną intensywnych dolegliwości bólowych w obszarze twarzy i głowy. Dla niektórych pacjentów to właśnie nawracające bóle głowy są pierwszym niepokojącym objawem. Najczęściej pojawiają się rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Bóle głowy od zębów przy bruksizmie są zlokalizowane głównie w okolicach skroni.
Ból głowy od zęba ósemki
Bardzo często ból głowy od zęba mądrości jest spowodowany jego zatrzymaniem. Jest to sytuacja, w której ósemka znajduje się w kości, ale nie doszło do jej wyrżnięcia. Wówczas może wywierać ucisk na nerwy lub powodować zapalenie tkanki miękkiej, co czasem kończy się powstaniem ropnia. Przyczyną jest najczęściej brak miejsca w łuku zębowym.
Ból głowy od krzywych zębów
Wady zgryzu są nie tylko defektem estetycznym, ale również częstym źródłem bólów głowy. Nieprawidłowe ułożenie zębów wpływa na zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym i układzie mięśniowym. Prowadzi to do wzmożonego napięcia mięśni, a w efekcie niedotlenienia tkanki mięśniowej, co sprzyja gromadzeniu się produktów przemiany materii i wywołuje dolegliwości bólowe. Ból głowy od krzywych zębów najczęściej jest zlokalizowany w okolicy czoła i skroni.
Ból głowy od zęba leczonego kanałowo
Ból głowy od zęba leczonego kanałowo jest rzadkim powikłaniem. Pojawia się, gdy zabieg został wykonany nieprawidłowo i doszło do przepchnięcia materiału wypełniającego do zatoki. Poza dolegliwościami bólowymi mogą pojawić się również kaszel i gorączka. Ból głowy po leczeniu kanałowym wymaga niezwłocznej konsultacji ze stomatologiem.
Ból głowy spowodowany dysfunkcją czaszkowo-żuchwową
Wśród przyczyn bólu głowy i zębów wymienia się również tzw. dysfunkcję czaszkowo-żuchwową. Jest to termin obejmujący różnorodne zaburzenia funkcji zębów, mięśni żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Dane wskazują, że ponad 27% pacjentów z dysfunkcją czaszkowo-żuchwową doświadcza przewlekłych bólów głowy.
Jednym z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego jest zespół Costena. Schorzenie objawia się bólem promieniującym od żuchwy do skroni oraz charakterystycznymi trzaskami w stawie skroniowo-żuchwowym i trudnościami z otwieraniem ust.
Co robić, gdy pojawi się ból głowy od zębów?
Ból głowy od zęba wymaga konsultacji ze stomatologiem. Lekarz przeprowadza szczegółową diagnostykę, która pozwala ustalić przyczynę dolegliwości. Na podstawie wyników badań dopasowuje odpowiedni sposób leczenia.
Nigdy nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa lub podejmować leczenia na własną rękę, ponieważ może dojść do groźnych powikłań. Dopuszczalne jest natomiast zastosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty i domowych sposobów, które przynoszą ulgę w dolegliwościach do czasu konsultacji.
Ból głowy i zęba – leczenie
Leczenie bólu zęba promieniującego do głowy zależy od przyczyny problemu. Odpowiednio dopasowana terapia nie tylko łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, ale także zapobiega ich ponownemu wystąpieniu.
W przypadku chorób zębów przeprowadzane jest zwykle leczenie endodontyczne lub wypełnienie ubytków próchnicowych. Niekiedy konieczne jest zastosowanie antybiotyków, zwykle zawierających amoksycylinę lub klindamycynę, a w skrajnych przypadkach usunięcie zęba objętego procesem chorobowym.
Jeżeli występuje ból głowy od krzywych zębów, niezbędna jest konsultacja i leczenie ortodontyczne (np. założenie stałego aparatu). Natomiast zatrzymana ósemka wymaga usunięcia chirurgicznego.
Ból głowy i zęba spowodowany bruksizmem lub zaburzeniami ze strony stawu skroniowo-żuchwowego wymaga złożonego i indywidualnie dopasowanego leczenia. Terapia może obejmować m.in. ćwiczenia, masaże, zabiegi fizjoterapeutyczne lub podanie toksyny botulinowej.
Ból zęba promieniujący do głowy – domowe sposoby
W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów pomocne mogą być również domowe sposoby na ból głowy od zęba. Należą do nich:
- zimne okłady na policzek i skroń po stronie chorego zęba,
- płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej lub roztworem soli,
- delikatny masaż skroni,
- wdychanie olejku lawendowego.
Należy pamiętać, że domowe leczenie nie usuwa przyczyny problemu, a jedynie przynosi tymczasową ulgę w dolegliwościach.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przyczyn, objawów i leczenia bólu głowy od zęba.
Czy od zepsutego zęba może boleć głowa?
Ból głowy od zepsutego zęba zdarza się bardzo często. Przyczyną może być m.in. próchnica, zapalenie miazgi lub zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.
Czy głowa może boleć od zęba?
Tak. Ból zęba promieniujący do głowy jest związany z silnym unerwieniem twarzoczaszki, a przez to odbieraniem bodźców bólowych przez sąsiadujące struktury.
Czy ból głowy może promieniować do szczęki?
Tak. Ból głowy promieniujący do szczęki występuje przy migrenie lub klasterowym bólu głowy.
Co robić, gdy boli głowa od zęba?
Ból głowy od zębów jest wskazaniem do konsultacji stomatologicznej. Lekarz przeprowadza szczegółową diagnostykę w celu ustalenia przyczyny problemu i dostosowania indywidualnego planu leczenia. Doraźnie można zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub domowe sposoby.
Gdzie boli głowa od zęba?
Problemy stomatologiczne mogą powodować dolegliwości bólowe rozchodzące się do czoła, skroni lub bocznych części głowy. Ból z tyłu głowy od zęba najczęściej jest skutkiem nieprawidłowości w dolnym łuku zębowym.
Czy ból głowy i szczęki może występować jednocześnie?
Ból głowy i szczęki to częsta przypadłość przy problemach stomatologicznych obejmujących górne zęby.
Co oznacza ból zębów i głowy z prawej strony?
Ból głowy i zębów z prawej strony może być spowodowany chorobami zębów, zatrzymaniem ósemki lub dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Konieczna jest konsultacja stomatologiczna i ustalenie przyczyny dolegliwości.
Czy możliwe są zawroty głowy od zęba?
Zawroty głowy od zęba zdarzają się bardzo rzadko. Mogą pojawić się po ekstrakcji zęba mądrości. Niekiedy przyczyną jest silny ból, który powoduje skurcz naczyń, a w efekcie zawroty głowy.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.