Co na promieniujący ból ósemki, jakie leki pomogą?

Najważniejsze informacje:

  • Ból ósemki najczęściej jest związany z procesem wyrzynania się ostatniego zęba lub jego zatrzymania w kości. Inne przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości to próchnica i stan zapalny.
  • Poza promieniującym bólem często pojawiają się także inne objawy, takie jak np. zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i szczękościsk.
  • Ulgę w bólu mogą przynieść domowe sposoby, leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Konieczna jest również konsultacja ze specjalistą.
Ból ósemki

Trzecie trzonowce, znane również jako zęby mądrości, są ostatnimi zębami, które pojawiają się w jamie ustnej. Często są źródłem nieprzyjemnych objawów. Powszechnym problemem wielu pacjentów jest promieniujący ból ósemki. Do głównych przyczyn dolegliwości należą zatrzymanie zęba mądrości, zapalenie dziąseł oraz próchnica i jej powikłania. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja ze stomatologiem. Pomocne mogą okazać się także doraźne sposoby na bolącą ósemkę.

Promieniujący ból ósemki – przyczyny

Ból ósemki może mieć wiele przyczyn. Jedną z najczęstszych jest wyrzynanie się zęba mądrości, które w większości przypadków ma miejsce między 16. a 25. rokiem życia, chociaż może zdarzyć się też dużo później. Przyczyną dyskomfortu jest proces przebijania się zęba przez dziąsła, co następuje już po wykształceniu się struktury szczęki i żuchwy. Ósemki wywierają nacisk na tylną część żuchwy, co może prowadzić do znacznego bólu, szczególnie w dolnym łuku zębowym.

Ponieważ zęby mądrości wyrzynają się jako ostatnie, często brakuje dla nich miejsca. Wówczas dochodzi do zatrzymania ósemki, które może być częściowe lub całkowite. W każdym przypadku rosnący nadal ząb uciska na sąsiadujące struktury i nerwy, co jest przyczyną dolegliwości bólowych, często nasilonych i promieniujących do innych części twarzoczaszki. Zatrzymany ząb mądrości może ulegać infekcjom bakteryjnym, czego objawem jest stan zapalny i ból.

Przyczyną promieniującego bólu ósemki może być próchnica. W zębach mądrości często pojawiają się ubytki, co związane jest z utrudnioną higieną i zaleganiem resztek jedzenia. Choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo, a dolegliwości pojawiają się, gdy infekcja zajmie tkanki położone głębiej (np. miazgę zęba).

Rosnąca ósemka – objawy

Wychodząca ósemka powoduje dolegliwości bólowe w tylnej części szczęki lub żuchwy. Na początku dyskomfort jest odczuwalny głównie w miejscu przebijania się zęba. Dziąsło w tym rejonie może stać się czerwone i bolesne przy dotyku. W dalszym etapie może dojść do lokalnego obrzęku, a nawet wysięku zapalnego spod dziąsła, co jest wyczuwalne w ustach jako nieprzyjemny posmak.

Dodatkowo może pojawić się ból ósemki promieniujący do ucha lub skroni, a także problemy z żuciem i połykaniem pokarmów. Typowym objawem jest trudność w swobodnym otwieraniu ust, znana jako szczękościsk. Warto zwrócić uwagę, że ból zęba mądrości może promieniować do gardła i wywoływać stan podgorączkowy, a przez to być mylnie interpretowany jako oznaka infekcji górnych dróg oddechowych.

Objawy rosnącej ósemki pojawiają się okresowo, ponieważ zęby mądrości wyrzynają się stopniowo. Proces ten może trwać nawet kilka lat. Nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się od kilku do kilkunastu dni.

Należy zachować czujność, ponieważ podobne symptomy mogą wskazywać również na zepsuty ząb mądrości. Objawy, takie jak ból przy dotyku, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk, czy ocieplenie tkanek wokół ósemki, pojawiające się w wyrżniętym wcześniej zębie świadczą najprawdopodobniej o stanie zapalnym. Przy zaawansowanych procesach chorobowych widoczne są ubytki szkliwa, a w niektórych przypadkach pojawia się ropień.

Sposoby leczenia promieniującego bólu ósemki

Ból ósemki należy zawsze skonsultować ze stomatologiem. Lekarz przeprowadza diagnostykę w celu ustalenia przyczyny problemu. Na tej podstawie wdraża odpowiednie działania lecznicze.

W przypadku zatrzymanego zęba konieczne jest jego usunięcie. Najczęściej ekstrakcja przeprowadzana jest metodą chirurgiczną. Zabieg polega na nacięciu dziąsła, odsłonięciu kości i wyjęciu ósemki.

Ból spowodowany próchnicą można leczyć poprzez opracowanie i uzupełnienie ubytków. Gdy to nie wystarcza lub nie jest możliwe, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu leczenia kanałowego. Ostatecznym rozwiązaniem jest wyrwanie zęba mądrości.

W przypadku niektórych pacjentów lub określonych powikłań (np. zapalenie kości, procesy ropne przebiegające z objawami ogólnymi) konieczne jest zastosowanie antybiotyków. W leczeniu stomatologicznym korzysta się przede wszystkim z preparatów zawierających klindamycynę lub amoksycylinę (czasami z kwasem klawulanowym). Decyzję dotyczącą doboru właściwego preparatu podejmuje stomatolog.

Co można zastosować na ból ósemki – leki przeciwbólowe

Przy silnych i uporczywych dolegliwościach można wesprzeć się środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Leki na ból ósemki zawierają m.in. paracetamol, ibuprofen lub ketoprofen. Przed ich użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Preparaty służą wyłącznie do doraźnego stosowania i przynoszą tymczasową ulgę. Konieczne jest skonsultowanie się ze stomatologiem i rozpoczęcie terapii, która usunie przyczynę bólu zęba mądrości.

Ból po wyrwaniu ósemki

Niekiedy konieczne jest wyrwanie chorego lub nieprawidłowo rosnącego zęba. Ból po usunięciu ósemki jest normalnym zjawiskiem związanym z naruszeniem tkanek i nerwów. Dolegliwości utrzymują się od kilku godzin do 2–3 dni. Mogą mieć różny stopień nasilenia, ale maleją z każdą dobą po zabiegu. Niekiedy występuje również szczękościsk i ból przy przełykaniu śliny po usunięciu ósemki.

Powodem do niepokoju powinien być ból tydzień po usunięciu ósemki. Długotrwałe utrzymywanie się dolegliwości może świadczyć o tym, że doszło do powikłań. Jednym z nich jest wypłukanie się skrzepu z rany, czyli suchy zębodół. W takiej sytuacji konieczna jest niezwłoczna konsultacja ze stomatologiem.

Jak złagodzić ból ósemki domowymi sposobami?

W celu złagodzenia bólu zęba mądrości można zastosować kilka niefarmakologicznych metod. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie tymczasowe rozwiązania, a konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, aby ustalić przyczynę problemu i zastosować odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na promieniujący ból ósemki przy wyrastaniu i toczących się procesach chorobowych to:

  • płukanie jamy ustnej – stosowanie naparu z szałwii lekarskiej lub roztworu soli może przynieść ulgę w bólu zęba,
  • zimne okłady – aplikowanie ich na policzek i skroń po stronie chorego zęba pomaga zmniejszyć obrzęk i dolegliwości bólowe,
  • masaż skroni – delikatne okrężne ruchy w okolicy skroni mogą przyczynić się do złagodzenia napięcia i promieniującego bólu,
  • wdychanie olejku lawendowego – ma działanie uspokajające i może pomóc w redukcji stresu związanego z bólem zęba,
  • smarowanie dziąseł olejkiem goździkowym – wykazuje antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości.

Na ból ósemki po wyrwaniu zalecane są zimne okłady i leki przeciwbólowe. Nie należy płukać jamy ustnej i smarować dziąseł olejkiem goździkowym, gdyż może dojść do zakłócenia procesu gojenia się rany.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące promieniującego bólu ósemki.

Dlaczego wychodząca ósemka boli?

Wychodzenie ósemki może być bolesne ze względu na brak miejsca w łuku zębowym. Nowy ząb uciska na nerwy i sąsiadujące tkanki, co powoduje ból.

Gdzie promieniuje ból ósemki?

Pacjenci często zgłaszają ból ósemki promieniujący do ucha, skroni, policzka lub oczodołu.

Co oznacza ból dziąsła przy ósemce?

Ból dziąsła przy ósemce może świadczyć o stanie zapalnym. W takiej sytuacji występuje również zaczerwienienie, obrzęk i ucieplenie tkanek. Dziąsło może również boleć, gdy ząb mądrości rośnie.

Jak złagodzić ból zęba mądrości?

Na ból ósemki można zastosować ziołowe płukanki, zimne okłady lub olejek goździkowy. Gdy dolegliwości bólowe promieniują pomocny jest masaż skroni lub wdychanie olejku lawendowego. Przy nasilonych objawach można sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja stomatologiczna.

Jakie są objawy wychodzenia ósemki?

Do objawów rosnącego zęba mądrości zaliczane są: ból tylnej części szczęki lub żuchwy, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, szczękościsk, trudności z żuciem i połykaniem pokarmów. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do skroni, ucha, policzka, gardła lub oczodołów.

W jakim wieku rosną ósemki?

Najczęściej wyrzynanie ósemek ma miejsce między 16. a 25. rokiem życia, ale może rozpocząć się później. Proces ten trwa nawet kilka lat.

Ile rośnie ząb mądrości?

Wyrastanie ósemek trwa kilka lat i przebiega skokowo. Zdarza się, że zęby rosną nawet 2–3 lata.

Co zastosować na ból wychodzącej ósemki?

Na bolesne wyrzynanie się ósemki można zastosować zimne okłady, olejek goździkowy, płukanki ziołowe, ogólnodostępne leki przeciwbólowe lub NLPZ.

Jak złagodzić ból po wyrwaniu ósemki?

Na ból po usunięciu ósemki pomagają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub zlecone przez lekarza. Można wspomóc się zimnymi okładami.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból zęba

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.