Ból ucha od zęba – jak rozpoznać, jak leczyć?

Najważniejsze informacje:

  • Ból ucha od zęba może występować z wielu powodów, co związane jest ze złożonym unerwieniem twarzoczaszki
  • Rozpoznanie dolegliwości wymaga konsultacji ze stomatologiem, który po dokładnej diagnostyce i rozpoznaniu podłoża problemu może zaproponować odpowiednie metody leczenia
  • Postępowanie terapeutyczne zależy od przyczyn bólu ucha od zęba i może obejmować m.in. specjalistyczne leczenie stomatologiczne, antybiotykoterapię, korekcję wad zgryzu, a nawet usunięcie zęba.
Ból ucha od zęba

Ból ucha od zęba jest częstym problemem. Zgłaszają go zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Dolegliwości mogą mieć różne natężenie. Niekiedy są tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie pogarszają samopoczucie. W każdym przypadku konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które nie tylko złagodzi objawy, ale przede wszystkim usunie ich przyczynę. Dowiedz się, co robić, gdy ból zęba promieniuje do ucha.

Dlaczego ból zęba promieniuje do ucha?

Promieniowanie bólu zęba do ucha jest związane z budową anatomiczną twarzoczaszki. Charakteryzuje ją liczne unerwienie. Dlatego bodźce – w tym również bólowe – mogą być odbierane przez różne struktury. Szczególnie często występuje ból ucha od dolnych zębów trzonowych, ale również nieprawidłowości w obrębie górnego uzębienia mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Ból ucha od zęba nie jest spowodowany procesami patologicznymi w obrębie narządu słuchu. Mimo to nigdy nie należy go bagatelizować. Dolegliwości bólowe najczęściej wskazują na problem z uzębieniem lub zaburzenia ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Konieczne jest ustalenie przyczyny bólu zęba promieniującego do ucha oraz rozpoczęcie leczenia pod okiem specjalisty.

Ból zęba promieniujący do ucha – przyczyny

Ból zęba promieniuje do ucha z różnych powodów. Ustalenie przyczyny stanowi podstawę udanego leczenia.

Najczęściej występuje ból ucha od zepsutego zęba. Przyczyną jest ostre zapalenie miazgi. Chorobę powodują bakterie, które dostają się do komory zęba przez ubytki powstałe na skutek próchnicy. Niekiedy jednocześnie występuje ostre ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, w którym proces chorobowy obejmuje tkankę kostną otaczającą ząb.

Innym często zgłaszanym problemem jest ból ósemki promieniujący do ucha. Nieprzyjemne objawy są skutkiem wyrzynania się zęba mądrości, który nie ma miejsca w łuku zębowym, dlatego napiera na okoliczne tkanki. Charakterystyczne jest cykliczne występowanie i samoistne ustępowanie dolegliwości. Ból zęba i ucha jednocześnie pojawia się głównie wtedy, gdy rośnie dolna ósemka.

Ból obejmujący jednocześnie ząb i ucho może również pojawić się przy zaburzeniach czynności stawu skroniowo-żuchwowego (TMD). Są one spowodowane m.in. wadami zgryzu, przewlekłym stresem, zmianami anatomicznymi i czynnikami genetycznymi. Jednym z nich jest zespół Costena. Schorzenie objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi, które obejmują obszar od żuchwy do skroni. Towarzyszą im trudności z otwieraniem ust, a także trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym.

Natomiast ból ucha od zęba u dzieci najczęściej jest spowodowany wyrzynaniem się zębów. Dolegliwości mogą być również związane z próchnicą. Choroba dotyczy zarówno zębów stałych, jak i mlecznych.

Jak rozpoznać ból ucha od zęba?

Niekiedy trudno jest określić, czy ból dotyczy zęba, czy ucha. W ustaleniu przyczyn dolegliwości pomocne mogą być objawy towarzyszące. Przy chorobach stomatologicznych bardzo często występują:

  • tkliwość zęba,
  • zaczerwienienie dziąsła,
  • obrzęk dziąsła,
  • wzmożone ocieplenie tkanek,
  • ubytki szkliwa,
  • trudności z otwieraniem ust,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • ropień.

Ból ucha od ósemki można rozpoznać po opuchliźnie, tkliwości, szczękościsku i zaczerwienieniu błony śluzowej w okolicy wyrzynającego się zęba mądrości.

Ból ucha od zęba – co robić?

Ból ucha od zęba należy zawsze skonsultować ze stomatologiem. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badania, które pozwalają ustalić przyczynę problemu i dopasować odpowiedni sposób leczenia. Badania przydatne w diagnostyce bólu ucha i zęba to m.in.:

  • zdjęcie rentgenowskie zębów lub stawu skroniowo-żuchwowego,
  • tomografia komputerowa,
  • badanie żywotności miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.

Specjalistyczne leczenie bólu zęba i ucha pozwala skutecznie pozbyć się problemu i zapobiega ponownemu pojawieniu się dolegliwości. Terapia nie powinna być prowadzona na własną rękę. Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, ponieważ może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań. W czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty ulgę w bólu ucha od zęba mogą przynieść ogólnodostępne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Przed ich zażyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Ból ucha od zęba – leczenie

Leczenie bólu ucha od zęba zależy od przyczyny. W przypadku chorób zębów można zastosować opracowanie i wypełnienie ubytków próchnicowych lub leczenie kanałowe (endodontyczne). Niekiedy trzeba usunąć chory ząb. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie antybiotyków: amoksycyliny (np. Amotaks, Duomox), amoksycyliny z kwasem klawulanowym (np. Augmentin, Amoksiklav) lub klindamycyny (np. Clindamycin-MIP, Dalacin C). O zasadności stosowania i wyborze leku decyduje lekarz.

Leczenie bólu ucha i zęba spowodowane zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego najczęściej obejmuje kilka metod. Zalicza się do nich zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia, korektę wad zgryzu, podanie toksyny botulinowej lub operacje chirurgiczne.

Ból ucha od zęba – domowe sposoby

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, można również wdrożyć domowe leczenie bólu ucha od zęba. Działania łagodzą dolegliwości, ale nie usuwają przyczyny problemu. Do polecanych metod należą:

  • zimne okłady na zewnętrzną stronę policzka w okolicy bolącego zęba,
  • płukanie jamy ustnej roztworem soli,
  • płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące bólu zęba promieniującego do ucha.

Od jakiego zęba boli ucho?

Najczęściej do ucha promieniuje ból dolnych zębów trzonowych, ale zdarza się, że również, że choroby górnych zębów powodują dolegliwości bólowe.

Co zrobić, jak boli ucho od zęba?

Ból ucha od zęba jest wskazaniem do konsultacji stomatologicznej. Doraźnie można zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zimne okłady lub płukanie jamy ustnej.

Czy od zęba może boleć ucho i oko?

Tak. Zdarza się, że ból zęba promieniuje do ucha, a także do oka lub skroni.

Co może boleć od chorego zęba?

Ze względu na specyficzne unerwienie twarzoczaszki od chorego zęba może boleć ucho, szczęka, żuchwa, a także policzek, oko, skroń i węzły chłonne.

Dlaczego od zęba boli ucho?

Promieniowanie bólu zęba do ucha ma związek z unerwieniem twarzoczaszki. Liczne nerwy mogą powodować odbieranie bodźców bólowych przez odległe struktury.

Czy ból ucha może promieniować na zęby?

Tak. Ból zęba promieniuje do ucha lub odwrotnie. Dzieje się tak z powodu specyficznego przebiegu nerwów w obrębie twarzoczaszki. Częstą przyczyną jest przewiane ucho, ból zębów pojawia się po stronie chorego narządu słuchu.

Czy możliwy jest ból ucha i migdałka od zęba?

Tak, zdarza się, że ból zęba promieniuje do ucha i migdałka. Należy także pamiętać, że zły stan uzębienia może przyczyniać się do infekcji gardła (angina Ludwiga).

Ból ucha od zepsutego zęba – co robić?

Jeżeli pojawia się ból ucha od zepsutego zęba, należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest ostre zapalenie miazgi, które wymaga leczenia.

Czy możliwe jest kłucie w uchu od zęba?

Kłucie w uchu od zęba zdarza się bardzo rzadko. Kłujący ból ucha najczęściej wskazuje na stan zapalny w obrębie narządu słuchu i należy skonsultować go z laryngologiem.

Czy może być zatkane ucho od zęba?

Zatkanie ucha od zęba nie jest możliwe. Problem należy zawsze skonsultować z laryngologiem. Do przyczyn zatkanego ucha zalicza się m.in. ciało obce, czop woskowinowy lub zapalenie ucha środkowego. 

e-Konsultacja z Receptą Online Ból zęba

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.