Jak sprawdzić poziom witaminy D? Normy witaminy D3

Jak sprawdzić poziom witaminy D? Normy witaminy D3
Szacuje się, że blisko 95% Polaków może zmagać się z niedoborem witaminy D. Zważając na to, jak ważnym jest składnikiem, powinniśmy mówić już o jej powszechnym deficycie. Warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić poziom witaminy D w naszym organizmie.
Czym jest witamina D?
Witamina D sklasyfikowana jest jako tłuszcz steroidowy organicznych związków chemicznych. Większości pacjentów kojarzy się z dwiema głównymi funkcjami: budowaniem odporności organizmu, a także mocnymi zębami i kośćmi. To spore uproszczenie, zważając na fakt, w jak wielu procesach bierze czynny udział. Szereg chorób, takich jak: cukrzyca typu 2, stwardnienie rozsiane, depresja, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, ale też rak jelita grubego, piersi i trzustki, także zostały powiązane z niedoborem witaminy D.
Normy witaminy D
Wartości przedstawione poniżej dotyczą zdrowego, dorosłego człowieka:
- stan ciężkiego niedoboru (< 20 ng/ml),
- niska (20 – 30 ng/ml),
- prawidłowa (30 – 50 ng/ml),
- podwyższona (50 – 100 ng/ml),
- potencjalnie toksyczna (100 – 150 ng/ml),
- wartość toksyczna( > 150 ng/ml).
Wyniki badania zawsze należy skonsultować ze specjalistą, szczególnie jeżeli wartości znajdują się na granicach norm.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Do czego jest potrzebne badanie poziomu witaminy D?
Badanie witaminy D wykonuje się w przypadku podejrzenia zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu, ale też niedoboru lub zatrucia tą witaminą. Może być również uznawane jako badanie wspomagające w diagnostyce innych chorób:
- zaburzeń metabolicznych,
- przewlekłej choroby nerek,
- zespołu złego wchłaniania,
- osteoporozy, osteopenii.
Kto powinien wykonać badanie poziomu witaminy D?
Oznaczenie poziomu witaminy D powinno odbywać się na zlecenie lekarza. Badanie należy wykonać u osób, które często uskarżają się na przeziębienia i infekcje. Wskazaniem do wykonania testu diagnostycznego jest też utrzymujący się stan przemęczenia, osłabienia czy nadmiernej senności. Zastanawiające powinny być także inne sygnały wysyłane przez nasze ciało, które mogą świadczyć o nieprawidłowym poziomie witaminy D:
- brak apetytu,
- biegunka,
- wymioty,
- bóle głowy,
- bezsenność,
- zaburzenia neurologiczne,
- bóle kości i mięśni.
Wystąpienie powyższych objawów powinno skłonić pacjenta do niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem rodzinnym, który zaleci szczegółową diagnostykę.
Jak przygotować się do badania?
Do tego prostego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W laboratorium, gdzie pobierana jest próbka krwi żylnej, pojawić się można o dowolnej porze dnia – nie ma wymogu bycia na czczo. Jeżeli witamina D była wcześniej suplementowana, należy wstrzymać się z jej zażywaniem kilka dni przed badaniem, aby nie zaburzyć rzeczywistych rezultatów.