Receptomat | e-Recepta w 5 min

Suplementacja witaminy D – jaki preparat wybrać?

Suplementacja witaminy D powinna być odpowiedzią na potrzeby organizmu. Ma sens jedynie wtedy, gdy stosujemy sprawdzone, przebadane i bezpieczne preparaty. Warto wiedzieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jak zatem suplementować się mądrze?

Zapotrzebowanie na witaminę D

Na każdym etapie życia powinniśmy przyjmować zróżnicowane dawki witaminy D. Zapotrzebowanie na ten cenny mikroelement zależne jest od wielu czynników, między innymi: wieku, płci, wagi, stanu zdrowia, a nawet pory roku. Ogólne zalecenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych są następujące1:

  • noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia – 400 j.m. na dobę,

  • niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia – 400–600 j.m. na dobę. W przypadku najmłodszych dzieci należy także uwzględnić dawkę witaminy dostarczanej z pożywieniem,

  • dzieci (1–10 lat): 600–1000 j.m. na dobę,

  • młodzież (11–18 lat): 800–2000 j.m. na dobę,

  • dorośli (19–65 lat): 800–2000 j.m. na dobę,

  • seniorzy (powyżej 65 lat): 800–2000 j.m. na dobę.

Trzeba pamiętać, że to tylko generalne wytyczne. Indywidualne dawkowanie zawsze powinien ustalić lekarz

Podwójne dawki witaminy D powinny przyjmować osoby otyłe, ponieważ organizm magazynuje duże ilości witaminy D w tkance tłuszczowej i biologicznie są one niemożliwe do uwolnienia i wykorzystania. 

Suplementacja witaminy D

Jak zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy D?

Badania dowodzą, że większość dorosłych nie osiąga prawidłowego poziomu witaminy D. Aby o niego zadbać, warto regularnie korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Treningi wzmacniają skuteczność działania witaminy D poprzez pobudzenie jej aktywacji. Należy też pamiętać o zbilansowanej, bogatej w ryby morskie, jaja i nabiał diecie. Ważnym punktem jest również suplementacja – w dawkach ściśle określonych przez lekarza, przebadanymi preparatami o udowodnionym składzie. Ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, należy przyjmować ją w trakcie lub bezpośrednio po posiłku. Tylko w ten sposób zapewnimy jej warunki efektywnego wchłaniania.

Co wybrać, aby uniknąć niedoboru witaminy D?

Pomimo tego, że samodzielnie potrafimy wytwarzać witaminę D, jest ona elementem, z którego niedoborem zmagamy się najczęściej. Naukowcy są zgodni, że skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia suplementacja. Dotyczy to przede wszystkim okresu jesienno-zimowego, w czasie którego synteza skórna jest bardzo utrudniona. 

Decydując się na suplement diety z witaminą D koniecznie należy zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednie badania laboratoryjne. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że w nasze ręce trafia bezpieczny produkt, a zawartość witaminy jest zgodna z deklaracjami producenta.

W sytuacji dużego niedoboru, skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie leku – preparatu, w którym dawka witaminy D gwarantowana jest do końca okresu daty ważności. Wśród tych najbardziej popularnych znajdziemy:

  • Ibuvit D3 2000 IU oraz 4000 IU – ekonomiczny lek z prostym składem. Dawkę 4000 IU zaleca się dla osób dorosłych z otyłością. Bez nadzoru lekarza nie należy przyjmować go dłużej niż przez 3 miesiące.

  • Vigantol krople – jedna kropla to 500 IU. Kiedyś był lekiem wydawanym tylko na receptę, aktualnie jest dostępny bez recepty. Bardzo łatwy w dozowaniu i do przyjmowania, w szczególności dla najmłodszych.

  • Vigantoletten 500 IU i 1000 IU – te tabletki rozpuszczają się na języku, co stanowi duże ułatwienie w ich podawaniu.

Warto wybierać produkty, które pozwalają modyfikować przyjmowaną dawkę – suplementy w postaci kropli, kapsułek czy sprayu sprawdzają się najlepiej. Formę preparatu dopasowuje się do potrzeb pacjenta. W przypadku dużego niedoboru witaminy D najskuteczniejsze będą leki. E-receptę uzyskasz szybko i wygodnie dzięki serwisowi Receptomat.pl. Skorzystaj z e-konsultacji już dziś!

źródła:
1. https://www.heydoc.pl/s/article/Nadmiar-witaminy-D-objawy-skutki-leczenie

e-Konsultacja z Receptą Online

Niedobór Witaminy D

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Publikacje o niedoborach witaminy D