Suplementacja witaminy D powinna być odpowiedzią na potrzeby organizmu. Ma sens jedynie wtedy, gdy stosujemy sprawdzone, przebadane i bezpieczne preparaty. Warto wiedzieć, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jak zatem suplementować się mądrze?
Na każdym etapie życia powinniśmy przyjmować zróżnicowane dawki witaminy D. Zapotrzebowanie na ten cenny mikroelement zależne jest od wielu czynników, między innymi: wieku, płci, wagi, stanu zdrowia, a nawet pory roku. Ogólne zalecenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych są następujące1:
noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia – 400 j.m. na dobę,
niemowlęta między 6. a 12. miesiącem życia – 400–600 j.m. na dobę. W przypadku najmłodszych dzieci należy także uwzględnić dawkę witaminy dostarczanej z pożywieniem,
dzieci (1–10 lat): 600–1000 j.m. na dobę,
młodzież (11–18 lat): 800–2000 j.m. na dobę,
dorośli (19–65 lat): 800–2000 j.m. na dobę,
seniorzy (powyżej 65 lat): 800–2000 j.m. na dobę.
Trzeba pamiętać, że to tylko generalne wytyczne. Indywidualne dawkowanie zawsze powinien ustalić lekarz.
Podwójne dawki witaminy D powinny przyjmować osoby otyłe, ponieważ organizm magazynuje duże ilości witaminy D w tkance tłuszczowej i biologicznie są one niemożliwe do uwolnienia i wykorzystania.
Badania dowodzą, że większość dorosłych nie osiąga prawidłowego poziomu witaminy D. Aby o niego zadbać, warto regularnie korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. Treningi wzmacniają skuteczność działania witaminy D poprzez pobudzenie jej aktywacji. Należy też pamiętać o zbilansowanej, bogatej w ryby morskie, jaja i nabiał diecie. Ważnym punktem jest również suplementacja – w dawkach ściśle określonych przez lekarza, przebadanymi preparatami o udowodnionym składzie. Ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, należy przyjmować ją w trakcie lub bezpośrednio po posiłku. Tylko w ten sposób zapewnimy jej warunki efektywnego wchłaniania.
Pomimo tego, że samodzielnie potrafimy wytwarzać witaminę D, jest ona elementem, z którego niedoborem zmagamy się najczęściej. Naukowcy są zgodni, że skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia suplementacja. Dotyczy to przede wszystkim okresu jesienno-zimowego, w czasie którego synteza skórna jest bardzo utrudniona.
Decydując się na suplement diety z witaminą D koniecznie należy zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednie badania laboratoryjne. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że w nasze ręce trafia bezpieczny produkt, a zawartość witaminy jest zgodna z deklaracjami producenta.
W sytuacji dużego niedoboru, skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie leku – preparatu, w którym dawka witaminy D gwarantowana jest do końca okresu daty ważności. Wśród tych najbardziej popularnych znajdziemy:
Ibuvit D3 2000 IU oraz 4000 IU – ekonomiczny lek z prostym składem. Dawkę 4000 IU zaleca się dla osób dorosłych z otyłością. Bez nadzoru lekarza nie należy przyjmować go dłużej niż przez 3 miesiące.
Vigantol krople – jedna kropla to 500 IU. Kiedyś był lekiem wydawanym tylko na receptę, aktualnie jest dostępny bez recepty. Bardzo łatwy w dozowaniu i do przyjmowania, w szczególności dla najmłodszych.
Vigantoletten 500 IU i 1000 IU – te tabletki rozpuszczają się na języku, co stanowi duże ułatwienie w ich podawaniu.
Warto wybierać produkty, które pozwalają modyfikować przyjmowaną dawkę – suplementy w postaci kropli, kapsułek czy sprayu sprawdzają się najlepiej. Formę preparatu dopasowuje się do potrzeb pacjenta. W przypadku dużego niedoboru witaminy D najskuteczniejsze będą leki. E-receptę uzyskasz szybko i wygodnie dzięki serwisowi Receptomat.pl. Skorzystaj z e-konsultacji już dziś!
źródła:
1. https://www.heydoc.pl/s/article/Nadmiar-witaminy-D-objawy-skutki-leczenie
e-Konsultacja z Receptą Online