Witaminy to ważne substancje, bez których organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Pomimo że zwykle potrzebujemy ich bardzo mało, koordynują najważniejsze procesy zachodzące w naszym ciele. Niedobór witaminy D jest bardzo groźny, jednak jej nadmiar także nie pozostaje bez wpływu na zdrowie.
Na wstępie należy zaznaczyć, że przedawkowanie witaminy D pochodzącej wyłącznie z żywności lub powstającej w wyniku syntezy skórnej jest niemożliwe. Fizycznie nie jesteśmy w stanie zjeść tak dużej liczby pokarmów zawierających tę witaminę. Poza tym skóra ma również mechanizm obronny w postaci melaniny. Nadmiar witaminy D przechowywany jest np. w tkance tłuszczowej i uwalniany stopniowo w okresie, gdy nie dostarczamy jej w naturalny sposób. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest przetrwanie kilku miesięcy w sezonie jesienno-zimowym. Ryzyko przedawkowania witaminy D pojawia się wtedy, gdy suplementujemy ją, nie przestrzegając zalecanego dawkowania.
O hiperwitaminozie, czyli nadmiarze witaminy D, mówimy wtedy, gdy jej stężenie wynosi powyżej górnej granicy normy, tj. 50-60 ng/ml. Poziom aktywnej jej postaci przekraczający 100 ng/ml przy współwystępowaniu hiperkalciurii lub hiperkalcemii może oznaczać zatrucie witaminą D.
Przedawkowanie witaminy D nie przydarza się zbyt często, daje jednak szereg objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Należą do nich:
dolegliwości gastryczne (mdłości, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia),
ból głowy,
metaliczny posmak w ustach,
wzmożone pragnienie i oddawanie moczu,
nadmierna potliwość,
osłabienie, otępienie lub przeciwnie – nadpobudliwość,
powiększenie narządów wewnętrznych (wątroby, śledziony),
świąd,
drgawki.
Nadmiar witaminy D jest bardzo niekorzystny dla kilku grup pacjentów. O jej odpowiedni poziom powinny zadbać w szczególności m.in. kobiety w ciąży. Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D może doprowadzić nawet do deformacji płodu, a także chorób układu kostnego u noworodków.
Intensywna suplementacja witaminy D wywołuje nadmierne uwalnianie wapnia z kości i jego odkładanie w narządach oraz naczyniach krwionośnych, powodując tym samym niebezpieczne zwapnienia. Natomiast nadwyżka witaminy jest wydalana w bardzo niewielkich ilościach i kumulowana w całym organizmie.
Suplementowanie dużych dawek witaminy D powoduje szereg komplikacji zdrowotnych. Należą do nich między innymi:
zaburzona praca serca,
kamica nerkowa,
kamica pęcherzyka żółciowego,
zwapnienie tętnic,
hiperkalcemia – zbyt duża ilość wapnia we krwi,
hiperkalciuria – zwiększone wydalanie wapnia z moczem.
Aby uniknąć tego rodzaju problemów, pacjenci stosujący witaminę D powinni pamiętać, że choć jest ona dostępna w aptece bez recepty to należy ją zażywać zgodnie z dawkowaniem.
Zanim zastosujemy jakikolwiek preparat zawierający witaminę D, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii lekarza. Możesz to zrobić za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl dzięki usłudze e-konsultacji. Specjalista ustali odpowiednią dawkę i zadecyduje, czy nie ma przeciwwskazań do jej przyjęcia.
e-Konsultacja z Receptą Online