Fobia społeczna – co to jest, jak się objawia i jak leczyć lęk społeczny?

- Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, dla którego typowy jest silny lęk przed sytuacjami społecznymi, obecnością innych ludzi i byciem poddanym ocenie.
- Do objawów fobii społecznej należą m.in. lęk przed wystąpieniami publicznymi, unikanie aktywności społecznych, unikanie kontaktu wzrokowego oraz objawy somatyczne (np. kołatanie serca).
- Zaburzenie występuje z równą częstością u kobiet i mężczyzn. Ryzyko wystąpienia objawów tego zaburzenia jest szacowane na 7%.
- Leczenie fobii społecznej obejmuje psychoterapię poznawczo-behawioralną i farmakoterapię lekami przeciwdepresyjnymi.
W codziennym życiu nieustannie uczestniczymy w różnego rodzaju interakcjach społecznych. Dla osób zmagających się z fobią społeczną spotkanie służbowe, prezentacja na uczelni, obiad w restauracji czy wizyta na siłowni są źródłem dyskomfortu i lęku przed oceną. Dowiedz się, na czym polega lęk społeczny i jak leczy się to zaburzenie.
Co to jest fobia społeczna?
Fobia społeczna to zaburzenie psychiczne należące do grupy zaburzeń lękowych. Charakteryzuje się silnym lękiem związanym z obecnością innych ludzi, ekspozycją społeczną i bycia poddanym oceną. Pacjent obawia się bycia wyśmianym i skrytykowanym w takich okolicznościach jak np. wystąpienie publiczne, wyjście do restauracji czy spotkanie w małej grupie.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Fobia społeczna bywa mylona z nieśmiałością. Osoby nieśmiałe mogą odczuwać dyskomfort w sytuacjach społecznych, jednak w przeciwieństwie do fobii społecznej zazwyczaj nie zaburza on ich codziennego funkcjonowania.
Jakie są przyczyny lęku społecznego?
Przyczyny fobii społecznej są złożone. U każdej osoby zaburzenie rozwija się na nieco innym podłożu, zależnym od indywidualnej historii życia.
Wśród przyczyn lęku społecznego wymienia się:
- czynniki biologiczne, np. zwiększone napięcie współczulnego układu nerwowego, duża reaktywność tzw. osi stresowej (podwzgórze-przysadka-nadnercza), zaburzenia przekaźnictwa nerwowego w układzie serotoniny, dopaminy, glutaminianu,
- temperament zahamowany, tj. lękowa reakcja na nowe zdarzenia i osoby w otoczeniu,
- czynniki środowiskowe, np. środowisko rodzinne, doświadczenia domu rodzinnego, bycie ofiarą przemocy,
- czynniki psychologiczne, np. negatywny obraz własnej osoby, niska samoocena, samokrytycyzm, postrzeganie neutralnych bodźców społecznych (np. twarzy) jako zagrażające.
Fobia (lęk) społeczna – objawy
Według kryteriów ICD 10, do podstawowych objawów fobii społecznej należą znaczna obawa znalezienia się w centrum uwagi, obawa zachowania się w sposób, który okaże się kłopotliwy lub kompromitujący, lub wyraźne unikanie tego typu sytuacji społecznych.
Pacjent może obawiać się m.in. wystąpień publicznych (wykładów, prezentacji), odpowiedzi ustnych, jedzenia w miejscach publicznych czy uczestniczenia w spotkaniach towarzyskich w wąskim gronie. Objawy fobii społecznej mogą ujawniać się w jednej lub kilku sytuacjach społecznych. Szczególnym przypadkiem fobii społecznej jest uogólniona fobia społeczna, w której pacjent odczuwa lęk w każdej sytuacji interpersonalnej.
Lęk poprzedzający interakcje społeczne (lęk antycypacyjny) sprawia, że osoby z fobią społeczną silnie ich unikają, np. nie spotykają się ze znajomymi, co prowadzi do coraz większej izolacji. Po spotkaniach z innymi ludźmi mają tendencję do nadmiernego analizowania swojego zachowania pod kątem ewentualnych błędów, które mogły być zauważone i poddane ocenie.
Ponadto u osób z fobią społeczną występują objawy somatyczne (tzw. objawy z ciała), takie jak:
- zaczerwienienie, dygotanie,
- obawa zwymiotowania,
- nagła potrzeba lub obawa oddania moczu lub stolca,
- zaczerwienienie,
- chrypka,
- drżenie rąk,
- nadmierna potliwość.
Co istotne, pacjent ocenia doświadczane objawy jako nadmierne lub nieracjonalne. Są one dla niego źródłem dużego napięcia emocjonalnego.
Diagnozę fobii społecznej (ICD10 F40.1) można postawić wówczas, gdy objawy utrzymują się przez co najmniej kilka miesięcy i są na tyle poważne, by powodować znaczny dyskomfort lub zaburzenie funkcjonowania w życiu rodzinnym, społecznym, zawodowym czy szkolnym.
Jak rozpoznać fobię społeczną? Test, badania
Diagnozowaniem fobii społecznej zajmują się psychologowie i psychiatrzy. Kluczowym źródłem informacji jest rozmowa z pacjentem (wywiad diagnostyczny), w którym porusza się takie kwestie jak przyczyna zgłoszenia się na wizytę, doświadczane aktualnie trudności, sytuacja osobista i rodzinna czy wcześniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym. Ważna jest również ocena aktualnego stanu psychicznego pacjenta, na przykład jego nastroju.
W procesie diagnostycznym specjaliści mogą posłużyć się dodatkowymi narzędziami, takimi jak kwestionariusze i testy. Najpopularniejszym jest Skala Lęku Społecznego Leibowitza (LSAS).
Fobia społeczna – leczenie
Leczenie fobii społecznej obejmuje farmakoterapię oraz psychoterapię. Leki wyciszają negatywne reakcje emocjonalne, zmniejszają lęk i poprawiają tolerancję sytuacji stresowych, podczas gdy psychoterapia pozwala pacjentowi zrozumieć swoje emocje i zachowanie oraz wypracować nowe sposoby radzenia sobie.
Psychoterapia w leczeniu fobii społecznej
Metodą o najlepszych dowodach naukowych w leczeniu fobii społecznej jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT). Jej celem jest zrozumienie odczuwanych emocji i określenie szkodliwych przekonań pacjenta związanych z sytuacjami społecznymi. W dalszej kolejności pacjent wspólnie z terapeutą próbuje wypracować pozytywne schematy poznawcze, które pozwolą efektywnie radzić sobie w sytuacjach społecznych. Pomocne mogą być również techniki ekspozycyjne, które polegają na świadomym wchodzeniu w sytuacje mogące wywołać lęk społeczny. Bezpieczna relacja z terapeutą to dla pacjenta szansa na otrzymanie akceptacji i zrozumienia, tak istotnych w kontekście problemów w relacjach interakcjach społecznych.
Leki na fobię społeczną
Według zaleceń polskich, w przypadku fobii społecznej zastosowanie znajdują leki przeciwdepresyjne, takie jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, np. paroksetyna, sertralina, escitalopram) oraz inhibitory monoaminooksydazy A (RIMA, np. moklobemid).
Na początku terapii (przez 2-3 tygodnie) lekarz może zalecić pacjentowi przyjmowanie benzodiazepin (np. klonazepamu, alprazolamu). Należy jednak pamiętać o potencjale uzależniającym tym leków.
Dowody na skuteczność innych leków w lęku społecznym, np. gabapentyny czy pregabaliny, są ograniczone.
Fobia społeczna a depresja
Fobia społeczna często współwystępuje z depresją. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne mogą być obecne u nawet 20% osób z lękiem społecznym. Oba zaburzenia mają podobne podłoże biologiczne i psychologiczne, oparte na nieadaptacyjnych schematach myślenia i negatywnych reakcjach emocjonalnych. Rozwojowi depresji u osób z fobią społeczną może sprzyjać również izolacja społeczna i poczucie niezrozumienia. Z drugiej strony depresja może pogłębiać lęk społeczny i samotność. Warto jednak podkreślić, że zarówno fobia społeczna, jak i depresja, mogą być skutecznie leczone psychoterapią poznawczo-behawioralną i lekami przeciwdepresyjnymi.
FAQ
Czy fobia społeczna to choroba psychiczna?
Fobia społeczna to zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy zaburzeń lękowych. Nie uważa się jej natomiast za chorobę psychiczną. Pod pojęciem "choroba psychiczna" rozumie się najczęściej zaburzenia o trwałym, przewlekłym charakterze (tj. schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa).
Do czego może doprowadzić nieleczona fobia społeczna?
Konsekwencjami nieleczonej fobii społecznej są między innymi pogłębiająca się izolacja społeczna i osamotnienie, poczucie braku zrozumienia, pogorszenie nastroju i przewlekły stres. Fobia społeczna może znacznie utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych, co może doprowadzić do rezygnacji z pracy czy porzucenia studiów. Nieleczony lęk społeczny może skutkować także rozwojem depresji i zaburzeń somatycznych, np. przewlekłych bólów głowy.
Aspołeczność a fobia społeczna - czy to to samo?
Aspołeczność i fobia społeczna to nie to samo. W przypadku fobii społecznej przyczyną unikania kontaktów społecznych jest lęk przed oceną lub kompromitacją. Aspołeczność, rozumiana jako brak zainteresowania kontaktami społecznymi, jest natomiast świadomym wyborem, a nie konsekwencją lęku. Czasami potocznie pojęcie "aspołeczność" utożsamia się mylnie z zaburzeniem osobowości dyssocjalnej (osobowością antyspołeczną). Osoby z tym zaburzeniem mają problemy z utrzymaniem relacji ze względu na lekceważenie norm społecznych i emocji innych ludzi, impulsywność, agresję oraz brak empatii.
Jak objawia się nerwica społeczna?
Do objawów fobii społecznej należą:
silny lęk przed oceną ze strony innych,
unikanie sytuacji społecznych,
obawa przed kompromitacją lub zawstydzeniem,
rumienienie się, drżenie rąk lub głosu, przyspieszone bicie serca, pocenie się, napięcie mięśni w sytuacjach społecznych,
trudności w nawiązywaniu rozmów,
unikanie patrzenia innym w oczy,
nadmierne analizowanie własnych zachowań po spotkaniu z ludźmi,
niska samoocena,
strach przed wystąpieniami publicznymi,
trudność w jedzeniu, pisaniu lub mówieniu przy innych.
Jak leczyć fobię społeczną?
Leczenie fobii społecznej obejmuje psychoterapię i farmakoterapię. Z wyboru stosuje się psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT). Jeśli chodzi natomiast o stosowane leki, to rekomendowane są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (głównie paroksetyna, sertralina i escitalopram) oraz inhibitory monoaminooksydazy A (moklobemid).
Jak wygląda test na lęk społeczny?
Diagnoza lęku społecznego obejmuje przede wszystkim wywiad i badanie stanu psychicznego. Narzędziem dodatkowym może być Skala Lęku Społecznego Leibowitza służąca do oceny nasilenia fobii społecznej. Składa się z pytań opisujących różne sytuacje społeczne, w których osoba może odczuwać lęk lub unikać ich.
Jak objawia się lęk społeczny u dzieci?
Lęk społeczny u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Dzieci mogą wykazywać opór przed chodzeniem do przedszkola lub szkoły, niekoniecznie wyrażony słownie, a na przykład przez zgłaszanie dolegliwości zdrowotnych. Ponadto częste są niepokój i poszukiwanie wsparcia rodzica w nowych sytuacjach, milczenie, problemy ze snem i objawy "z ciała" przed stresującym wydarzeniem, silny lęk przed oceną i ośmieszeniem, a także unikanie kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi.
Na czym polega fobia społeczna u nastolatków?
Okres nastoletni to szczególny czas, kiedy kształtują się samoocena i osobowość. Fobia społeczna u nastolatków to intensywny, uporczywy strach przed oceną ze strony innych – zwłaszcza rówieśników. Nastolatki z fobią społeczną unikają spotkań towarzyskich, rozmów z nauczycielami, wystąpień przed klasą i jedzenia w obecności innych ludzi. Bardzo martwią się tym, jak zostaną odebrani przez innych. Często mają niską samoocenę i silną potrzebę kontroli. Lęk społeczny u nastolatków objawia się również dolegliwościami fizycznymi, tj. czerwienienie się, pocenie, drżenie rąk, przyspieszony oddech, nudności czy bóle brzucha.
Jakie są leki na lęk społeczny?
W leczeniu fobii społecznej stosuje się leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (paroksetyna, sertralina, escitalopram) oraz inhibitory MAO-A (moklobemid). W początkowej fazie terapii lekarz może włączyć także benzodiazepiny (np. klonazepam), jednak ze względu na ryzyko uzależnienia nie należy ich stosować dłużej niż 2-3 tygodnie.
Czy na fobię społeczną są leki bez recepty?
Nie, nie ma leków bez recepty przeznaczonych do leczenia fobii społecznej.
Skąd się bierze fobia społeczna?
Fobia społeczna to zaburzenie o złożonej patogenezie. Składają się na nią predyspozycje biologiczne (np. większa aktywności osi stresowej, nieprawidłowe działanie układów neuroprzekaźników w mózgu), temperament zahamowany, osobowość (np. nieśmiałość), a także różne doświadczenia życiowe (np. środowisko rodzinne, przemoc, historia relacji interpersonalnych).
Lęk społeczny - jak sobie radzić?
W przypadku lęku społecznego najlepiej jest podjąć leczenie u doświadczonych specjalistów zdrowia psychicznego. To zaburzenie można skutecznie leczyć poprzez psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz farmakoterapię. Pomocne mogą okazać się również techniki relaksacyjne.
Do jakiego lekarza z objawami fobii społecznej?
Osoby zauważające u siebie objawy fobii społecznej powinny zgłosić się do psychiatry.
- Gałecki, P., Szulc, A. (2020). Psychiatria. Edra Urban&Partner.
- Morrison, J. (2016). DSM-5 bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Ohayon MM, Schatzberg AF. Social phobia and depression: prevalence and comorbidity. J Psychosom Res. 2010;68(3):235-243. doi:10.1016/j.jpsychores.2009.07.018
- Rybakowski, J. (2022). Psychofarmakologia kliniczna. PZWL.