Jak dbać o higienę intymną podczas antykoncepcji hormonalnej?

Prawidłowa higiena okolic intymnych i ochrona przed infekcjami dróg rodnych jest niezwykle istotna dla każdej kobiety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie dróg rodnych podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych i innych form antykoncepcji hormonalnej.

Jak Dbac O Higiene Intymna
Jak dbać o higienę intymną

Antykoncepcja hormonalna a ryzyko infekcji

W trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy pochwy. Terapia hormonalna jest czasami przyczyną nawracających infekcji pochwy. Dlaczego tak się dzieje? 

Zmiany hormonalne, tak samo, jak na przykład antybiotykoterapia, mogą zaburzać równowagę flory bakteryjnej pochwy. Prawidłowo pałeczki kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus są dominującymi bakteriami zasiedlającymi drogi rodne kobiety. Dzięki wydzielaniu kwasu mlekowego utrzymują odpowiednio kwaśne pH pochwy, chroniące przed infekcjami. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej ich liczba się zmniejsza, spada również wydzielanie kwasu mlekowego i wzrasta pH, co stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów z rodzaju Candida. Może to skutkować kandydozą, co objawia się uporczywym pieczeniem i swędzeniem pochwy, upławami i bólem podczas stosunku. Pojawić się może również nieprzyjemny zapach z pochwy.

Higiena intymna w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Prawidłowa higiena intymna jest bardzo istotna podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dzięki niej możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji pochwy. Najważniejszym elementem codziennej higieny jest mycie okolic intymnych. Niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniego płynu do higieny intymnej  – powinien on zawierać w składzie kwas mlekowy. Ma on działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji intymnych podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nigdy nie używaj do mycia okolic intymnych mydła, ponieważ ma ono zasadowe pH, które może dodatkowo zaburzać florę bakteryjną pochwy. Oprócz tego, mając do wyboru kąpiel lub prysznic, wybierz prysznic – jest to opcja bardziej higieniczna. Zaopatrz się również w bieliznę z naturalnych materiałów, na przykład bawełny – skutecznie pochłania wilgoć, co zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów.

Higiena w trakcie krwawienia z odstawienia

W okresie krwawienia z odstawienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej ryzyko rozwoju zapalenia pochwy znacznie wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ krew jest pożywką dla bakterii. Niezwykle istotna jest więc odpowiednio częsta wymiana podpasek i tamponów. W tym okresie wybieraj także kąpiel pod prysznicem – gorąca kąpiel może dodatkowo nasilać krwawienie. Wspomagająco w ciągu dnia możesz stosować chusteczki nawilżane do higieny intymnej.

Mam infekcję intymną – co dalej?

Jeżeli niestety rozwinęła się u Ciebie infekcja intymna podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych (np. Slinda) udaj się do swojego lekarza ginekologa. Opowiedz o swoich objawach, zwracając szczególną uwagę na kolor upławów i na fakt, czy występuje przykry zapach z pochwy. Na podstawie Twoich objawów lekarz przepisze odpowiednie leki o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym.

Mimo zwiększonego ryzyka infekcji intymnych w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej istnieje wiele działań i nawyków, które mogą uchronić przed zakażeniem. Przez cały okres stosowania terapii hormonalnej powinnaś zwracać uwagę na higienę okolic intymnych, a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.