Tobrosopt-DEX
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Tobrosopt-DEX – krople do oczu z tobramycyną i deksametazonem
- Tobrosopt-DEX to krople do oczu stosowane w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych oczu oraz w profilaktyce zakażeń oka po operacji zaćmy.
- Działanie leku jest oparte na dwóch substancjach czynnych – tobramycynie i deksametazonie.
- Krople Tobrosopt-DEX są przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | stany zapalne oka, zakażenia oka |
postać | krople do oczu, zawiesina |
dawka | (3 mg + 1 mg)/ml |
substancja czynna | Tobramycyna (Tobramycinum) + Deksametazon (Dexamethasonum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Tobrosopt-DEX to krople do oczu zawierające lek przeciwbakteryjny (tobramycynę) i lek przeciwzapalny (deksametazon). Znajduje zastosowanie w stanach zapalnych oczu i po operacji zaćmy jako profilaktyka zakażeń. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 2 lat.
Tobrosopt-DEX – co to za lek?
Tobrosopt-DEX to krople do oczu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Stosuje się je w takich sytuacjach klinicznych, jak zapalenia oczu (jako profilaktyka i leczenie) oraz po operacji zaćmy. Lek zawiera tobramycynę – antybiotyk z grupy aminoglikozydów, a także deksametazon należący do glikokortykosteroidów.
Na co stosuje się Tobrosopt-DEX?
Tobrosopt-DEX stosuje się w celu zapobiegania oraz leczenia różnych stanów zapalnych oka (np. przy zapaleniu spojówek). Ponadto jest wskazany w zapobieganiu zakażeniom oka po zabiegach usunięcia zaćmy, co jest ważnym elementem postępowania pooperacyjnego.
Jak działa Tobrosopt-DEX?
Tobrosopt-DEX zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę i deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów. Eliminuje bakterie odpowiedzialne za infekcje oczu. Deksametazon to kortykosteroid, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwświądowe.
Dla kogo jest przeznaczony lek Tobrosopt-DEX?
Krople do oczu Tobrosopt-DEX mogą być stosowane u osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Tobrosopt-DEX?
Preparat zawiera tobramycynę w ilości 3 mg i deksametazon w ilości 1 mg na 1 mililitr zawiesiny.
Pozostałe substancje pomocnicze to: hydroksyetyloceluloza, benzalkoniowy chlorek, roztwór, sodu chlorek, sodu siarczan bezwodny (E 514), disodu edetynian, tyloksapol, kwas siarkowy i (lub) sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda oczyszczona.
Tobrosopt-DEX – zamienniki
W przypadku leku Tobrosopt-DEX zamiennik to np. Brazoflamin, Mybracin, Tobradex.
Tobrosopt-DEX – dawkowanie
Krople Tobrosopt-DEX podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego. Należy stosować się do schematu dawkowania wskazanego przez lekarza.
Zazwyczaj stosuje się jedną lub dwie krople do chorego oka co 4-6 godzin. W pierwszych 24-48 godzinach terapii lekarz może zwiększyć dawkę do jednej lub dwóch kropli co dwie godziny, a następnie stopniowo zmniejszać częstość podawania leku.
W ciężkich przypadkach podaje się jedną lub dwie krople co godzinę do uzyskania poprawy. Następnie lek stopniowo stosuje się coraz rzadziej.
Po zabiegu usunięcia zaćmy zalecana dawka to jedna kropla 4 razy na dobę, począwszy od dnia po zabiegu przez okres do 24 dni. Lekarz może zalecić także inny schemat dawkowania, w którym pacjent dzień przed zabiegiem powinien przyjmować jedną kroplę leku 4 razy na dobę, następnie jedną kroplę po zabiegu i jedną kroplę 4 razy na dobę przez 23 dni. W pierwszych dwóch dobach lekarz może zwiększyć dawkę do jednej kropli co 2 godziny.
Jak stosować Tobrosopt-DEX?
Należy unikać kontaktu końcówki kroplomierza z okiem lub innymi powierzchniami, aby zapobiec zanieczyszczeniu. Przed podaniem kropli należy dokładnie umyć ręce. Aby zaaplikować lek, należy odchylić głowę do tyłu, odciągnąć dolną powiekę i wycisnąć jedną kroplę do oka. Zaleca się delikatne uciskanie wewnętrznego kącika oka przez około minutę, aby zmniejszyć ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. W przypadku konieczności zakroplenia drugiego oka, czynności należy powtórzyć.
Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni je wyjąć przed podaniem kropli. Można je założyć ponownie po upływie 15 minut od zastosowania leku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Tobrosopt-DEX, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Tobrosopt-DEX
W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Wówczas należy pominąć tę dawkę i podać lek o normalnej porze, a następnie kontynuować leczenie zgodnie ze schematem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Tobrosopt-DEX, przedawkowanie
W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecona, nadmiar leku można delikatnie wypłukać z oka letnią wodą. Nie należy stosować leku częściej, niż zalecił lekarz.
Przerwanie stosowania leku Tobrosopt-DEX
Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli objawy infekcji oka ustąpią.
Tobrosopt-DEX – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Tobrosopt-DEX – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na tobramycynę, deksametazon lub inne składniki leku,
- zapalenie rogówki wywołane przez wirusy opryszczki, ospy krowiej, ospy wietrznej/półpaśca,
- inne wirusowe choroby rogówki lub spojówki,
- grzybica oczu lub nieleczone zakażenia pasożytnicze oczu,
- gruźlica oczu,
- nieleczone ropne (bakteryjne) zakażenie oczu,
- usunięcie ciała obcego z rogówki bez objawów powikłań.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem Tobrosopt-DEX należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia objawów uczulenia, takich jak swędzenie powiek, obrzęk lub zaczerwienienie oka, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Kontakt z lekarzem jest zalecany także w przypadku:
- zaostrzenia objawów lub ich nagłego nawrotu,
- stosowania innych antybiotyków (w tym doustnych),
- owrzodzenia rogówki,
- chorób powodujących ścieńczenie tkanek oka,
- zaburzeń widzenia.
Podczas leczenia u pacjenta może występować podatność na zakażenia oka. Długotrwałe stosowanie Tobrosopt-DEX może zwiększać ryzyko wtórnych zakażeń grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych, podwyższać ciśnienie wewnątrzgałkowe i przyczyniać się do rozwoju zaćmy. Zaleca się wykonywanie regularnych badań okulistycznych, w tym pomiaru ciśnienia śródgałkowego, zwłaszcza u dzieci. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia ocznego i zaćmy jest wyższe u dzieci i pacjentów z dodatkowymi chorobami, np. cukrzycą. Leki steroidowe mogą opóźniać gojenie się zranień oka, podobnie jak jednoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Objawy takie jak obrzęk i wzrost masy ciała mogą wskazywać na zespół Cushinga. Przed podjęciem decyzji o przerwaniu leczenia należy skonsultować się z lekarzem ze względu na ryzyko zahamowania czynności nadnerczy, szczególnie u dzieci i pacjentów leczonych rytonawirem lub kobicystatem.
Zawarty w leku benzalkoniowy chlorek może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe. Należy usunąć je przed podaniem kropli i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Ponadto, substancja ta może wywołać podrażnienie oczu, szczególnie przy zespole suchego oka lub zaburzeniach rogówki. W przypadku wystąpienia nieprawidłowych odczuć, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, zaleca się kontakt z lekarzem. Należy pamiętać, że podczas zakażenia oka nie powinno się stosować soczewek.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Tobrosopt-DEX z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Tobrosopt-DEX w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Tobrosopt-DEX w ciąży i podczas karmienia piersią.
Tobrosopt-DEX a prowadzenie pojazdów
Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn lub wpływ ten jest niewielki. Po aplikacji kropli Tobrosopt-DEX może jednak dojść do pogorszenia ostrości widzenia. Należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.
Tobrosopt-DEX – skutki uboczne
Stosując lek Tobrosopt-DEX, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Lek Tobrosopt-DEX może powodować reakcje alergiczne. W przypadku następujących objawów należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym:
- wysypka,
- obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła,
- problemy z oddychaniem,
- problemy z połykaniem.
Takie samo postępowanie zaleca się w przypadku wystąpienia innych poważnych działań niepożądanych.
Często bezpośrednio po podaniu kropli Tobrosopt-DEX stwierdza się pieczenie i kłucie oczu. Dolegliwości ustępują w ciągu 5-15 sekund. Nie stanowią podstawy do przerywania leczenia.
Skutki uboczne Tobrosopt-DEX występujące niezbyt często (tj. u mniej niż 1 na 100 osób) to:
- wysokie ciśnienie śródgałkowe,
- ból oka,
- swędzenie oka,
- dyskomfort w oku,
- podrażnienie oka.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Tobrosopt-DEX?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Tobrosopt-DEX? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Tobrosopt-DEX znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Tobrosopt-DEX nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Tobrosopt-DEX to krople do oczu z antybiotykiem i sterydem, które stosuje się w ramach profilaktyki i leczenia zapaleń oka oraz profilaktyki zakażeń oka po operacji zaćmy, u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia. Lek przyjmuje się zazwyczaj kilka razy dziennie. W zależności od wskazania i sytuacji klinicznej lekarz zaleci pacjentowi indywidualny schemat dawkowania. Preparat nie jest przeznaczony dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na zapalenie spojówek:
Tobrosopt-DEX to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera dwie substancje aktywne: tobramycynę i deksametazon. Jest stosowany głównie w celu zapobiegania i leczenia stanów zapalnych oraz zakażeń oka (w tym po operacjach usunięcia zaćmy) u dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia.
Dzięki zawartości tobramycyny i deksametazonu krople Tobrosopt-DEX mają działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Tobramycyna to antybiotyk aminoglikozydowy, skuteczny przeciwko wielu szczepom bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Z kolei deksametazon jest sterydem. Redukuje obrzęk i stan zapalny w tkankach oka.
Tobrosopt-DEX zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę i dexametazon, z czego tobramycyna jest antybiotykiem, a deksametazon sterydem.
Tobrosopt-DEX jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych oka oraz zapobieganiu zakażeniom po operacji usunięcia zaćmy.
Nie, lek Tobrosopt-DEX jest dostępny wyłącznie na receptę.
Decyzję o długości leczenia podejmuje lekarz. Zazwyczaj lek stosuje się przez kilka lub kilkanaście dni. Po operacji zaćmy krople Tobrosopt-DEX standardowo przyjmuje się do 24 dni. Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i nie przerywać leczenia przedwcześnie, nawet jeśli objawy ustąpią.
Tobrosopt-DEX jest lekiem, który zawiera zarówno steryd (deksametazon), jak i antybiotyk (tobramycynę).
Dawkowanie leku Tobrosopt-DEX jest ustalane przez lekarza. Przed aplikacją kropli należy dokładnie umyć ręce. Aby podać lek, należy odchylić głowę do tyłu, odciągnąć dolną powiekę i wpuścić jedną kroplę do oka. Następnie przez około minutę należy delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.