e-Konsultacja z Receptą Online

Softacort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Softacort? Cena, refundacja

Lek nie podlega refundacji. Cena kropli do oczu Softacort wynosi od 39,99 zł do 88,00 zł za 30 pojemników jednodawkowych, różni się w zależności od apteki.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Softacort – na co działa, jak i dla kogo

Softacort to preparat farmaceutyczny w postaci kropli do oczu zawierający substancję czynną hydrokortyzon. Hydrokortyzon należy do kortykosteroidów, ma działanie przeciwzapalne.

Lek jest wskazany w leczeniu łagodnych stanów alergicznych oka i zapalenia spojówek.

Softacort – skład leku

Substancją czynną leku Softacort jest fosforan hydrokortyzonu sodu. W każdym mililitrze Softacort znajduje się 3,35 mg fosforanu hydrokortyzonu sodu.

W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: fosforan disodu dwunastowodny, diwodorofosforan sodu jednowodny, chlorek sodu, edetynian disodu, kwas solny i woda do wstrzykiwań.

Softacort – dawkowanie

Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować krople do oczu Softacort, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek można podawać wyłącznie do oka. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 2 kropli od 2 do 4 razy na dobę. Dawkę należy stopniowo zmniejszać, aby uniknąć nawrotu choroby. Terapia trwa zazwyczaj do 14 dni. Szczegółowa instrukcja podawania kropli Softacort 3,35 mg/ml znajduje się w ulotce.

W przypadku pominięcia dawki leku Softacort nie jest wskazane stosowanie podwójnej dawki.

Nie należy przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli dojdzie do podania zbyt dużej dawki i podrażnienia oka, zaleca się płukać je jałową wodą i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Softacort – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.

Przeciwwskazania do stosowania leku Softacort:

  • nadwrażliwość na hydrokortyzon lub inne składniki preparatu,
  • wysokie ciśnienie w gałce ocznej wywołane przez glikokortykosteroidy lub inne czynniki,
  • ostra infekcja wirusem opryszczki lub inna choroba wirusowa na etapie owrzodzenia,
  • zapalenie spojówek z wrzodziejącym zapaleniem rogówki,
  • bakteryjna infekcja oczu (np. ostra infekcja ropna, zapalenie spojówek, zapalenie powiek, jęczmień),
  • grzybicza infekcja oczu,
  • gruźlica oczna,
  • niewyjaśnione zaczerwienienie oka.

Środki ostrożności:

Podczas stosowania Softacort należy regularnie kontrolować stan oczu ze względu na ryzyko wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także rozwoju jaskry i zaćmy. W trakcie terapii tym lekiem powinno się unikać noszenia soczewek kontaktowych.

W przypadku wystąpienia nieostrego widzenia lub innych zaburzeń widzenia zaleca się kontakt z lekarzem. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu powrotu normalnego widzenia.

Bezpieczeństwo stosowania Softacort 3,35 mg/ml u dzieci nie jest znane. Długotrwałe leczenie kortykosteroidami może powodować w tej grupie pacjentów zahamowanie czynności nadnerczy. Ponadto częściej dochodzi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, a jego objawy mają cięższy przebieg i szybciej postępują.

Interakcja z innymi lekami

Podczas stosowania Softacort zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych oraz planowanych lekach, w tym lekach bez recepty. Rytonawir i kobicystat mogą powodować nasilenie działania leku.

Stosowanie Softacort w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży lub jej planowania, przed rozpoczęciem terapii wymagana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Nie powinno się stosować Softacort w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Softacort a karmienie piersią

Przed zastosowaniem kropli do oczu Softacort w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem.

Softacort – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. U pacjentów stosujących krople do oczu Softacort odnotowano przejściowy dyskomfort w postaci pieczenia lub kłucia po zakropleniu.

W przypadku innych glikokortykoidów stosowanych w chorobach oczu stwierdzano następujące objawy niepożądane:

  • alergia,
  • wolniejsze gojenie ran,
  • zaćma,
  • zakażenia oportunistyczne,
  • jaskra,
  • rozszerzenie źrenicy,
  • opadanie powiek,
  • zapalenie błony naczyniowej oka,
  • zmiana grubości rogówki,
  • zapalenie rogówki,
  • pogorszenie ostrości widzenia.

Pełna lista skutków ubocznych znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Pojemnik jednodawkowy powinien być wykorzystany natychmiast po otwarciu i wyrzucony. Nie należy pozostawiać go do następnego użycia.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Softacort (4)

Nie, krople Softacort nie mają zamiennika.

Nie, krople do oczu Softacort są dostępne wyłącznie na receptę.

Przed podaniem leku należy dokładnie umyć ręce, oderwać jeden pojemnik jednodawkowy i otworzyć go, nie dotykając końcówki. Po odchyleniu palcem dolnej powieki chorego oka należy umieścić końcówkę pojemnika blisko oka (ale bez dotykania powierzchni oka), wpuścić do oka 2 krople i puścić powiekę. W dalszej kolejności zaleca się ucisnąć palcem wewnętrzny kącik oka u nasady nosa i przytrzymać przez minutę z zamkniętymi oczami. Pojemnik jednodawkowy należy wyrzucić.

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Softacort u dzieci są ograniczone. Długotrwałe stosowanie sterydów u dzieci może prowadzić do zahamowania pracy nadnerczy. U dzieci działanie niepożądane w postaci wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego występuje częściej oraz ma cięższy i szybszy przebieg niż u dorosłych.

e-Konsultacja z Receptą Online
Softacort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem