Receptomat » Levomer
Levomer
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na zapalenie spojówek
- Zapytaj o zastosowanie Levomer
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Levomer – krople do oczu z antybiotykiem
- Levomer zawiera substancję czynną lewofloksacynę. Jest to antybiotyk z grupy fluorochinolonów.
- Krople do oczu Levomer są stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych w obrębie przedniej powierzchni oka (np. zapalenia spojówek) u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Levomer.
- dostępność na receptę
- wskazania bakteryjne zakażenia przedniej powierzchni oka, bakteryjne zapalenie spojówek
- postać krople do oczu, roztwór
- dawka 5 mg/ml
- substancja czynna Lewofloksacyna (Levofloxacinum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2025-
Data publikacji26 maja, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- w dniach 1-2: 1-2 krople do zakażonego oka co 2 godziny, maksymalnie 8 razy dziennie,
- w dniach 3-5: 1-2 krople do zakażonego oka, maksymalnie 4 razy dziennie.
- uczulenie na lewofloksacynę, inne chinolony lub inny składnik leku.
- pieczenie oka,
- pogorszenie widzenia, śluzowa wydzielina w oku.
- kłucie oczu, podrażnienie oczu,
- ból oczu,
- ból lub suchość oczu,
- obrzęk lub zaczerwienienie spojówek lub powiek,
- nadwrażliwość na światło,
- świąd oczu,
- lepkość powiek,
- bóle głowy,
- wysypka wokół oczu,
- niedrożność nosa, wydzielina z nosa.
O leku
Krople Levomer są przeznaczone do leczenia bakteryjnych zakażeń przedniej powierzchni oka. Dowiedz się więcej o tym leku, jego zastosowaniu, dawkowaniu i skutkach ubocznych z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie pytań można umówić się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na lek Levomer.
Levomer – co to za lek?
Levomer to lek okulistyczny o działaniu przeciwbakteryjnym. Zawiera substancję czynną z grupy fluorochinolonów (lewofloksacynę), która hamuje enzymy bakteryjne niezbędne do namnażania się bakterii. Krople Levomer są stosowane w leczeniu bakteryjnych zakażeń przedniego odcinka oka, takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki.
Na co stosuje się Levomer?
Krople Levomer 5 mg/ml są wskazane do stosowania w leczeniu zakażeń bakteryjnych przedniej powierzchni oka wywołanych przez bakterie wrażliwe na lewofloksacynę.
Jak działa Levomer?
Levomer zawiera lewofloksacynę – antybiotyk z grupy fluorochinolonów. Działa bakteriobójczo poprzez blokowanie enzymów bakteryjnych niezbędnych do namnażania i naprawy materiału genetycznego (gyraza DNA i topoizomeraza IV). Levomer działa miejscowo – po podaniu kropli do oka osiąga wysokie stężenie w tkankach przedniego odcinka oka.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Levomer?
Lek Levomer może być stosowany u dzieci od ukończenia 1. roku życia, młodzieży i dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Levomer?
Krople Levomer zawierają 5 mg lewofloksacyny (w postaci półwodnej) w 1 ml roztworu.
Pozostałe składniki to: chlorek benzalkoniowy, sodu chlorek, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.
Levomer – zamienniki
Dla leku Levomer (krople) zamiennik to np. Levofloxacin Genoptim, Levoftyal, Oftaquix, Oftaquix sine.
Levomer – dawkowanie
Krople Levomer podaje się do oka, na jego zewnętrzną powierzchnię. Leczenie trwa zazwyczaj 5 dni. Lekarz określi dokładny czas trwania terapii.
Zalecana dawka wynosi:
Nie ma konieczności modyfikowania leczenia u osób w podeszłym wieku, dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży.
W przypadku stosowania innego leku do oczu, należy zachować minimum 15 minut przerwy przed jego podaniem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Levomer, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jak stosować lek Levomer?
Jeśli jest to możliwe, warto poprosić drugą osobę o podanie kropli do oka, po przeczytaniu instrukcji. Przed podaniem leku należy umyć ręce i otworzyć butelkę. Należy uważać, aby nie doszło do kontaktu końcówki zakraplacza z okiem, skórą wokół oczu lub palcami. Jeśli do tego dojdzie, należy zgłosić się do lekarza lub farmaceuty po czystą butelkę. Lek należy podawać w pozycji siedzącej lub leżącej, z głową odchyloną do tyłu. Należy przybliżyć końcówkę butelki do oka, odciągnąć powiekę dolną i spojrzeć w górę, a następnie lekko nacisnąć butelkę do wypływu jednej kropli. Aby zapobiec wypłynięciu kropli przez kanalik łzowy, należy zamknąć oko i uciskać palcem jego wewnętrzny kącik przez minutę. Należy powtórzyć procedurę, jeśli lekarz zalecił podanie drugiej kropli.
Pominięcie zastosowania leku Levomer
Jeśli pacjent pominie dawkę leku Levomer, powinien przyjąć kolejną, jak tylko sobie o tym przypomni. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Levomer, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy przepłukać oko wodą i poinformować lekarza lub farmaceutę.
Przerwanie stosowania leku Levomer
Nie należy przerywać leczenia wcześniej niż zalecił to lekarz, ponieważ może to wydłużyć proces gojenia.
Levomer – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Levomer – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
W razie reakcji alergicznej (nawet po aplikacji pojedynczej dawki) należy przerwać stosowanie leku. Jeśli dojdzie do nasilenia objawów ocznych podczas leczenia lub po leczeniu nie nastąpi poprawa, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
U niektórych osób stosujących fluorochinolony drogą doustną lub dożylną (zwłaszcza u osób starszych i stosujących jednocześnie kortykosteroidy) występował obrzęk i zerwanie ścięgna. Jeśli podczas terapii Levomer u pacjenta wystąpi ból lub obrzęk ścięgna, powinien przerwać leczenie.
Podczas zakażenia oka noszenie soczewek kontaktowych jest z reguły przeciwwskazane.
Substancja konserwująca zawarta w leku Levomer (chlorek benzalkoniowy) może podrażniać oko.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Levomer z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Levomer w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania, a także karmienia piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Leku Levomer nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna, że potencjalne korzyści dla matki są większe niż ryzyko dla rozwijającego się dziecka. Lekarz poradzi pacjentce, czy powinna stosować krople Levomer podczas karmienia piersią.
Levomer a prowadzenie pojazdów
Levomer (antybiotyk do oczu) wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jeśli krople spowodują niewyraźne widzenie, należy odczekać do powrotu pełnej ostrości widzenia.
Levomer – skutki uboczne
Stosując lek Levomer, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. Większość działań niepożądanych dotyczy tylko oka i nie trwa długo.
Bardzo rzadko lek może wywoływać ciężkie reakcje alergiczne (nawet po jednej dawce), takie jak obrzęk i ucisk w gardle oraz trudności w oddychaniu. Rzadko pojawiają się inne reakcje alergiczne, tj. nasilone zaczerwienienie i świąd oczu, obrzęk powiek. Jeśli takie objawy wystąpią, należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Krople Levomer 5 mg/ml mogą powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Częste efekty uboczne Levomer dotyczą nie więcej niż 1 na 10 osób. Należą do nich:
Niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) Levomer może powodować poniższe działania niepożądane:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Levomer?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Lek Levomer nadaje się do użytku przez 28 dni od pierwszego otwarcia butelki. Po tym czasie należy zwrócić butelkę farmaceucie do bezpiecznej utylizacji.
Ile kosztuje lek Levomer? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Levomer znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Levomer (krople), cena może różnić się w zależności od apteki.
Levomer to lek w postaci kropli do oczu zawierający lewofloksacynę – antybiotyk z grupy fluorochinolonów. Wykazuje miejscowe działanie bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu bakteryjnych zakażeń przedniego odcinka oka, np. zapalenia spojówek. Krople Levomer są przeznaczone dla dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych. Należy zapoznać się z instrukcją aplikacji kropli. E-receptę na Levomer można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Levomer – co to za lek? Na co się stosuje?

Levomer to krople do oczu o działaniu przeciwbakteryjnym. Zawierają antybiotyk z grupy fluorochinolonów (lewofloksacynę), który wykazuje aktywność względem wielu gatunków bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Wskazaniem do stosowania kropli Levomer są bakteryjne infekcje przedniego odcinka oka, np. bakteryjne zapalenie spojówek. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia.
Jak długo stosować krople do oczu Levomer?

Leczenie kroplami do oczu Levomer zazwyczaj trwa 5 dni, jednak długość terapii jest każdorazowo określana przez lekarza na podstawie obrazu klinicznego pacjenta. Nie należy odstawiać leku wcześniej, niż zalecił to lekarz, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Przerwanie leczenia zbyt wcześnie wydłużyć procesy gojenia.
Czy Levomer jest na receptę?

Tak, Levomer (krople do oczu) to lek dostępny wyłącznie na receptę. Zawiera antybiotyk i musi być stosowany pod nadzorem lekarza. Przed włączeniem leku lekarz zbada pacjenta, aby określić lokalizację, ciężkość i prawdopodobną etiologię choroby. Jeśli uzna, że objawy wynikają z zakażenia bakteryjnego, może zalecić pacjentowi Levomer. Należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i długości terapii.
Czy można uzyskać krople do oczu Levomer bez recepty?

Nie, do zakupu leku Levomer jest wymagana recepta. Ze względu na zawartość antybiotyku lek nie może być stosowany bez nadzoru lekarza. Ponadto ważne jest ustalenie przyczyny i lokalizacji zakażenia – Levomer stosuje się tylko na infekcje bakteryjne przedniego odcinka oka.
Jakie są zamienniki leku Levomer?

Zamiennikami leku Levomer są krople Levofloxacin Genoptim, Levoftyal, Oftaquix oraz Oftaquix sine. Zawierają one tę samą substancję czynną w tej samej dawce (lewofloksacyna 5 mg/ml), jednak mogą różnić się substancjami dodatkowymi, dostępnością i ceną.
Levomer a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Podczas stosowania kropli do oczu Levomer nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do spożywania alkoholu (w bezpiecznych ilościach i w kontrolowany sposób). Lek działa miejscowo, a jego wchłanianie do krwiobiegu jest bardzo ograniczone. Warto omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje inne leki jednocześnie z kroplami Levomer lub jest obciążony chorobami przewlekłymi.
Jak uzyskać e-receptę na Levomer?

Aby uzyskać receptę na lek Levomer, należy przejść konsultację medyczną. Można to zrobić w tradycyjnej placówce medycznej lub poprzez wizytę online. Lekarz na podstawie wywiadu medycznego, obejmującego na przykład choroby towarzyszące, alergie i stosowane leki, podejmie decyzję, czy Levomer jest odpowiednim lekiem dla danego pacjenta. Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent powinien stosować Levomer, wystawi e-receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Levomer?

E-konsultacja to prosty sposób na poradę medyczną w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wizyty w placówce stacjonarnej.
Aby rozpocząć konsultację online na stronie Receptomat.pl, wystarczy kliknąć w widoczny przycisk rozpoczynający e-konsultację. Można zgłosić się z konkretną przypadłością lub rozpocząć e-konsultację ogólną. W kolejnym kroku należy wypełnić formularz, a następnie utworzyć konto (dla nowego pacjenta) lub zalogować się na istniejące konto. Następnie odbywa się teleporada mająca na celu zebranie wywiadu medycznego i – jeśli to konieczne – pozyskanie dodatkowej dokumentacji medycznej. Po teleporadzie, jeśli okaże się to konieczne, pacjent otrzyma e-receptę na Levomer. Kod do jej realizacji jest wysyłany SMS-em. Tak wystawiona e-recepta pojawi się również w Internetowym Koncie Pacjenta.
Koncie Pacjenta. Krople Levomer – czy to antybiotyk?

Tak, substancją czynną kropli Levomer jest lewofloksacyna – antybiotyk z grupy fluorochinolonów. Lek działa bakteriobójczo na różne gatunki bakterii wywołujących zakażenia przedniego odcinka oka. Może być stosowany wyłącznie w infekcjach o podłożu bakteryjnym. Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, lek Levomer należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz, nawet jeśli wcześniej nastąpi poprawa.