Żel do oczu Virgan zawiera substancję czynną o działaniu przeciwwirusowym. Stosuje się go w leczeniu powierzchownych i wirusowych zakażeń w obrębie oka. Leczenie zazwyczaj trwa do 21 dni. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni, higieniczny sposób podawania leku do oka.
Virgan – co to za lek?
Virgan to preparat w formie żelu do oczu. Ze względu na zawartość gancyklowiru wykazuje działanie przeciwwirusowe i może być stosowany w leczeniu powierzchownych i wirusowych infekcji oka. Należy do nich przede wszystkim powierzchowne ostre zapalenie rogówki, które może objawiać się ostrym bólem oka, pogorszeniem ostrości wzroku, zaczerwienieniem oka, światłowstrętem oraz wydzieliną z worka spojówkowego. Inną częstą chorobą infekcyjną oka jest zapalenie spojówek.
Na co stosuje się Virgan?
Virgan jest stosowany w celu leczenia infekcji wirusowych oka.
Jak działa Virgan?
Virgan zawiera gancyklowir – lek przeciwwirusowy. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu syntezy DNA bakteryjnego, co uniemożliwia namnażanie cząstek wirusa.
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Dla kogo jest przeznaczony lek Virgan?
Lek Virgan jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Virgan?
Preparat zawiera substancję czynną gancyklowir w ilości 1,5 miligrama na 1 gram żelu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: karbomer (Carbopol 974P), sorbitol, sodu wodorotlenek, benzalkoniowy chlorek i woda do wstrzykiwań.
Virgan – zamienniki
W przypadku leku Virgan (żel do oczu) zamiennik nie jest dostępny.
Virgan – dawkowanie
Lek Virgan należy aplikować do oczu. Zazwyczaj zaleca się podawanie jednej kropli od 3 do 5 razy dziennie. Czas trwania leczenia zwykle nie przekracza 21 dni.
Jak stosować Virgan?
Należy dokładnie umyć ręce przed i po aplikacji leku. Aby podać lek, należy odchylić dolną powiekę i spojrzeć w górę, a następnie lekko ucisnąć tubę leku i wpuścić jedną kroplę do chorego oka. Ważne, aby unikać kontaktu końcówki zakraplacza z oczami i powiekami. Po użyciu należy zamknąć tubę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Virgan, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Virgan
W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Virgan, przedawkowanie
Jeśli dojdzie do zastosowania zbyt dużej dawki żelu Virgan, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
Virgan – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Virgan – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na gancyklowir, acyklowir lub jakikolwiek składnik leku,
- okres ciąży i karmienia piersią, o ile lekarz nie zaleci inaczej,
- niestosowanie metody kontroli urodzeń przez osobę w wieku rozrodczym.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Virgan należy skonsultować się z lekarzem. Leku nie należy połykać. Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi, ze względu na obecność benzalkoniowego chlorku w składzie. W przypadku stosowania innych leków okulistycznych, należy najpierw zastosować inne leki, odczekać 15 minut, a dopiero potem użyć leku Virgan.
Mężczyznom leczonym lekiem Virgan zaleca się stosowanie miejscowej metody antykoncpecji (np. prezerwatyw) podczas leczenia i przez trzy miesiące po jego zakończeniu. Kobietom zaleca się stosowanie środków antykoncepcyjnych w trakcie leczenia i do 6 miesięcy po zakończeniu terapii.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Virgan z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Virgan w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Virgan (żel do oczu) nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Virgan a prowadzenie pojazdów
Po aplikacji kropli może wystąpić przejściowa nieostrość widzenia. Przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu lub obsługi maszyn należy odczekać aż takie objawy ustąpią.
Virgan – skutki uboczne
Stosując lek Virgan, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku Virgan działania niepożądane występujące bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) to:
- przemijające pieczenie lub kłucie,
- podrażnienie oczu,
- niewyraźne widzenie.
Częste skutki uboczne Virgan dotyczą mniej niż 1 na 10 osób i mogą obejmować:
- punkcikowate zapalenie rogówki,
- przekrwienie spojówki.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Virgan?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Virgan? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Virgan znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Virgan nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Virgan to lek w formie żelu do oczu zawierający w swoim składzie gancyklowir. Preparat jest przeznaczony do leczenia powierzchownych zakażeń wirusowych u osób dorosłych. Zazwyczaj aplikuje się go 3-5 razy na dobę. Lek nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi, dlatego należy zdjąć je przed podaniem żelu i nałożyć z powrotem po 15 minutach.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.