e-Konsultacja po Receptę Online

Oflodinex

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Krople do oczu Oflodinex zawierają ofloksacynę będącą chemioterapeutykiem chinolonowym. Lek znajduje zastosowanie w powierzchownych zakażeniach oka, do których należą zapalenie spojówek i zapalenie rogówki. Lek podaje się do worka spojówkowego kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Oflodinex – co to za lek?

Oflodinex to krople do oczu, które stosuje się w leczeniu zapalenia spojówek i zapalenia rogówki wywołanych przez bakterie. Są to częste infekcje, które przy braku prawidłowego leczenia mogą prowadzić do powikłań i zaburzeń widzenia. Do częstych objawów bakteryjnego zapalenia spojówek należą łzawienie, obrzęk i wyciek wydzieliny. Bakteryjne zapalenie rogówki powoduje natomiast ból, światłowstręt, zaczerwienienie, wyciek wydzieliny i pogorszenie ostrości widzenia. Lek działa bakteriobójczo na drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenie.

Na co stosuje się Oflodinex?

Oflodinex jest stosowany w celu leczenia powierzchownych infekcji oka, tj. zapalenie spojówek i zapalenie rogówki.

Jak działa Oflodinex?

Oflodinex zawiera ofloksacynę – chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Substancja ta działa bakteriobójczo, hamując jeden z enzymów niezbędnych do syntezy DNA w komórkach bakteryjnych.

Dla kogo jest przeznaczony lek Oflodinex?

Lek Oflodinex może być stosowany u osób dorosłych i dzieci. Ze względu na ograniczone doświadczenie w stosowaniu leku u dzieci, przed podaniem kropli dziecku należy skonsultować się z lekarzem.

Co wchodzi w skład leku Oflodinex?

Preparat zawiera substancję czynną ofloksacynę w ilości 3 miligramów na 1 mililitr.

Pozostałe substancje pomocnicze to: benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, kwas solny i sodu wodorotlenek – roztwór (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Lek zawiera benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie oczu (szczególnie w przypadku zespołu suchego oka) i zaburzenia rogówki. Może być także absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe.

Oflodinex – zamienniki

W przypadku leku Oflodinex zamiennik to np. Floxal, Ofloxacin-POS, Ofloxamed.

Oflodinex – dawkowanie

Krople Oflodinex podaje się do worka spojówkowego. W pierwszych dwóch dniach terapii należy aplikować do chorego oka 1 kroplę leku co 2-4 godziny. W kolejnych dniach lek należy podawać 4 razy na dobę. W przypadku nasilenia się objawów infekcji lub braku widocznej poprawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 14 dni.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Oflodinex, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Oflodinex

Nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się aplikację kolejnej dawki tak szybko, jak to możliwe, a następnie kontynuację stosowania leku zgodnie z ustalonym schematem dawkowania lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Oflodinex, przedawkowanie

Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania Oflodinex. W przypadku aplikacji większej ilości kropli niż zalecana, zaleca się przemycie oka czystą wodą. Jeżeli po nieprawidłowym zastosowaniu leku lub jego przypadkowym spożyciu wystąpią ogólne działania niepożądane, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Oflodinex – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Oflodinex – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na ofloksacynę, inne chinolony lub inny składnik leku.

Środki ostrożności:

Podczas stosowania kropli Oflodinex należy unikać ekspozycji na światło słoneczne oraz promieniowanie UV ze względu na ryzyko nadwrażliwości na światło. W przypadku uszkodzenia lub owrzodzenia powierzchni oka, stosowanie leku wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Długotrwałe używanie Oflodinex może prowadzić do rozwoju niewrażliwych drobnoustrojów chorobotwórczych, co może wymagać interwencji lekarskiej. Podczas stosowania Oflodinex nie należy nosić soczewek kontaktowych.

W przypadku wystąpienia obrzęku i zerwania ścięgna należy natychmiast przerwać leczenie. Jeśli po podaniu leku pojawią się takie objawy jak kłucie lub ból w oku, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli pacjent przyjmuje inne krople lub maści do oczu, powinien zachować co najmniej 15-minutową przerwę między ich podaniem, przy czym maści należy stosować jako ostatnie.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Oflodinex z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Oflodinex w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Oflodinex a prowadzenie pojazdów 

Przez kilka minut po aplikacji Oflodinex ostrość widzenia może być pogorszona. W tym czasie należy odstąpić od prowadzenia pojazdu, pracy bez mocnego oparcia oraz obsługi maszyn.

Oflodinex – skutki uboczne 

Stosując lek Oflodinex, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Niektóre skutki uboczne Oflodinex mogą wymagać odstawienia leku i niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:

  • zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (czerwonawe plamki lub owalne plamy na tułowiu, często z centralnymi pęcherzami),
  • reakcje alergiczne.

W przypadku Oflodinex działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • podrażnienie oka, 
  • dyskomfort w oku.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Oflodinex?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Oflodinex? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Oflodinex znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Oflodinex nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Krople do oczu Oflodinex znajdują zastosowanie w leczeniu bakteryjnych zakażeń spojówek i rogówki. Zawierają ofloksacynę, która ma działanie bakteriobójcze. Są wydawane na podstawie recepty lekarskiej i powinny być stosowane ściśle według zaleceń lekarza. Przed podaniem kropli dziecku należy skonsultować się z lekarzem.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na zapalenie spojówek:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Oflodinex (6)

Oflodinex zawiera substancję czynną ofloksacynę, będącą antybiotykiem z grupy fluorochinolonów. Ofloksacyna działa poprzez hamowanie gyrazy DNA bakterii, co prowadzi do ich śmierci. Jest skuteczna przeciwko wielu szczepom bakterii odpowiedzialnym za infekcje oczu.

Nie, krople do oczu Oflodinex są dostępne wyłącznie na receptę.

Oflodinex to lek w postaci kropli do oczu zawierający ofloksacynę, stosowany głównie w leczeniu powierzchownych zakażeń oka, takich jak zapalenie spojówek i zapalenie rogówki. Nie jest on przeznaczony do stosowania w nosie. W przypadku problemów z nosem, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiednich preparatów.

Oflodinex może być stosowany u dzieci wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Doświadczenie w stosowaniu tego leku u dzieci jest ograniczone.

Oflodinex to krople do oczu, które są stosowane w leczeniu powierzchownych zakażeń oka, takich jak zapalenie spojówek i zapalenie rogówki. Zawierają substancję czynną ofloksacynę, która należy do grupy chinolonowych leków przeciwbakteryjnych.

Oflodinex stosuje głównie w celu miejscowego leczenia powierzchownych zakażeń oczu, takich jak bakteryjne zapalenie spojówek i zapalenie rogówki.

e-Konsultacja po Receptę Online
Oflodinex

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem