e-Konsultacja po Receptę Online

Lotemax 0,5%

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Lotemax 0,5%? Cena, refundacja

Krople do oczu Lotemax 0,5% obecnie nie są refundowane. Cena 100% leku zależy od apteki i wynosi od ok. 38 zł do ok. 80 zł.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Lotemax 0,5% – jak działa, na co i dla kogo?

Lotemax 0,5% w formie zawiesiny jest lekiem okulistycznym, którego głównym składnikiem jest etabonian loteprednolu. Substancja ta należy do grupy kortykosteroidów, które są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Lek ten znajduje zastosowanie w redukcji stanów zapalnych oka, które mogą wystąpić po interwencjach chirurgicznych.

Działanie etabonianu loteprednolu polega na zmniejszeniu reakcji zapalnej, co przyczynia się do łagodzenia objawów takich jak zaczerwienienie i ból. Zastosowanie leku w formie kropli do oczu pozwala na lokalne dostarczenie substancji czynnej bezpośrednio do miejsca wystąpienia stanu zapalnego, co ogranicza działanie leku wyłącznie do obszaru oka.

Lotemax 0,5% jest przeznaczony dla pacjentów, którzy doświadczają stanów zapalnych oka po procedurach chirurgicznych, wymagających miejscowego zastosowania kortykosteroidów w celu złagodzenia objawów zapalnych.

Lotemax 0,5% – skład leku

Lotemax 0,5% charakteryzuje się obecnością etabonianu loteprednolu jako substancji czynnej. W każdym mililitrze zawiesiny znajduje się 5 mg (0,5%) tej substancji.

Składniki pomocnicze zawarte w leku to disodu edetynian, glicerol, powidon oraz woda oczyszczona. Dodatkowo, lek zawiera tyloksapol oraz benzalkoniowy chlorek w stężeniu 0,01%, który pełni funkcję substancji konserwującej.

Lotemax 0,5% – dawkowanie

Dawkowanie leku Lotemax 0,5% dla dorosłych i osób w starszym wieku obejmuje aplikację jednej do dwóch kropli do worka spojówkowego oka, cztery razy na dobę. Terapia zwykle rozpoczyna się 24 godziny po zabiegu chirurgicznym i jest utrzymywana przez okres dwóch tygodni. 

Przed zastosowaniem zawiesiny, butelkę należy wstrząsnąć. Aplikacja wymaga delikatnego odciągnięcia dolnej powieki i zakroplenia leku do przestrzeni między gałką oczną a powieką. Ważne jest, aby unikać kontaktu końcówki zakraplacza z jakąkolwiek powierzchnią, co mogłoby spowodować zanieczyszczenie produktu. Po użyciu, pojemnik należy natychmiast zamknąć. Czas trwania terapii określa lekarz prowadzący, który również decyduje o ewentualnym przerwaniu leczenia. Samodzielne przerwanie terapii jest niewskazane i powinno być skonsultowane z lekarzem.

Stosowanie leku Lotemax 0,5% u dzieci i młodzieży nie jest zalecane.

W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana, konieczny jest kontakt z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli pacjent pominie dawkę, nie powinien stosować dawki podwójnej, lecz oczekiwać na czas aplikacji kolejnej dawki i kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym schematem.

Lotemax 0,5% – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Lotemax 0,5%:

  • uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek składnik leku,
  • nadwrażliwość na inne kortykosteroidy,
  • choroby oczu wywołane przez wirusy (opryszczka zwykła, ospa wietrzna, półpasiec),
  • gruźlicze lub grzybicze choroby oczu,
  • okres karmienia piersią.

Środki ostrożności:
Pacjenci z zaćmą powinni poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku. W przypadku wystąpienia nieostrego widzenia lub innych zaburzeń wzroku, konieczny jest kontakt z lekarzem. Zwiększenie bólu, zaczerwienienia, swędzenia lub stanu zapalnego wymaga konsultacji medycznej. Brak poprawy w ciągu 2 dni powinien skłonić do ponownej oceny stanu przez lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Lotemax 0,5% przez okres dłuższy niż 10 dni bez monitorowania ciśnienia w oku. Długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko jaskry, podwyższonego ciśnienia w oku, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzeń widzenia, zaćmy oraz zmniejszać zdolność do zwalczania zakażeń, zwiększając ryzyko zakażenia wirusem opryszczki zwykłej. Może również nasilać wirusowe zapalenie oka i przedłużać jego trwanie.

Soczewki kontaktowe:
Po operacji zaćmy nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych. Zamiast tego, pacjenci powinni używać okularów do czasu rekonwalescencji. Lekarz poinformuje o możliwości ponownego stosowania soczewek kontaktowych.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje farmakologiczne mogą wystąpić w przypadku stosowania:

  • leków przeciwcholinergicznych, które znajdują zastosowanie w terapii różnorodnych stanów, takich jak zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, skurcze mięśniowe, nietrzymanie moczu czy astma,
  • kropli okulistycznych zmniejszających ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Ponadto, niektóre substancje mogą potęgować działanie leku, co wymaga szczególnej uwagi lekarza podczas monitorowania stanu pacjenta. Dotyczy to zwłaszcza leków przeciwwirusowych stosowanych w leczeniu HIV, takich jak:

  • rytonawir,
  • kobicystat.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Lotemax 0,5% w ciąży:

Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii lekiem Lotemax 0,5% w przypadku ciąży, podejrzenia ciąży lub planowania dziecka. Może zaistnieć konieczność zastosowania alternatywnego leczenia.

Stosowanie leku Lotemax 0,5% podczas karmienia piersią: 

Nie zaleca się stosowania leku Lotemax 0,5% podczas karmienia piersią.

Lotemax 0,5% – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Lotemax 0,5%:

Częste (występujące u najwyżej 1 na 10 osób):

• zaburzenia oka: uszkodzenie rogówki, wydzielina w oku, dyskomfort w oku, suche oko, łzawienie, uczucie obecności ciała obcego w oku, zaczerwienienie oka, swędzenie oczu, uczucie pieczenia w miejscu wkroplenia i zwiększenie ciśnienia śródgałkowego,

• ogólne działania niepożądane: ból głowy.

Niezbyt częste (występujące u najwyżej 1 na 100 osób):

• zaburzenia oka: zaburzenie widzenia, swędzenie spojówek, zapalenie spojówek, podrażnienie oka, ból oka, brodawki na spojówkach, nadwrażliwość na światło, zapalenie oka, zapalenie rogówki i spojówek, zakażenia oka i zmętnienie soczewki,

• ogólne działania niepożądane: zmęczenie, wydzielina z nosa i ból gardła.

Rzadkie (występujące u najwyżej 1 na 1000 osób):

• ogólne działania niepożądane: migrena, zaburzenia smaku, zawroty głowy, drętwienie, dreszcze, gorączka i ból, kaszel, zakażenie lub zapalenie dróg moczowych, pokrzywka, wysypka, suchość skóry, wyprysk, biegunka, nudności i wymioty, zwiększenie masy ciała.

Częstość nieznana:

• zaburzenia oka: nieostre widzenie.

Przechowywanie leku Lotemax 0,5%

Lotemax 0,5% należy umieścić w miejscu, które nie jest widoczne ani dostępne dla dzieci. Aby zapewnić jego stabilność, pojemnik z lekiem powinien być przechowywany w pozycji pionowej. Ważne jest, aby nie przechowywać leku w temperaturze przekraczającej 25°C oraz nie poddawać go zamrażaniu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego skład i właściwości.

Zawartość butelki, która nie została zużyta w ciągu 28 dni od otwarcia, musi zostać wyrzucona.


Inne leki na zapalenie spojówek:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Lotemax 0,5% (6)

Podczas stosowania leku Lotemax 0,5% nie powinno się spożywać alkoholu.

Nie, lek Lotemax 0,5% zawiera substancję czynną loteprednolu etabonian, która jest kortykosteroidem.

Butelkę z zawiesiną Lotermax 0,5% należy wyrzucić maksymalnie po 28 dniach od jej otwarcia.

Nie, krople do oczu Lotemax 0,5% dostępne są wyłącznie na receptę.

Obecnie nie jest dostępny zamiennik leku Lotemax 0,5%.

O czasie trwania leczenia kroplami Lotemax 0,5% powinien decydować lekarz, jednak uznaje się, że lek nie powinien być stosowany dłużej niż 2 tygodnie.

e-Konsultacja po Receptę Online
Lotemax 0,5%

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem