Najważniejsze informacje:
Meteospasmyl to lek rozkurczowy stosowany w bolesnej uchyłkowatości jelita grubego oraz w zespole jelita drażliwego (IBS). O tym, jak działa lek Meteospasmyl, jak go dawkować i jakie skutki uboczne może wywoływać, dowiesz się z ulotki dołączonej do preparatu. Jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego - nie czekaj! Umów się już dziś na telekonsultację za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. W trakcie e-wizyty możesz również uzyskać e-receptę na lek Meteospasmyl.
postać / dawka | kapsułki 60 mg + 300 mg |
substancja czynna | Cytrynian alweryny i symetykon (Alverini citras + Simeticonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zespół jelita drażliwego, bolesna uchyłkowatość jelita grubego |
podmiot odpowiedzialny | MAYOLY SPINDLER Laboratoires 6, avenue de l’Europe B.P.51 78401 Chatou Cedex Francja |
Lek dostępny na receptę (bez refundacji). Produkt występuje w postaci kapsułek po 20, 40 i 64 sztuk i w dawce 60 mg + 300 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Meteospasmyl zawiera dwie substancje czynne: alwerynę oraz symetykon.
Sprawdź opinie pacjentów o Meteospasmyl.
Alweryna działa rozkurczowo, szczególnie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Działanie symetykonu polega na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu jelitowego.
Alweryna podana doustnie wchłania się w niewielkim stopniu oraz powoli, a symetykon nie wchłania się w ogóle i dodatkowo spowalnia wchłanianie alweryny.
Meteospasmyl to lek znoszący dolegliwości bólowe występujące w czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego.
Meteospasmyl stosuje się w objawowym leczeniu stanów skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego w zaburzeniach, takich jak:
Substancjami czynnymi leku są alweryny cytrynian i symetykon.
Każda kapsułka zawiera 60 mg alweryny cytrynianu i 300 mg symetykonu.
Pozostałe składniki to: żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171).
Jak stosować Meteospasmyl? Lek ma postać kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Dorośli: 1 kapsułka 2–3 razy na dobę, przed posiłkiem.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie można przekraczać zaleconej dawki leku, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić zdrowiu i życiu.
Lek Meteospasmyl podaje się doustnie. Podaje się 1 kapsułkę 2-3 razy na dobę, przed posiłkiem.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym w przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, ponieważ może wystąpić spadek ciśnienia krwi. Lekarz zastosuje leczenie objawowe.
Nie ma określonego okresu czasu przez jaki należy stosować lek Meteospasmyl. Długość terapii dobierana jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
Nie zaleca się stosować leku Meteospasmyl, jeżeli:
Należy zachować ostrożność w przypadku objawów mogących wskazywać na niedrożność przewodu pokarmowego:
Meteospasmyl może zwiększać aktywność enzymów wątrobowych we krwi. Lekarz może zdecydować o zleceniu badań krwi podczas leczenia w celu sprawdzenia stanu wątroby. Podwyższona aktywność enzymów wątrobowych może spowodować, że lekarz przerwie leczenie lekiem Meteospasmyl.
Nie zaleca się stosowania leku Meteospasmyl u dzieci, z uwagi na brak danych klinicznych na temat stosowania go w tej grupie pacjentów.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie są znane interakcje leku Meteospasmyl z innymi lekami.
Meteospasmyl w ciąży
Meteospasmyl nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Pacjentka, która jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.
Meteospasmyl i karmienie piersią
Stosowanie leku Meteospasmyl w okresie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.
Jak każdy lek, ten preparat może powodować objawy niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane leku Meteospasmyl występują rzadko i są przemijające.
W przypadku, gdy wystąpi spadek ciśnienia krwi, wstrząs czy też w razie wystąpienia obrzęku krtani należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, niezwłocznie powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Może wystąpić złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, skórne reakcje uczuleniowe, takie jak pokrzywka. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.
Zgłaszano pojedyncze przypadki zapalenia wątroby, przemijające po odstawieniu leku.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek z poniższych reakcji niepożądanych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem:
Inne działania niepożądane wymienione poniżej zgłaszano z nieznaną częstością:
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C, w oryginalnym opakowaniu.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Meteospasmyl.
Lek działa przez 3-4 godziny od przyjęcia tabletki.
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania.
Nie. Lek jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Na polskim rynku nie ma leków z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.