e-Konsultacja po Receptę Online

Duspatalin

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Duspatalin – informacje o leku

Substancją czynną leku Duspatalin retard (pełna nazwa leku) jest mebeweryny chlorowodorek, łagodzący dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego. Duspatalin retard działa rozkurczowo na mięśnie i usuwa ból, może być stosowany u dorosłych i dzieci po 10. roku życia. Preparat ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu i dostępny jest na receptę.

  • dawki: Duspatalin 200 mg
  • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 
  • substancja czynna: mebeweryny chlorowodorek (łac. mebeverini hydrochloridum)
  • kategoria: Zespoł jelita drażliwego (IBS)
  • podmiot odpowiedzialny: Mylan Healthcare Sp. z o.o., ul. Postępu 21B, 02-676 Warszawa
  • wytwórca: Mylan Laboratories SAS, Route de Belleville, Lieu dit Maillard, 01400 Châtillon sur Chalaronne, Francja

Duspatalin retard – ulotka leku:

Ile kosztuje lek Duspatalin? Cena, refundacja

Cena leku Duspatalin:

  • kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Duspatalin retard 200 mg – cena za 30 sztuk ok. 20-24 zł 
  • kapsułki o przedłużonym uwalnianiu Duspatalin retard 200 mg – cena za 60 sztuk ok. 47-52  zł

Lek nie znajduje się obecnie na liście leków refundowanych. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

Duspatalin – co zawiera? Mebeweryna – jak działa?

Substancją czynną preparatu Duspatalin retard 200 mg jest mebeweryna w postaci chlorowodorku. Preparat klasyfikowany jest w grupie leków syntetycznych o działaniu przeciwcholinergicznym.

Jak działa Duspatalin? Mebeweryna, jako spazmolityk muskulotropowy, działa rozkurczająco bezpośrednio na mięśnie gładkie w obrębie układu pokarmowego. Zmniejsza skurcze, jednocześnie nie zaburzając prawidłowej motoryki jelit. Dzięki ominięciu wpływu na autonomiczny układ nerwowy, przy stosowaniu leku nie występują typowe dla  przeciwcholinergików objawy niepożądane.

Preparat jest szybko i całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego po przyjęciu doustnym. W przypadku wielokrotnego podania nie dochodzi do jego znacznej kumulacji. Substancja czynna jest całkowicie metabolizowana, a jej metabolity usuwane są wraz z moczem.

Duspatalin – zamienniki

Zamiennikami leku Duspatalin, które zawierają tę samą substancję czynną, są m.in.: Auroverin MR, Debretin, Manti Gas-Stop, No-Spaoraz i Laxantol.

Inny lek w naszej bazie to m.in. Debridat.

Duspatalin – skład leku

1 kapsułka Duspatalin retard zawiera 200 mg chlorowodorku mebeweryny.

Substancje pomocnicze: stearynian magnezu, talk, dyspersja poliakrylanu 30%, hypromeloza, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1) dyspersja 30% trójoctan glicerolu.

Otoczka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171).

Tusz do nadruku: szelak (E904), glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, wodorotlenek potasu, żelaza tlenek czarny (E172).

Duspatalin – na co, dla kogo, zastosowanie leku

Duspatalin jest stosowany w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) różnią się u poszczególnych osób i mogą obejmować:

  • bóle i kurcze brzucha,
  • wzdęcia i oddawanie wiatrów,
  • biegunkę, zaparcia lub obie te dolegliwości,
  • małe, twarde stolce w kształcie kulek lub wstążek.

Duspatalin – dawkowanie

Jak stosować Duspatolin – lek o działaniu rozkurczającym? Preparat należy przyjmować doustnie, połykając tabletkę bądź kapsułkę w całości. Lek należy popić wodą w ilości przynajmniej 100 ml. Nie należy rozgryzać kapsułek, ponieważ otoczka ma za zadanie zapewnić przedłużone uwalnianie leku. Ze względu na gorzki smak nie zaleca się również rozgryzania tabletek.

Dorośli i dzieci powyżej 10 lat powinni przyjmować kapsułki Duspatalin retard 200 mg w dawce 1 kapsułka 2 razy w ciągu doby, rano i wieczorem. Lek w tej postaci można stosować niezależnie od posiłków.

Jak długo stosować Duspatalin? Czas stosowania preparatu nie podlega ograniczeniom. W przypadku ominięcia 1 lub więcej dawek, kolejną należy przyjąć o stale wyznaczonej porze. Stosowanie podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej nie jest zalecane.

Duspatalin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Wśród przeciwwskazań do stosowania leku na ból wywołany skurczem mięśni gładkich jelit wymieniane są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu,
  • w przypadku kapsułek, ze względu na obecność laktozy -dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
  • w przypadku tabletek, z uwagi na zawartość sacharozy – dziedziczne zaburzenia dotyczące nietolerancji fruktozy, niedobór sacharazy-izomaltazy oraz nieprawidłowe wchłanianie glukozy-galaktozy.

Osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować tego leku, ponieważ zawiera laktozę.

Pacjenci z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny stosować preparatu, ponieważ zawiera sacharozę.

Lek stosowany w przebiegu zespołu jelita drażliwego nie może być podawany dzieciom poniżej 3. roku życia, ponieważ nie zgromadzono wystarczających danych świadczących o bezpieczeństwie stosowania w tej grupie wiekowej. U dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 10 lat stosowanie nie jest dopuszczalne ze względu na zbyt wysoką dawkę substancji czynnej.

Duspatalin – interakcja z innymi lekami

Nie przewiduje się, aby lek Duspatalin retard na ból wywołany skurczem mięśni gładkich jelit wpływał na działanie jakiegokolwiek innego przyjmowanego leku. Należy jednak powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Duspatalin – w ciąży i podczas karmienia piersią

Duspatalin w ciąży

Lek nie powinien być podawany kobietom ciężarnym, ponieważ nie zgromadzono odpowiednich danych świadczących o jego bezpieczeństwie dla matki i płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w trakcie karmienia piersią. Podczas badań na zwierzętach nie zaobserwowano szkodliwego działania na płodność.

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. 

Należy poinformować lekarza o ciąży lub podejrzeniu ciąży. Duspatalin nie jest zalecany w czasie ciąży. Lekarz może zalecić przerwać przyjmowanie leku Duspatalin retard lub zalecić przyjmowanie innego leku zamiast leku Duspatalin. 

Duspatalin i karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Duspatalin nie jest zalecany dla matek karmiących piersią. Lekarz może zalecić przerwanie karmienia piersią lub przyjmowanie innego leku w przypadku karmienia piersią.

Duspatalin – skutki uboczne

Duspatalin retard 200 mg, który zmniejsza zaburzenia czynnościowe jelit, może powodować działania niepożądane. Ich częstość występowania nie jest ustalona, a charakter związany jest z różnego typu reakcjami alergicznymi. Obserwowane były następujące skutki uboczne:

  • pokrzywka,
  • wysypka,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • obrzęk twarzy,
  • reakcje nadwrażliwości, w tym mogą wystąpić słabsze reakcje alergiczne.

W przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy skonsultować je z lekarzem lub farmaceutą.

Duspatalin – przechowywanie leku

Lek, który łagodzi dolegliwości bólowe, należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie przechowywać w temperaturze poniżej 5°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.


Inne leki na zespół jelita drażliwego :

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Duspatalin (5)

Lek można stosować niezależnie od posiłków. Kapsułki należy połykać w całości i popijać odpowiednią ilością wody (przynajmniej 100 ml). Kapsułek nie należy rozgniatać lub gryźć.

Lek działa rozkurczowo już od pierwszej dawki.

Należy spróbować przyjmować kapsułki o tej samej porze każdego dnia. Pomoże to pamiętać o ich przyjęciu.

Nie wykazano szkodliwego wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Tak, lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

e-Konsultacja po Receptę Online
Duspatalin

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem