e-Konsultacja po Receptę Online

Ircolon Forte

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ircolon Forte jest lekiem stosowanym w celu łagodzenia objawów zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego. Jest wskazany do stosowania w przypadku zespołu jelita drażliwego, a także dolegliwości bólowych w przebiegu biegunki, zaparć czy stanów skurczowych jelit. Maleinian trimebutyny, będący substancją czynną preparatu, reguluje pracę przewodu pokarmowego poprzez oddziaływanie na mięśniówkę gładką. Lek może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci od 12. roku życia. Należy przyjmować go zawsze przed posiłkiem.

Ircolon Forte – co to za lek?

Ircolon Forte to lek stosowany w leczeniu objawowym zespołu jelita drażliwego (IBS). Jest to przewlekła choroba należąca do zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich m.in. bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia i zgaga. Dokładne przyczyny IBS nie są znane. Prawdopodobnie choroba ma związek z nadmierną reakcją przewodu pokarmowego na stres psychiczny, zaburzeniami funkcji wydzielniczej jelit lub składu mikroflory jelitowej. Zespół jelita drażliwego może rozwinąć się również jako powikłanie bakteryjnego zakażenia przewodu pokarmowego. Choroba dotyczy ok. 5-10% populacji, częściej kobiet. 

Na co stosuje się Ircolon Forte?

Ircolon Forte jest stosowany w leczeniu objawowym zespołu jelita drażliwego. Dodatkowo jest wskazany w przypadku bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych. Objawy te mogą obejmować zarówno biegunkę, zaparcia, jak i bóle brzucha czy stany skurczowe jelit. 

Jak działa Ircolon Forte?

Trimebutyna, będąca substancją czynna leku Ircolon Forte, oddziałuje na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i przywraca prawidłową motorykę. Nie wywiera wpływu na układ nerwowy.

Dla kogo jest przeznaczony lek Ircolon Forte?

Tabletki Ircolon Forte mogą być przyjmowane przez dorosłych i młodzież powyżej 12. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Ircolon Forte?

Preparat zawiera substancję czynną trimebutyny maleinian. W jednej tabletce Ircolon Forte znajduje się 200 mg trimebutyny maleinianu. 

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza 6cP, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna, bezwodna, kwas cytrynowy jednowodny.

Lek Ircolon Forte zawiera sód (<1 mmol w 1 tabletce) oraz laktozę jednowodną (233 mg w 1 tabletce).

Ircolon Forte – zamienniki

Ircolon Forte ma następujące zamienniki: Debretin Forte, Tribux Forte.

Ircolon Forte – dawkowanie

Lek Ircolon Forte przyjmuje się doustnie przed posiłkiem i popija szklanką wody. Tabletki można dzielić, aby uzyskać równą dawkę. Czas stosowania leku określa lekarz.

U dorosłych z zespołem jelita drażliwego zalecana dawka to pół tabletki (100 mg) trzy razy na dobę. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zwiększyć dawkę do 600 mg na dobę, co odpowiada jednej tabletce trzy razy na dobę.
W przypadku zaburzeń czynnościowych towarzyszących biegunce lub zaparciom zaleca się stosować jedną tabletkę jeden lub dwa razy na dobę. Z kolei przy bólach brzucha i stanach skurczowych jelit przyjmuje się pół tabletki trzy razy na dobę. W wyjątkowych sytuacjach dawka ta może być zwiększona do 1 tabletki trzy razy na dobę.

U dzieci w wieku powyżej 12 lat trimebutyna może być stosowana w dawce nieprzekraczającej 6 mg/kg masy ciała na dobę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Ircolon Forte, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Ircolon Forte

W przypadku pominięcia dawki, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ircolon Forte, przedawkowanie

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zastosować leczenie objawowe.

Przerwanie stosowania leku Ircolon Forte

W razie wątpliwości dotyczących dalszego stosowania leku Ircolon Forte, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Ircolon Forte – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Ircolon Forte – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na trimebutyny maleinian lub jakikolwiek składnik preparatu,
  • wiek poniżej 12 lat.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Ircolon Forte z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Ircolon Forte w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Brak jest wystarczających danych dotyczących wpływu trimebutyny na rozwój wad wrodzonych lub jej toksycznego działania na płód. Lek może być stosowany podczas ciąży tylko w sytuacji, gdy przewidywane korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Bezpieczeństwo stosowania Ircolon Forte u kobiet karmiących nie zostało ustalone. 

Ircolon Forte a prowadzenie pojazdów 

Lek Ircolon Forte nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Ircolon Forte – skutki uboczne 

Stosując lek Ircolon Forte należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

W przypadku leku Ircolon Forte działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • senność,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • uczucie ciepła lub zimna,
  • ból głowy,
  • apatia,
  • suchość w ustach,
  • zaburzenia smaku,
  • biegunka,
  • niestrawność,
  • ból w nadbrzuszu,
  • drętwienie ust,
  • nudności, wymioty,
  • zaparcia,
  • pragnienie.

Niezbyt częste (tj. występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób) skutki uboczne Ircolon Forte to:

  • wysypka.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Ircolon Forte?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Lek powinien znajdować się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Tabletki Ircolon Forte należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 30°C.

Ile kosztuje lek Ircolon Forte? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Ircolon Forte znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Ircolon Forte nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

PODSUMOWANIE

Ircolon Forte to lek dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat zawierający trimebutynę. Jest stosowany w celu poprawy pracy przewodu pokarmowego. Znajduje zastosowanie w przypadku zespołu jelita drażliwego oraz bólu wynikającego z zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, takich jak biegunka, zaparcia, bóle brzucha czy stany skurczowe jelit. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, który ustali odpowiednią dawkę i czas trwania terapii.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na zespół jelita drażliwego :

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ircolon Forte (5)

Nie, lek Ircolon Forte jest dostępny wyłącznie na receptę.

W ulotce ani ChPL leku nie zawarto informacji na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas terapii Ircolon Forte. Zazwyczaj w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego odradza się jednak picie alkoholu.

Tabletki Ircolon Forte przyjmuje się przed posiłkiem.

Wzrost masy ciała nie znajduje się na liście skutków ubocznych leku Ircolon Forte. W przypadku wystąpienia takiego objawu podczas stosowania Ircolon Forte należy skonsultować się z lekarzem.

Czas trwania terapii jest ustalany przez lekarza. Zależy przede wszystkim od przyczyny zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, a także przebiegu klinicznego dolegliwości.

e-Konsultacja po Receptę Online
Ircolon Forte

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem