Debridat
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Głównym zadaniem leku Debridat jest regulacja pracy jelit oraz złagodzenie bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego, także w przypadku dolegliwości i leczenia zespołu jelita drażliwego.
- Sybstancją czynną leku jest trimebutyna. Wykazuje działanie przeciwskurczowe i łagodzące.
- Tabletki Debridat są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Zawiesinę po przygotowaniu z granulatu można stosować u dzieci i niemowląt na podstawie zaleceń lekarza i dawkowania w przeliczeniu na masę ciała.
- Debridat (tabletki, syrop) – lek na ból brzucha i zaburzania motoryki jelit i dróg żółciowych jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Więcej o stosowaniu i dawkowaniu leku Debridat dowiesz się z opisu poniżej i z ulotki producenta.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, leczenie bólu związanego z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego i dróg żółciowych |
postać | tabletki powlekane, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej |
dawka | 100 mg (tabletki powlekane), 7,87 mg/g (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) |
substancja czynna | Trimebutyna (Trimebutini maleas) |
podmiot odpowiedzialny | Pfizer Europe MA EEIG, Boulevard de la Plaine 17, 1050 Bruxelles, Belgia |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Debridat? Cena, refundacja
Lek w żadnej postaci nie jest obecnie objęty refundacją. Preparat jest dostępny w opakowaniu po 30 tabletek lub w butelce o pojemności 250 ml z granulatem do przygotowania zawiesiny doustnej.
- Debridat tabletki – cena waha się w przedziale od 18 do 24 zł za opakowanie 30 szt.
- Debridat granulat (syrop) – cena oscyluje w przedziale od ok. 19 do 24 zł.
Ceny leku mogą się różnić w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Debridat – jak działa, na co i dla kogo?
Jest to lek przeciwskurczowy, który łagodzi zaburzenia pracy jelit.
Debridat – co zawiera? Trimebutyna – jak działa?
Substancją czynną preparatu jest trimebutyna, która działając na ścianę jelita, normalizuje pracę przewodu pokarmowego na całej długości. Reguluje napięcie dolnego zwieracza przełyku, normalizuje proces opróżniania żołądka, reguluje perystaltykę jelita cienkiego i okrężnicy. Trimebutyna hamuje lub pobudza motorykę jelit, działa przeciwskurczowo i hamuje napięcie ścian jelita.
Debridat – wskazania
To lek przeciwskurczowy, łagodzący ból i zaburzenia pracy jelit.
Lek jest wskazany do stosowania w przypadku:
- łagodzenia bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych;
- aby skorygować zaburzenia motoryki i dolegliwości jelitowe związane z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego.
Debridat – kto może przyjmować lek?
Lek w postaci tabletek można podawać wyłącznie dorosłym pacjentom. Debridat dla dzieci może być stosowany wyłącznie w formie zawiesiny doustnej. W przypadku niemowląt Debridat na kolkę lub ulewanie także można stosować, jeżeli lekarz uzna to za wskazane.
Debridat dla niemowląt i noworodków – czy można stosować?
Lek podaje się dziecku na podstawie zaleceń lekarza, w przeliczeniu na kg masy ciała. Debridat u dzieci i niemowląt można stosować wyłącznie w formie zawiesiny doustnej, podawanej bezpośrednio lub po rozpuszczeniu w mleku lub napoju.
Debridat – zamienniki
Do zamienników leku zawierających tę samą substancję czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Debretin, Ircolon, Tribux.
Inny lek stosowane na zespół jelita drażliwego to m.in. Emanera.
Debridat – skład leku
Substancją czynną jest maleinian trimebutyny. Jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg maleinianu trimebutyny.
Skład tabletek
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, żelowana skrobia kukurydziana, hypromeloza 6 mPa.s, skrobi glikolan sodowy, kwas winowy, krzemu dwutlenek, magnezu stearynian.
Skład otoczki: hypromeloza 15 mPa.s, laktoza jednowodna, Makrogol 4000, tytanu dwutlenek
Skład granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej (syropu) Debridat
Jeden ml zawiesiny zawiera: 4,8 mg trimebutyny.
Pozostałe składniki to: sacharoza, Polisorbat 80, naturalny zapach pomarańczowy, żółcień pomarańczowa.
Debridat – dawkowanie, jak stosować?
Lekarz na podstawie rodzaju i nasilenia dolegliwości jelitowych związanych z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego określi dawkowanie, długość i schemat leczenia.
Tabletki Debridat – dawki dla dorosłych
Lek w tej postaci można podawać wyłącznie dorosłym pacjentom. Zazwyczaj zalecana dawka leku to 1 tabletka po 100 mg zażywana 3 razy na dobę. W wyjątkowych przypadkach dawkę lekarz może zwiększyć do 2 tabletek po 100 mg, zażywanych 3 razy na dobę.
Zawiesina (syrop) Debridat – dla dzieci i dorosłych
W pierwszym kroku należy przygotować zawiesinę z granulatu zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Dawki należy odmierzać korzystając z miarki dołączonej do leku.
Dawkowanie u dorosłych pacjentów:
Zazwyczaj zalecana dawka to 15 ml zawiesiny 3 razy na dobę. Wyjątkowo lekarz może zdecydować o jej zwiększeniu do 30 ml zawiesiny podawanej 3 razy na dobę.
Debridat dla dzieci i niemowląt – jak stosować?
Należy przede wszystkim trzymać się wytycznych lekarza. Zazwyczaj stosuje się dawkę 1 ml/kg mc. na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. W tym przypadku maksymalna dawka leku u dzieci i młodzieży o mc. powyżej 45 kg wynosi 45 ml na dobę.
Zawiesinę doustną można podawać bezpośrednio lub po zmieszaniu z płynem (napojem, wodą, pokarmem), dodając do kubka lub butelki.
Debridat – jak długo stosować?
Lekarz na podstawie rodzaju i nasilenia dolegliwości ustala, jak długo powinno trwać leczenie tym lekiem.
Debridat – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku jeżeli pacjent ma uczulenie na trimebutynę lub inny składnik leku.
Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę zawartość sacharozy w leku w postaci zawiesiny doustnej. Ponadto lek zawiera zapach pomarańczowy i żółcień pomarańczową, które może być przyczyną reakcji alergicznej.
Interakcja z innymi lekami
Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem zażywania leku należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Warto wiedzieć, że stosowanie leku Debridat jednocześnie z zotepiną (stosowaną m.in.: w leczeniu schizofrenii) może skutkować nasileniem działania przeciwcholinergicznego.
Debridat – w ciąży i podczas karmienia piersią
Zawsze przed zażyciem jakiegokolwiek leku podczas ciąży, należy omówić to z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo preparaty mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu.
Debridat w ciąży można stosować wyjątkowo, jedynie w przypadkach, kiedy lekarz uzna, że korzyści z leczenia przewyższają ryzyko zdrowotne dla matki i dziecka.
Nie ma wystarczających danych dotyczących przenikania trimebutyny do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Debridat – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także Debridat może wywoływać działania niepożądane. Ważne jednak, że nie u każdego pacjenta one pojawią się. Zazwyczaj skutki uboczne są łagodne i pojawiają się niezbyt często.
Wśród niezbyt częstych działań niepożądanych Debridat, które mogą pojawić się nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów stosujących ten lek, wymienia się:
- wysypkę,
- stany przedomdleniowe i (lub) omdlenia.
Działania niepożądane o nieznanej częstości to:
- nadwrażliwość;
- ciężkie reakcje skórne, w tym: złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, toksyczne wykwity skórne, ostra uogólniona osutka krostkowa;
- kontaktowe zapalenie skóry, rumień, zapalenie skóry, świąd, pokrzywka.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Tabletki i zawiesinę po przygotowaniu należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Zawiesinę można przechowywać nie dłużej niż 4 tygodnie. Nie należy przechowywać jej w lodówce ani jej zamrażać.
Inne leki na zespół jelita drażliwego :
Maksymalne stężenie substancji czynnej w osoczu krwi uzyskuje się po około 1-2 godzinach od podania. Lek zaczyna działać już po około 1 godzinie.
Tak jak w przypadku innych leków, nie powinno się pić alkoholu podczas zażywania leków. Może on bowiem wchodzić w interakcje ze składnikami leków i wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Zaleca się stosowanie leku przed posiłkami.
Lek w obu postaciach (tabletki, syrop) jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.