e-Konsultacja z Receptą Online

IPP 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

IPP 20 – informacje o leku

IPP 20 zawiera pantoprazol stosowany w leczeniu łagodnej choroby refluksowej przełyku, a także objawów jej towarzyszącym jak: zgaga, ból przy przełykaniu, refluks. Zapobiega owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy. Lek stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Dostępny jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

 • dawki: IPP 20 g
 • postać: tabletki dojelitowe
 • substancja czynna: pantopramazol (łac. Pantoprazolum)
 • kategoria: Lek na nadkwaśność, Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, Choroba refluksowa przełyku
 • podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria
 • wytwórca: Salutas Pharma GmbH, Otto-von-Guericke-Allee 1, 39179 Barleben, Niemcy

IPP 20 – ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek IPP 20? Cena, refundacja

IPP 20 tabletki dojelitowe 28 szt. – cena wynosi 9,85 zł (6,54 zł po refundacji)

IPP 20 tabletki dojelitowe 56 szt. – cena waha się w przedziale od 14,50 do 18,50 zł (nie podlega refundacji)

Cena leku może ulec zmianie w przyszłości. 

IPP 20 – opis i właściwości, jak działa

IPP 20 – jak działa lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol? Pantoprazol jest wybiórczym inhibitorem pompy protonowej – hamuje wydzielanie kwasu solnego. Stosuje się go w leczeniu chorób żołądka i jelit wywołanych przez kwas solny.

IPP 20 – zamienniki

IPP 20 – zamienniki leku zawierające tę samą substancję czynną to m.in.: Contix, Contracid, Controloc, Gerdin, Noacid, Panprazox, Panrazol i Ranloc.

IPP 20 – skład leku

Substancją czynną leku jest pantoprazol. Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).

Pozostałe składniki to: sodu węglan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon (typ A), hyproloza (typ EXF), krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia stearynian.

Otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400, żółcień chinolinowa (E104), żelaza tlenek żółty (E172), czerwień koszenilowa (E124), metakrylowego kwasu i etylu akrylanu kopolimer (1:1), polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, trietylu cytrynian.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Lek IPP 20 g stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku co najmniej 12 lat:

 • w leczeniu objawów (takich, jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból przy połykaniu) związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym spowodowanym cofaniem się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku,
 • w długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (zapalenia błony śluzowej przełyku z cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku) i zapobieganiu jego nawrotom.

Lek IPP 20 stosuje się u dorosłych:

 • w zapobieganiu i leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ – nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych) u pacjentów z grupy ryzyka, którzy wymagają ciągłego leczenia NLPZ.

IPP 20 – dawkowanie

IPP 20 – jak stosować lek zalecany przy problemach z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego? Zalecana dawka:

Dorośli i młodzież w wieku co najmniej 12 lat

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (tj. zgaga, kwaśne odbijanie, ból podczas połykania).

Zazwyczaj stosuje się 1 tabletkę na dobę. Taka dawka przeważnie powoduje ustąpienie objawów w ciągu 2 do 4 tygodni, a najpóźniej po kolejnych 4 tygodniach. Po ustąpieniu objawów ewentualne nawroty można kontrolować, przyjmując w razie konieczności 1 tabletkę na dobę.

Długotrwałe leczenie w celu zapobiegania nawrotom objawów refluksowego zapalenia przełyku

Zazwyczaj stosuje się 1 tabletkę na dobę. W indywidualnych przypadkach dawkę leku można zwiększyć, zwłaszcza w przypadku nawrotu choroby. W takim przypadku można zastosować tabletki IPP 40, przyjmując jedną na dobę. Po ustąpieniu stanu zapalnego można powrócić do przyjmowania 1 tabletki leku IPP 20 g na dobę.

Dorośli

Zapobieganie występowaniu wrzodów dwunastnicy i żołądka u pacjentów, którzy wymagają ciągłego stosowania NLPZ

Zazwyczaj stosuje się 1 tabletkę na dobę.

Zaburzenia czynności wątroby

Jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż 1 tabletkę IPP 20 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci

Nie zaleca się stosowania tabletek dojelitowych IPP 20 na problemy z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

IPP 20 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku IPP 20 nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie:

 • na pantoprazol lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku IPP 20 należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą lub jeśli:

 • pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby – lekarz będzie częściej kontrolował aktywność enzymów wątrobowych, zwłaszcza jeśli pacjent przyjmuje lek IPP 20 przez długi czas;
 • pacjent musi stale przyjmować leki z grupy NLPZ i otrzymuje IPP 20, gdyż zwiększa się ryzyko powikłań żołądkowo-jelitowych. Wielkość zagrożenia ocenia lekarz na podstawie indywidualnych czynników ryzyka, takich jak wiek pacjenta (65 lat lub więcej), z przebytą w przeszłości chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy lub krwawieniem z przewodu pokarmowego;
 • zapasy witaminy B12 w organizmie pacjenta długotrwale leczonego pantoprazolem są zmniejszone lub istnieją czynniki ryzyka dla zmniejszonego jej przyswajania. Tak jak w przypadku wszystkich leków hamujących wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, pantoprazol może zmniejszyć wchłanianie witaminy B12,
 • pacjent przyjmuje lek IPP 20 dłużej niż przez trzy miesiące, gdyż istnieje możliwość zmniejszenia stężenia magnezu we krwi. Lekarz może zalecić regularne wykonywanie badań krwi w celu kontrolowania stężenia magnezu.

Lekarz może zadecydować o wykonaniu u pacjenta pewnych badań w celu wykluczenia choroby nowotworowej, gdyż pantoprazol łagodzi objawy raka i może spowodować opóźnienie jego rozpoznania.

Interakcje z innymi lekami

Pantoprazol może wpływać na skuteczność innych leków, dlatego należy poinformować lekarza o stosowaniu:

 • leków takich, jak ketokonazol, itrakonazol i pozakonazol (stosowanych w leczeniu grzybic) lub erlotynibu (leku stosowanego w leczeniu niektórych nowotworów), gdyż IPP 20 może zahamować prawidłowe działanie tych i innych leków;
 • warfaryny i fenprokumonu, które wpływają na gęstość krwi;
 • leków stosowanych w leczeniu zakażeń HIV, takich jak atazanawir;
 • metotreksatu (leku stosowanego w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy i raka). Jeśli pacjent otrzymuje metotreksat, lekarz może zalecić czasowe odstawienie leku IPP 20, gdyż pantoprazol może zwiększyć stężenie metotreksatu we krwi;
 • fluwoksaminy (leku stosowanego w leczeniu depresji i innych chorób psychicznych), u pacjentów przyjmujących fluwoksaminę lekarz może zmniejszyć stosowaną dawkę;
 • ryfampicyny (leku stosowanego w leczeniu zakażeń)
 • ziela dziurawca (Hypericum perforatum) stosowanego w leczeniu łagodnej depresji.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

IPP 20 w ciąży

Nie ma odpowiednich danych dotyczących stosowania pantoprazolu u kobiet w ciąży. Jeśli kobieta jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

IPP 20 i karmienie piersią

Istnieją doniesienia o przenikaniu pantoprazolu do mleka kobiecego. Lek można przyjmować tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść z jego stosowania dla pacjentki przeważa nad ryzykiem niemowlęcia.

IPP 20 – skutki uboczne

Lek IPP 20 może powodować działania niepożądane.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane z wymienionych poniżej należy przerwać podawanie leku IPP 20 i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Ciężkie reakcje alergiczne (rzadkie: mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób): obrzęk języka i (lub) gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka, trudności w oddychaniu, alergiczny obrzęk twarzy (obrzęk Quinckego/obrzęk naczynioruchowy), silne zawroty głowy z bardzo szybkim biciem serca i nasilonym poceniem się.

Ciężkie zmiany skórne (częstość nieznana): powstawanie pęcherzy na skórze z nagłym pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, nadżerki (z nieznacznym krwawieniem) w obrębie oczu, nosa, jamy ustnej/warg lub narządów płciowych lub wysypka, szczególnie na obszarach skóry narażonych na światło słoneczne, ból stawów lub objawy grypopodobne, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych (np. pod pachami), wyniki badań krwi mogą wykazywać zmiany w zakresie niektórych rodzajów krwinek białych lub enzymów wątrobowych (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, rumień wielopostaciowy, podostra postać skórna tocznia rumieniowatego, wysypka polekowa z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (zespół DRESS, nadwrażliwość na światło).

Inne ciężkie stany (częstość nieznana): zażółcenie skóry lub białkówek oczu (ciężkie uszkodzenie komórek wątroby, żółtaczka) lub gorączka, wysypka i powiększenie nerek, niekiedy z bólem podczas oddawania moczu i bólem w dolnej części pleców (ciężkie śródmiąższowe zapalenie nerek, które może postępować do niewydolności nerek).

Inne działania niepożądane IPP 20 mg (zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia widzenia, zwiększenie stężenia bilirubiny, obrzęki obwodowe, bóle mięśni) zostały wymienione w ulotce leku.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przechowywanie leku

Lek na objawowe leczenie refluksu należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować leku IPP 20 po upływie 6 miesięcy od pierwszego otwarcia pojemnika.


Inne leki na zespół jelita drażliwego :

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku IPP 20 (3)

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku trwa zwykle od 4 do 8 tygodni. Lekarz określi dokładnie, jak długo należy przyjmować lek.

Tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem, połykać je w całości (bez żucia lub przełamywania), popijając niewielką ilością wody.

Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie zażywania leku.

e-Konsultacja z Receptą Online
IPP 20

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem