Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
Receptomat

Rozex

 • Rozex to lek stosowany w miejscowym leczeniu zapaleń skóry wywołanych przez trądzik różowaty oraz w przebiegu zakażeń skóry.

 • Preparat występuje w postaci kremu i emulsji, których substancją czynną jest metronidazol, chemioterapeutyk wykazujący działanie przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe.

 • Lek wydawany wyłącznie na receptę, do stosowania przez dorosłych.

Rozex - skuteczny lek na trądzik różowaty na receptę łagodzi stany zapalne skóry. Jak go dawkować? Przeczytaj poniższy opis i ulotkę producenta, aby dowiedzieć się więcej na temat tego leku. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na tabletki Rozex.

postać / dawka
Rozex krem, emulsja 7,5 mg/g (0,75%)
substancja czynna
metronidazol (łac. Metronidazolum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
trądzik różowaty, zakażenia skóry
podmiot odpowiedzialny
Galderma Polska Sp. z o.o. ul. Puławska 145 02-715 Warszawa Polska

Informacje o leku - do pobrania:

 • Rozex krem - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Rozex emulsja na skórę - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Rozex krem - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

 • Rozex emulsja na skórę - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Rozex? Cena, refundacja

Cena leku Rozex zależy od jego postaci. 

 • Rozex krem 30 g - cena za opakowanie wynosi od 34 do 39 zł
 • Rozex emulsja 30 g - cena leku w tej postaci waha się od 43 do 47 zł

Rozex nie znajduje się na liście leków refundowanych. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

Rozex - jak działa, na co i dla kogo

Jak działa Rozex? Substancją czynną zawartą w leku (krem i emulsja) jest metronidazol, chemioterapeutyk do stosowania miejscowego. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo

Dokładny mechanizm działania metronidazolu w przypadku leczenia trądziku różowatego nie został do końca wyjaśniony. Prawdopodopodobnie jest on zależny od przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości substancji. Niszczy ona przypuszczalnie DNA drobnoustrojów chorobotwórczych, uniemożliwiając tym samym ich namnażanie

Lek jest skuteczny wyłącznie w przypadku zakażenia bakteriami beztlenowymi, z kolei w przypadku bakterii tlenowych pozostaje nieaktywny. 

Na co pomaga Rozex? Rozex (krem i emulsja) to lek stosowany w leczeniu stanów zapalnych zlokalizowanych na skórze, przyjmujących wygląd grudek i krostek, występujących na skutek przebiegu choroby trądziku różowatego, a także w leczeniu miejscowym występujących zakażeń skóry. Lek zalecany jest niekiedy także pacjentom zmagającym się z opryszczką, do stosowania w okolicy warg.

Kto może stosować lek Rozex? Produktu leczniczego Rozex nie zaleca się stosować u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności preparatu na skórę. Lek jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych.

Sprawdź opinie pacjentów o Rozex.

Rozex - zamienniki

Rozex nie ma bezpośredniego zamiennika. Leki zawierające metronidazol, ale w innej postaci, to: Metronidazol Jelfa (żel i maść), Grinazole (pasta), Metronidazol Aurovitas (tabletki), Gynalgin.

Rozex – skład leku

Substancją czynną leku Rozex na trądzik różowaty jest metronidazol. 1 g kremu i emulsji zawiera 7,5 mg metronidazolu.

Pozostałe składniki kremu to: alkohol benzylowy (E1519), izopropylu palmitynian, glicerol, sorbitol ciekły 70% niekrystalizujący, wosk zemulgowany (alkohol cetostearylowy, polisorbat 60), kwas mlekowy i/lub sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki emulsji to: karbomer, glicerol, makrogol 400, alkohol benzylowy (E1519), eter stearylowy PEG -21, makrogologlicerydów stearyniany, alkohol stearylowy, parafina ciekła lekka, cyklometikon, potasu sorbinian (E202), kwas mlekowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Rozex – dawkowanie

Jak stosować lek Rozex? Lek w postaci kremu i emulsji należy stosować ściśle według zaleceń lekarza. Preparat aplikować wyłącznie zewnętrznie, nakładając cienką warstwę preparatu na zmienioną chorobowo skórę.

Zarówno krem, jak również emulsję, należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę, dwa razy na dobę, rano i wieczorem

Przed nałożeniem cienkiej warstwy leku przygotować skórę, przemywając ją emulsją do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, która pozbawiona jest konserwantów i sztucznych barwników.

Rozex – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu Rozex w formie kremu lub emulsji, jeśli stwierdzono uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. 

Osoby z nieprawidłowym składem krwi powinny skonsultować z lekarzem stosowanie leku z metronidazolem na trądzik różowaty.

W wyniku wystąpienia podrażnień skóry bądź innych problemów należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu kremu lub emulsji Rozex, stosowanych w miejscowym leczeniu zakażeń skóry, z błonami śluzowymi i oczami. 

Nie zaleca się korzystania z kąpieli słonecznych (światło słoneczne i solarium) w trakcie kuracji.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. 

Ryzyko wystąpienia interakcji z lekami o działaniu ogólnym jest mało prawdopodobne, ze względu na niewielkie wchłanianie leku Rozex krem i emulsji po zastosowaniu miejscowym. 

Metronidazol stosowany doustnie może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny i pochodnych kumaryny, powodując tym samym wydłużenie czasu protrombinowego. Nie wiadomo jednak, czy miejscowo stosowany metronidazol wpływa na długość czasu protrombinowego.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Rozex w ciąży

Stosowanie leku Rozex u kobiet w ciąży dopuszczalne jest wyłącznie w koniecznych sytuacjach.

Rozex a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią zaleca się, aby unikać leczenia preparatem Rozex. Leczenie trądziku różowatego w tym okresie powinno opierać się na wykorzystaniu innych leków.

Rozex - skutki uboczne

Rozex na trądzik różowaty u części osób może wywoływać działania niepożądane.

Częste działania niepożądane leku Rozex (występujące nie częściej niż u 1 na 10 leczonych pacjentów):

 • sucha skóra, rumień, swędzenie, uczucie dyskomfortu skóry (pieczenie, ból skóry/kłucie), podrażnienie skóry, pogorszenie objawów trądziku.

Niezbyt częste działania niepożądane (występujące nie częściej niż u 1 na 100 leczonych pacjentów):

 • niedoczulica, mrowienie i drętwienie kończyn, metaliczny smak w ustach, mdłości.

Pozostałe działania niepożądane (których częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • kontaktowe zapalenie skóry, złuszczanie się skóry, obrzęk twarzy.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Rozex.

Czy Rozex jest antybiotykiem?

Nie, Rozex nie jest antybiotykiem. Lek ten należy do chemioterapeutyków - grupy leków przeciwdrobnoustrojowych, które zwalczają drobnoustrojów w organizmie.

Rozex – po jakim czasie poprawa?

Leczenie za pomocą leku Rozex trwa zwykle od 3 do 4 miesięcy. Nie należy stosować leku dłużej, chyba że stosowanie leku przyniosło duże efekty i poprawę stanu klinicznego skóry. Wtedy lekarz może zalecić dłuższe stosowanie preparatu w okresie następnych 3 lub 4 miesięcy.

Rozex a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Skuteczne leki na trądzik różowaty, takie jak Rozex, nie powinny być łączone z alkoholem.

Rozex - czy można się opalać w trakcie stosowania kremu?

W trakcie terapii lekiem Rozex nie zaleca się korzystania z kąpieli słonecznych i solarium. Substancja czynna zawarta w leku Rozex pod wpływem promieniowania UV przekształca się w nieaktywny metabolit, tym samym znacznie zmniejszając skuteczność leczenia. 

Czy Rozex jest skuteczny?

Rozex jest skuteczny w leczeniu zmian trądzikowych wyłącznie w przypadku zakażenia bakteriami beztlenowymi, a w przypadku bakterii tlenowych pozostaje nieaktywny.

Inne popularne leki na trądzik i stany zapalne skóry: