Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Gynalgin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego antybiotyku na bakteryjne zapalenie pochwy? Sprawdź informacje o leku Gynalgin w opisie poniżej lub na ulotce producenta. W razie jakichkolwiek pytań, omów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Gynalgin.

Podstawowe informacje o leku Gynalgin:

 • nazwa: Gynalgin

 • dawka: 250 mg + 100 mg

 • postać: tabletki dopochwowe

 • substancja czynna: metronidazol (metronidazolum) + chlorochinaldol (chlorquinaldolum)

 • dostępne wielkości opakowań: 10 tabletek dopochwowych

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne, Leki przeciwgrzybicze, Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Gynalgin – antybiotyk na bakteryjne zapalenie pochwy z dwiema substancjami czynnymi

Złożony lek zawierający dwie substancje czynne: metronidazol i chlorochinaldol, które współdziałając wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. Preparat jednocześnie nie wywiera wpływu na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Lek jest w postaci tabletek do stosowania dojelitowego. Gynalgin jest dostępny wyłącznie na receptę.

Gynalgin z antybiotykami – jak działa?

Współdziałanie dwóch substancji czynnych pozwala uzyskać lek na infekcje pochwy o szerokim spektrum działania na: bakterie, grzyby i pierwotniaki. Metronidazol jest antybiotykiem działającym na bakterie (głównie beztlenowe) i na pierwotniaki. Ważne, że nie oddziałuje jednocześnie na naturalną florę bakteryjną pochwy. Druga substancja czynna to chlorochinaldol, który oprócz działania przeciwbakteryjnego i przeciwpierwotniakowego, działa także na grzyby chorobotwórcze, wywołujące m.in. grzybicze zapalenie pochwy.

Antybiotyk Gynalgin - na co się stosuje?

Wskazaniem do stosowania leku są zakażenia pochwy, które są wywołane przez bakterie (wrażliwe na substancje czynne leku) oraz przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Lek Gynalgin jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy, które są jednocześnie wywołane przez występujące bakterie, grzyby i rzęsistka pochwowego.

Gynalgin na zapalenie pochwy – jak stosować? Dawkowanie

Należy pamiętać, że lek Gynalgin jest przeznaczony do stosowania dopochwowego, nie należy stosować go doustnie.

Zalecana dawka Gynalgin to 1 tabletka stosowana 1 raz na dobę, najlepiej aplikowana na noc.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj leczenie infekcji intymnej pochwy lekiem Gynalgin rozpoczyna się od 2 do 4 dni po ostatnim dniu miesiączkowania i kontynuuje się przez 10 kolejnych dni. Po tym czasie należy zgłosić się na wizytę kontrolną i ocenę efektów leczenia. W razie konieczności specjalista może zalecić, aby kobieta powtórzyła cały 10-dniowy cykl leczenia.

Od jakiego wieku można stosować Gynalgin na bakteryjne zapalenie pochwy?

Lek może być stosowany u osób dorosłych powyżej 18. roku życia. W młodszej grupie pacjentek nieznane jest bezpieczeństwo  i skuteczność leku, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku.

Czy w czasie leczenia zakażenia pochwy lekiem Gynalgin można odbywać stosunki seksualne?

Zaleca się, aby dla utrzymania wysokiej skuteczności leczenia, podczas stosowania tabletek Gynalgin nie odbywać stosunków seksualnych. Co więcej, podczas prowadzenia terapii antybiotykowej u kobiety, leczeniu powinien poddać się także jej partner seksualny.

Czy można stosować antybiotyk Gynalgin w czasie miesiączki?

Nie, tego leku nie należy stosować w trakcie miesiączki. Warto z lekarzem tak zaplanować leczenie zapalenia pochwy, aby zakończyło się przed rozpoczęciem okresu lub rozpoczęło dopiero po ostatnich dniach krwawienia.

Czy podczas leczenia stanów zapalnych pochwy lekiem Gynalgin można pić alkohol?

Warto zwrócić uwagę, aby podczas leczenia infekcji intymnych lekiem Gynalgin zrezygnować z picia alkoholu. To ważne, bo podczas terapii może wystąpić reakcja nietolerancji alkoholu.

Gynalgin z antybiotykami – bez recepty czy na receptę?

Ten lek złożony zawierający dwie substancje czynne o charakterze antybiotyków jest dostępny wyłącznie na receptę. Lekarz na podstawie objawów, historii choroby i stanu pacjentki zdecyduje, który preparat będzie dla niej skuteczny i bezpieczny. Ważne, aby dobrać odpowiedni lek na receptę na infekcje intymne, aby trafić w przyczynę dolegliwości. Gynalgin jest lekiem o szerokim spektrum działania i jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych wywoływanych przez bakterie, grzyby i pierwotniaki.

Czy można stosować Gynalgin na infekcje intymne w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek leków i preparatów w okresie starania się o ciążę, podczas całego jej przebiegu oraz po porodzie, w okresie karmienia piersią, kobieta powinna każdorazowo skonsultować ze swoim lekarzem. To ważne, ponieważ składniki preparatów mogą przenikać przez łożysko lub do mleka kobiecego i oddziaływać na rozwój płodu i dziecka. Producent nie zaleca stosowania leku w okresie ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne.  

Gynalgin - wcześniejsze zakończenie leczenia infekcji intymnych

Ważne, aby nawet mimo znacznej poprawy i ustąpienia objawów zapalenia pochwy, nie przerywać pełnej terapii zaleconej przez lekarza. Wcześniejsze zakończenie leczenia może spowodować nawrót objawów lub ich nasilenie. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy uboczne, warto skontaktować się z lekarzem i wspólnie ustalić dalsze postępowanie.

Pominięcie dawki leku Gynalgin – co zrobić?

Jeśli kobieta pominie jedną z dawek leku, powinna jak najszybciej ją zastosować, jak tylko będzie taka możliwość. Jeżeli jednak zbliża się czas aplikacji kolejnej tabletki Gynalgin, to opuszczoną dawkę należy pominąć, aby nie aplikować dwóch dawek leku w krótkim czasie.

Czy lek na zakażenia pochwy Gynalgin należy przechowywać w lodówce?

Nie, tabletki dopochwowe Gynalgin nie wymagają warunków chłodniczych. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Gynalgin – działania niepożądane, jakie objawy mogą wystąpić w czasie leczenia?

Warto pamiętać, że nie u każdej pacjentki stosującej lek Gynalgin wystąpią działania niepożądane. Wśród skutków ubocznych wymienia się:

 • bóle i zawroty głowy

 • depresja, zaburzenia snu, uczucie nadmiernego zmęczenia, drażliwość

 • nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn

 • bóle brzucha i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, mdłości, wymioty, biegunka, zaparcia, wzdęcia

 • ciemne zabarwienie oczu

 • podrażnienie, swędzenie i pieczenie w pochwie, upławy, uczucie dyskomfortu, obrzmienie sromu, krwawienie lub plamienia z pochwy

 • swędzenie skóry

 • kurcze mięśni

 • zmniejszenie apetytu.

Z innymi działaniami niepożądanymi leku warto zapoznać się w ulotce producenta.

Opis produktu – ulotka leku Gynalgin 250 mg + 100 mg