Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Metronidazol Polpharma

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego leku o szerokim spektrum działania na bakterie i pierwotniaki? Metronidazol Polpharma jest zalecany w wielu chorobach, m.in. przy leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Metronidazol Polpharma.

Podstawowe informacje o leku Metronidazol Polpharma:

 • nazwa: Metronidazol Polpharma

 • postać / dawka: tabletki (250 mg, 500 mg), roztwór do wstrzykiwań i infuzji (5 mg/ml)

 • substancja czynna: metronidazol (metronidazolum)

 • dostępne wielkości opakowań:

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki przeciwbakteryjne, Leki przeciwpierwotniakowe, Leki na bakteryjne zapalenie pochwy

Metronidazol Polpharma – lek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym

To lek stosowany w leczeniu zakażeń o podłożu bakteryjnym (drobnoustroje beztlenowe) i pierwotniakowym. Może być stosowany u dorosłych i u dzieci, dostępny w formie tabletek o różnych dawkach metronidazolu (250 mg, 500 mg) wydawany jest wyłącznie na receptę.

Jak działa metronidazol?

Metronidazol jest związkiem chemicznym należącym do grupy chemioterapeutyków, które są pochodną imidazolu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. Wykazuje skuteczność w stosunku do wielu gatunków bakterii beztlenowych i pierwotniaków. Warto pamiętać, że metronidazol nie wykazuje aktywności w stosunku do bakterii tlenowych ani względnie beztlenowych. Mechanizm działania tej substancji opiera się na uszkodzeniu kwasu nukleinowego DNA, co prowadzi do śmierci komórek wrażliwych bakterii i pierwotniaków.

Metronidazol stosowany doustnie szybko się wchłania. Sprawnie przenika do tkanek, narządów i płynów ustrojowych, w tym także do ośrodkowego układu nerwowego, przez łożysko i do mleka kobiecego.

Lek Metronidazol Polpharma – na co się stosuje? Wskazania

Lek zaleca się do stosowania u dorosłych i dzieci w przypadku zakażeń bakteryjnych i pierwotniakowych:

 • leczenie infekcji bakteryjnych drobnoustrojami beztlenowymi z rodzajów: Clostridium, Fusobacterium, Bacteroides, Eubaterium, Gardnerella vaginalis, ziarniakami beztlenowymi

 • leczenie zakażeń pierwotniakami Trichomonas, Entamoeba histolytica, Balantidium, Giardia lamblia

 • leczenie rzęsistkownicy układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kobiet

 • profilaktyka zakażeń pooperacyjnych wywołanych bakteriami beztlenowymi, w szczególności tymi wywołanymi przez gatunki z rodzaju Streptococcus i Bacteroides

 • leczenie w zakażeniach spowodowanych bakteriami beztlenowymi (zakażenie krwi, posocznica, zapalenie otrzewnej, zapalenie płuc, ropień mózgu, gorączka połogowa, zapalenie szpiku, zapalenie przymacicza, zakażenia ran po zabiegach chirurgicznych)

 • bakteryjne zapalenie pochwy

 • infekcje wywołane przez pierwotniaki, w przebiegu pełzakowicy (ameboza) oraz giardiozy (lamblioza)

 • w przebiegu ostrego zapalenia dziąseł i w ostrych zakażeniach okołozębowych

 • przy odleżynach i w owrzodzeniach kończyn dolnych

 • w terapii skojarzonej z innymi lekami w leczeniu wrzodu trawiennego z jednoczesną infekcją Helicobacter pylori.

Metronidazol Polpharma – jak stosować? Dawkowanie

Na podstawie objawów, wywiadu z pacjentem, historii choroby i stanu zdrowia pacjenta lekarz dopasuje najlepszą możliwą terapię. Dawkowanie Metronidazol Polpharma jest uzależnione od wieku pacjenta i wskazania. W różnych dolegliwościach stosuje się różne dawki, różna jest także długość terapii i schemat leczenia. Szczegółowe informacje na temat zalecanych dawek Metronidazol Polpharma można znaleźć w oryginalnej ulotce przylekowej dołączonej do opakowania.

Metronidazol Polpharma na bakteryjne zapalenie pochwy – na receptę czy bez recepty?

Lek Metronidazol Polpharma w dawce 250 mg i 500 mg w postaci tabletek dostępny jest wyłącznie na receptę. Lekarz przepisuje lek na podstawie wywiadu z pacjentem, objawów choroby oraz wyników badań diagnostycznych. Zleci też odpowiednie dawkowanie i schemat leczenia.

Leczenie Metronidazolem – o czym należy wiedzieć?

Ten lek może wywoływać pewne reakcje organizmu, często niezwiązane z przebieg choroby, np.:

 • Podczas terapii metronidazolem może wystąpić drożdżakowe zakażenie pochwy, jamy ustnej lub jelit; w przypadku pojawienia się objawów jednej z tych dolegliwości, należy zwrócić się do lekarza o lek przeciwgrzybiczy.

 • Podczas terapii rzęsistkownicy, mimo leczenia układu moczowo-płciowego, może nadal utrzymywać się infekcja dwoinką rzeżączki. Aby ją zwalczyć, należy zastosować inne leki.

 • Należy pamiętać, że metronidazol nie wykazuje działania bakteriobójczego na bakterie tlenowe i względnie beztlenowe. Jest nieskuteczny w stosunku do drobnoustrojów chorobotwórczych wywoływanych przez te patogeny.

 • Podczas stosowania leku może wystąpić ciemniejsze zabarwienie moczu.

 • Na skórze mogą pojawić się pęcherzowe reakcje skórne. W takiej sytuacji należy zaprzestać stosowania leku i jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Metronidazol a alkohol – czy można spożywać alkohol podczas leczenia?

Ważne, aby zarówno podczas leczenia metronidazolem, ani w czasie co najmniej 48 godzin po zakończeniu terapii nie pić napojów alkoholowych. Metronidazol nasila toksyczne działanie alkoholu, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji niepożądanych, takich jak: bóle głowy, uczucie gorąca, poty, wymioty, nudności, bóle w nadbrzuszu.

Czy można stosować podczas ciąży Metronidazol Polpharma?

Metronidazol przenika przez łożysko, dlatego należy unikać stosowania leku podczas ciąży. W pierwszym trymestrze jest to przeciwwskazane, zaś w drugim i trzecim trymestrze ciąży można go stosować wyjątkowo, jeśli lekarz oceni, że potencjalna korzyść dla matki jest większa niż zagrożenie dla płodu.

Czy można stosować metronidazol na bakteryjne zapalenie pochwy podczas karmienia piersią?

Nie, nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią. Substancja czynna przenika do mleka kobiecego, osiągając w nim wysokie stężenie (porównywalne ze stężeniem leku w osoczu kobiety zażywającej lek). Jeśli konieczne jest przyjmowanie leku, wówczas kobieta powinna przerwać karmienie piersią dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka.

Opis produktu – ulotka leku Metronidazol Polpharma