Epiduo forte
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Epiduo forte żel to lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego.
- W leku Epiduo forte zawarta jest substancja czynna adapalen oraz benzoilu nadtlenek. Działanie żelu umożliwia redukcję zaskórników, krost i stanów zapalnych skóry.
- Lek Epiduo forte dostępny jest wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | trądzik |
postać | żel |
dawka | 0,3% + 2,5% |
substancja czynna | Adapalen (Adapalenum) + Nadtlenek benzoilu (Benzoylis peroxidum) |
podmiot odpowiedzialny | Galderma Polska Sp. z o.o. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Epiduo forte? Cena, refundacja
Cena leku Epiduo forte zależy od apteki oraz wielkości opakowania (dostępne są opakowania 15 g i 30 g) i wynosi od 55,99 zł do 167,49 zł.
Epiduo forte żel nie jest refundowany.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Epiduo forte — jak działa, na co i dla kogo?
Żel Epiduo Forte jest preparatem zaliczanym do kategorii leków przeciwtrądzikowych do stosowania miejscowego. Jego działanie terapeutyczne wynika z obecności dwóch substancji czynnych: adapalenu i benzoilu nadtlenku. Adapalen, będący częścią grupy retynoidów, oddziałuje na procesy skórne prowadzące do powstawania trądziku. Z kolei benzoilu nadtlenek wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz sprzyja zmiękczaniu i złuszczaniu zewnętrznej warstwy naskórka.
Preparat ten jest przeznaczony do leczenia trądziku charakteryzującego się obecnością zaskórników, licznych grudek oraz krostek. Epiduo Forte jest zalecany do użytku przez dorosłych oraz młodzież w wieku od 12 lat.
Epiduo forte — skład leku
Substancją czynną leku Epiduo forte jest adapalen oraz benzoilu nadtlenek w formie uwodnionej. W każdym gramie żelu znajduje się 3 mg (0,3% wagowo/wagowo) adapalenu oraz benzoilu nadtlenek uwodniony, co odpowiada 25 mg (2,5% wagowo/wagowo) benzoilu nadtlenku bezwodnego. Do składników pomocniczych należą: edetynian disodu, dokuzynian sodu, glikol propylenowy (E1520), Simulgel 600 PHA (kopolimer akryloamidu i akryloilodimetylotaurynianu dyspersja 40% w izoheksadekanie, polisorbat 80, oleinian sorbitanu), glicerol, poloksamer 124 oraz woda oczyszczona.
Epiduo forte — dawkowanie
Epiduo forte jest preparatem dermatologicznym w formie żelu, przeznaczonym do stosowania miejscowego w leczeniu trądziku. Preparat jest wskazany dla pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia. Decyzja o zastosowaniu konkretnej dawki tego żelu na trądzik oraz ewentualnym połączeniu z innymi metodami terapii należy do lekarza prowadzącego, który uwzględnia stopień zaawansowania i charakterystykę zmian skórnych.
Jak stosować żel Epiduo forte? Przed aplikacją żelu skóra powinna być oczyszczona i osuszona. Żel należy nakładać cienką warstwą na całą powierzchnię dotkniętą trądzikiem na twarzy i/lub tułowiu, raz dziennie, wieczorem. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami, nozdrzami oraz błonami śluzowymi. W przypadku zastosowania na twarz zaleca się użycie ilości żelu odpowiadającej wielkości ziarna groszku na każdą partię twarzy, taką jak czoło, broda czy policzki. Po aplikacji żelu konieczne jest umycie rąk.
Jak długo stosować Epiduo forte? Czas leczenia trądziku żelem Epiduo forte ustalany jest indywidualnie przez lekarza. W sytuacji braku poprawy po upływie 4-8 tygodni, konieczna jest konsultacja w celu oceny dalszego postępowania. W przypadku wystąpienia utrzymującego się podrażnienia skóry, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie kremu nawilżającego, zmniejszenie częstotliwości aplikacji żelu, czasowe wstrzymanie lub odstawienie preparatu.
Nie zaleca się stosowania kosmetyków, takich jak kremy do twarzy czy makijaż, przed nałożeniem żelu Epiduo forte. Mogą one być używane po całkowitym wyschnięciu preparatu na skórze.
Epiduo forte — przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Epiduo forte:
- ciąża,
- planowanie ciąży,
- alergia na adapalen, benzoilu nadtlenek lub inne składniki leku.
Środki ostrożności:
Stosowanie leku Epiduo forte wymaga przestrzegania określonych środków ostrożności. Przed zastosowaniem leku konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Należy unikać aplikacji leku na uszkodzoną skórę, taką jak skaleczenia, otarcia, oparzenia słoneczne lub obszary dotknięte egzemą. Kontakt leku z oczami, ustami, nosem lub innymi wrażliwymi obszarami ciała jest niedozwolony; w przypadku przypadkowego kontaktu, należy przemyć te obszary dużą ilością ciepłej wody. Unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie UV jest zalecane. Dodatkowo lek może odbarwiać włosy i różne powierzchnie, dlatego po aplikacji należy dokładnie umyć ręce. W przypadku wystąpienia stałego podrażnienia skóry zaleca się kontakt z lekarzem.
Interakcja z innymi lekami
Lek Epiduo forte może wchodzić w interakcje z innymi substancjami, dlatego zaleca się ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z:
- innymi lekami przeciwtrądzikowymi, w szczególności zawierającymi benzoilu nadtlenek oraz retynoidy,
- kosmetykami, które mogą wywoływać podrażnienia, wysuszenie lub złuszczanie skóry.
Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych obecnie lub niedawno lekach, jak również o tych, które planuje się stosować.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Epiduo forte w ciąży:
Lek Epiduo forte jest przeciwwskazany w okresie ciąży oraz u kobiet planujących ciążę. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem w celu dalszego postępowania.
Epiduo forte a karmienie piersią:
Przed zastosowaniem leku Epiduo forte przez kobiety karmiące piersią, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zadecyduje o ewentualnym przerwaniu karmienia lub odstąpieniu od terapii. W sytuacji kontynuacji leczenia należy unikać aplikacji żelu na obszar klatki piersiowej, aby zminimalizować ryzyko ekspozycji dziecka na lek.
Epiduo forte — skutki uboczne
Wszystkie produkty lecznicze niosą ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Przyjmowanie leku Epiduo forte może wywoływać objawy niepożądane, które występują z różną częstotliwością:
- Często (mniej niż 1 na 10 osób): podrażnienie skóry, uczucie palenia skóry, wypryski,
- Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 osób): zaczerwienienie powieki, swędzenie skóry, reakcja alergiczna skóry, mrowienie lub uczucie kłucia, suchość skóry, wysypka.
Działania niepożądane mogą obejmować reakcje skórne takie jak zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się, pieczenie i uczucie palenia w miejscu aplikacji. W przypadku wystąpienia obrzęku powieki, uczucia ucisku w gardle, alergicznych kontaktowych zapaleń skóry, obrzęku twarzy, bólu skóry, pęcherzyków, problemów z oddychaniem lub zmian koloru skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Reakcje te są mniej powszechne przy stosowaniu żelu Epiduo, który zawiera mniejszą ilość substancji czynnych (0,1% + 2,5%). W przypadku ciągłego podrażnienia skóry zaleca się konsultację z lekarzem, który może dostosować schemat leczenia. Wymienione reakcje zwykle występują na początku terapii i z czasem maleją.
Aby zapoznać się ze szczegółową pełną listą działań niepożądanych, zaleca się zapoznanie z ulotką dołączoną do opakowania produktu.
Przechowywanie leku
Epiduo forte żel należy umieścić w lokalizacji niewidocznej i niedostępnej dla dzieci, aby zapobiec przypadkowemu użyciu.
Podczas przechowywania produktu niezbędne jest utrzymanie temperatury poniżej 25°C, aby zapewnić jego właściwą konsystencję i skuteczność działania. Po otwarciu opakowania, lek zachowuje swoje właściwości przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Po upływie tego czasu niewykorzystany produkt należy usunąć zgodnie z zaleceniami dotyczącymi utylizacji leków.
Inne leki na trądzik:
Lek Epiduo forte, będący połączeniem dwóch substancji czynnych: adapalenu i benzoylu peroksydu, jest stosowany w leczeniu trądziku. Przyczynia się do redukcji zaskórników, krost i stanów zapalnych skóry.
Obecnie nie ma leku bez recepty o takim samym stężeniu adapalenu i nadtlenku benzoilu.
Epiduo i Epiduo forte to leki stosowane w leczeniu trądziku, zawierające adapalen i nadtlenek benzoilu. Różnica między nimi polega głównie na różnym stężeniu substancji czynnych.
Dostępnym na receptę lekiem zawierającym te same substancje czynne (jednak w innej dawce) jest Epiduo.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.