Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Prefaxine

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Prefaxine

Szukasz skutecznego leku na depresję i stany lękowe u dorosłych? Dowiedz się więcej o Prefaxine z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, na teleporadę do specjalisty zapiszesz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Prefaxine.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Prefaxine:

 • nazwa: Prefaxine

 • dawka: 37,5 mg, 75 mg, 150 mg

 • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde

 • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 kapsułek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki przeciwdepresyjne

Prefaxine – lek przeciwdepresyjny dla dorosłych, pomocny też w leczeniu zaburzeń lękowych

To lek z wenlafaksyną, który zalecany jest do leczenia depresji u dorosłych osób oraz różnego rodzaju zaburzeń lękowych, w tym fobii społecznej, napadów paniki i lęku uogólnionego. Substancja czynna należy do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny w mózgu, co pozwala przywrócić równowagę chemiczną w układzie nerwowym. Lek dostępny jest w trzech dawkach: 37,5 mg, 75 mg i 150 mg. Preparat Prefaxine jest wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa lek na depresję Prefaxine?

Mechanizm rozwoju zaburzeń depresyjnych nie jest do końca poznany, jednak uważa się, że u podłoża tych chorób leży spadek stężenia neuroprzekaźników w układzie nerwowym oraz zaburzenie równowagi chemicznej w neuronach.

Tabletki Prefaxine zawierają wenlafaksynę. To substancja czynna, która wpływa na poziom neuroprzekaźników (serotoniny i noradrenaliny) w mózgu. Hamuje zwrotny wychwyt tych cząsteczek w neuronach, co zwiększa ich stężenie i stymuluje przesyłanie impulsów. Regularnie i długofalowo stosowany lek stopniowo przywraca równowagę chemiczną w komórkach nerwowych. Uwidacznia się to jako stopniowe łagodzenie objawów depresji i/lub zaburzeń lękowych, aż do ich całkowitego ustąpienia. Farmakoterapię z użyciem tabletek Prefaxine stosuje się zazwyczaj równolegle z psychoterapią.

Inne leki stosowane w depresji u dorosłych to m.in. Pramolan, Ketrel.

Na co stosuje się tabletki Prefaxine? Wskazania

Lek stosuje się na zaburzenia w układzie nerwowym, które związane są z obniżonym poziomem niektórych neuroprzekaźników w mózgu (serotoniny i noradrenaliny), w tym w:

 • leczeniu depresji u osób dorosłych

 • terapii zaburzeń lękowych u dorosłych osób, w tym w szczególności:

  • lęku napadowego (napadów paniki)

  • zaburzeń lękowych o charakterze uogólnionym

  • fobii społecznej (lęku społecznego objawiającego się m.in. unikaniem sytuacji społecznych).

Długofalowe stosowanie tego leku antydepresyjnego jest zazwyczaj połączone z prowadzoną psychoterapią. To lekarz specjalista decyduje, jak powinno wyglądać leczenie, zarówno w zakresie pracy z psychiatrą, jak i w przypadku farmakoterapii.

Jakie dawki Prefaxine? Jak brać, jak stosować? Dawkowanie

W przypadku leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych kluczowe jest dobranie odpowiednich preparatów do stanu i potrzeb pacjenta. Lekarz indywidualnie dla każdego chorego dobiera leki, zaleca dawkowanie, schemat leczenia i długość trwania terapii. Należy przede wszystkim trzymać się zaleceń lekarza.

W zależności od wskazania i reakcji pacjenta na zażywany lek, różne są zalecane dobowe dawki leku w różnych etapach leczenia.

Prefaxine – leczenie depresji u dorosłych

Leczenie rozpoczyna się dawką początkową o wielkości 75 mg na dobę. Następnie lekarz obserwuje pacjenta i sprawdza jego reakcję na zażywane leki. Jeśli będzie to uzasadnione, dawka leku Prefaxine może być stopniowo zwiększona aż do maksymalnego poziomu 375 mg na dobę.

Prefaxine – leczenie fobii społecznej

W tym przypadku zazwyczaj zalecana początkowa dawka wynosi 75 mg na dobę, którą w zależności od potrzeb można zwiększać aż do maksymalnego poziomu 225 mg na dobę.

O jakiej porze przyjmować tabletki Prefaxine? Czy z jedzeniem czy między posiłkami?

Pacjent powinien wyznaczyć sobie stałą porę zażywania tabletek. Warto przyjmować lek Prefaxine codziennie o tej samej porze, nie ma znaczenia, czy to pora poranna czy wieczorna. Kapsułki należy przyjmować podczas posiłku z pokarmem, popijając wodą. Lek należy połykać w całości, nie otwierać, nie gryźć, nie żuć ani nie rozpuszczać.

Efekty działania Prefaxine – po jakim czasie będą widoczne?

Od momentu rozpoczęcia regularnego przyjmowania leku, pierwsze efekty są zazwyczaj widoczne po okresie 2-3 tygodni. Pacjent odczuwa poprawę zwykle po okresie 3-4 tygodni od rozpoczęcia terapii. Jeśli po kilku tygodniach stosowania chory nie widzi poprawy, powinien o tym poinformować swojego lekarza prowadzącego.

Jak długo trwa leczenie depresji lekiem Prefaxine?

Lek jest przeznaczony do długofalowego stosowania, przynajmniej przez okres 6 miesięcy. W porozumieniu z lekarzem należy obserwować efekty leczenia Prefaxine i wspólnie podejmować decyzję o zmianie dawki, przedłużeniu lub zakończeniu leczenia.

Czy można stosować Prefaxine na depresję u dzieci?

Nie, w ulotce Prefaxine producent jednoznacznie nie zaleca stosowania tego leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Wiąże się to z faktem, że młodzi pacjenci z depresją są narażeni na większe ryzyko występowania działań niepożądanych, w tym:

 • myśli i prób samobójczych,

 • wzmożonej agresji

 • zachowań buntowniczych

 • przejawów gniewu i wrogości.

Warto także wiedzieć, że jak dotąd nie ma informacji na temat długofalowych skutków związanych z wpływem leku na prawidłowy rozwój fizyczny i poznawczy pacjentów pediatrycznych, ich dojrzewanie i rozwój funkcji behawioralnych.

Jak odstawić lek Prefaxine? Przerwanie leczenia

Nawet w przypadku znacznej poprawy samopoczucia, pacjent nie powinien samodzielnie przerywać leczenia Prefaxine ani znacznie zmniejszać samodzielnie codziennych dawek. Może to skutkować pojawieniem się wielu nieprzyjemnych objawów, w tym m.in.: zawrotów i bólów głowy, uczucia zmęczenia, wrażenia pustki w głowie, bezsenności, suchości w ustach, koszmarów sennych, utraty apetytu, nudności, biegunki, nerwowości i pobudzenia.

Wychodzenie z terapii i stosowania leku należy zawsze przeprowadzać w porozumieniu z lekarzem, który podpowie, jak stopniowo zmniejszać dawki przed całkowitym zaprzestaniem stosowania leku. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych objawów. Proces ten zazwyczaj trwa kilka tygodni.

Opis produktu – ulotka leku Prefaxine 37,5 mg, 75 mg, 150 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: