Apra
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Apra – lek stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych
- Apra to lek przeciwpsychotyczny stosowany w schizofrenii (u dorosłych i młodzieży od 15. roku życia) oraz epizodach maniakalnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu I (u dorosłych i młodzieży od 13. roku życia).
- Substancją czynną leku Apra jest arypiprazol.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Apra.
dostępność | na receptę |
przypadłość | schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa |
postać | tabletki |
dawka | 10 mg, 15 mg, 30 mg |
substancja czynna | arypiprazol (Aripiprazolum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Apra to lek wskazany do stosowania w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych w przebiegu ChAD typu I. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i (w zależności od wskazania) młodzieży od 13. lub 15. roku życia. Substancja czynna zawarta w Apra to arypiprazol – lek przeciwpsychotyczny. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Apra.
Apra – co to za lek?
Apra to lek stosowany w psychiatrii. Jest przeznaczony dla pacjentów ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową. Jego substancją czynną jest arypiprazol – lek przeciwpsychotyczny II generacji (atypowy), oddziałujący na receptory dla dopaminy i serotoniny. Taki profil działania jest korzystny w leczeniu schizofrenii – przewlekłej choroby psychicznej, która objawia się m.in. widzeniem, słyszeniem i czuciem rzeczy nieistniejących, obecnością sprzecznych z rzeczywistością przekonań, otępieniem emocjonalnym i wycofaniem społecznym. Z kolei choroba afektywna dwubiegunowa przebiega z epizodami manii i depresji. Lek Apra podaje się w epizodach manii, które charakteryzują się podekscytowaniem, rozpierającą energią, mniejszym zapotrzebowaniem na sen, bardzo szybką mową i gonitwą myśli.
Na co stosuje się Apra?
Lek Apra jest wskazany w schizofrenii i epizodach maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego typu I.
Jak działa Apra?
Substancja czynna leku Apra to arypiprazol. Arypiprazol działa jako częściowy agonista receptorów dopaminowych D2 oraz serotoninowych 5-HT1A. Aktywuje te receptory w sposób umiarkowany, co pomaga w regulacji przekaźnictwa dopaminowego i serotoninergicznego w mózgu. Działa również jako antagonista receptorów 5-HT2A, co przyczynia się do zmniejszenia objawów psychotycznych, takich jak halucynacje i urojenia.
Dla kogo jest przeznaczony lek Apra?
U osób dorosłych lek Apra jest stosowany w leczeniu schizofrenii, leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu I oraz zapobieganiu nowym epizodom maniakalnym u osób odpowiadających na arypiprazol, u których dominują epizody maniakalne. Lek może być ponadto stosowany u młodzieży: od 15. roku życia w leczeniu schizofrenii oraz od 13. roku życia w krótkotrwałym (do 12 tygodni) leczeniu epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu I.
Co wchodzi w skład leku Apra?
Tabletki Apra 10 mg, Apra 15 mg i Apra 30 mg zawierają substancję czynną arypiprazol odpowiednio w ilości 10 mg, 15 mg lub 30 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w tabletkach Apra 10 mg i 30 mg: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, aspartam (E 951), magnezu stearynian, aromat waniliowy (maltodekstryna, guma arabska E 414, glikol propylenowy E 1520, alkohol benzylowy E 1519), żelaza tlenek czerwony (E172),
- zawarte w tabletkach Apra 15 mg: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, aspartam (E 951), magnezu stearynian, aromat waniliowy (maltodekstryna, guma arabska E 414, glikol propylenowy E 1520, alkohol benzylowy E 1519), żelaza tlenek żółty (E 172).
Apra zawiera aspartam, laktozę, sód i alkohol benzylowy. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny.
Apra – zamienniki
W przypadku leku Apra zamiennik to m.in. Abilify, Abilium, Aribit, Aripilek, Aripiprazole Aurovitas, Arpixor, Aryzalera, Asduter, Explemed, Tractiva.
Apra – dawkowanie
Lek Apra należy przyjmować codziennie, o tej samej porze, niezależnie od posiłków. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.
Zalecana dawka dla dorosłych wynosi 15 mg na dobę. Lekarz może ją obniżyć lub zwiększyć, maksymalnie do 30 mg na dobę.
W przypadku młodzieży, leczenie można rozpocząć się od mniejszej dawki i stopniowo zwiększać dawkowanie do zalecanych 10 mg na dobę. Maksymalna dawka wynosi 30 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Apra, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Apra
Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, aby nie przyjmować dwóch dawek w ciągu jednego dnia.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Apra, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecona, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub udanie się do najbliższego szpitala z opakowaniem leku. Objawy przedawkowania mogą obejmować szybkie bicie serca, pobudzenie, agresję, problemy z mową, nietypowe ruchy ciała, obniżenie świadomości, ostry stan splątania, napady drgawkowe, śpiączkę, gorączkę, przyśpieszony oddech, nadmierne pocenie się, sztywność mięśni, senność, zwolniony oddech, dławienie się, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, nieprawidłowy rytm serca.
Przerwanie stosowania leku Apra
Nie należy przerywać stosowania Apra bez konsultacji z lekarzem, nawet w przypadku poprawy samopoczucia. Kontynuacja terapii zgodnie z zaleceniami lekarza jest kluczowa dla skuteczności leczenia.
Apra – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Apra – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na arypiprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii Apra konieczna jest konsultacja z lekarzem. Należy poinformować lekarza o występowaniu:
- cukrzycy u pacjenta lub członka rodziny,
- drgawek,
- mimowolnych lub nieregularnych ruchów mięśni (zwłaszcza mięśni twarzy),
- chorób układu krążenia u pacjenta lub członka rodziny, udaru, „mikro” udaru, nieprawidłowego ciśnienia krwi,
- zakrzepów krwi u pacjenta lub członka rodziny,
- uzależnienia od hazardu w przeszłości.
Jeśli podczas stosowania leku dojdzie do zwiększenia masy ciała, nietypowych ruchów, senności utrudniającej codzienne aktywności, trudności w połykaniu lub rozwinięcia objawów alergii, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku demencji u osoby w podeszłym wieku, pacjent lub jego krewny powinien poinformować lekarza, czy w przeszłości u pacjenta wystąpił udar lub „mini” udar.
Należy niezwłocznie powiadomić lekarza o myślach lub uczuciach związanych z wyrządzeniem sobie krzywdy. Zgłaszano występowanie myśli i zachowań samobójczych podczas leczenia arypiprazolem.
Ponadto należy pilnie poinformować lekarza o występowaniu sztywności mięśni, sztywności z wysoką gorączką, potliwością, zaburzonym stanem umysłowym lub bardzo szybkim bądź nieregularnym biciem serca.
W przypadku zauważenia przez pacjenta lub jego rodzinę objawów świadczących o zaburzeniach kontroli impulsów, należy powiadomić lekarza. Do takich symptomów należą: chęć lub pragnienie zachowywania się w nietypowy sposób, problem z oparciem się impulsowi, popędowi lub pokusie podjęcia aktywności mogącej stanowić zagrożenie dla niego lub innych osób. Przykłady zachowań obejmują nałogowy hazard, nadmierne objadanie się, nadmierną potrzebę wydawania pieniędzy, zbyt duży popęd seksualny, wzrost częstości i natężenia myśli lub odczuć o tematyce seksualnej. Lekarz może zdecydować o zmianie dawki lub odstawieniu leku.
Arypiprazol może wywołać senność, obniżenie ciśnienia krwi podczas wstawania, zawroty głowy i zaburzoną zdolność do poruszania się i utrzymania równowagi, co zwiększa ryzyko upadków, szczególnie u osób starszych lub osłabionych.
Podczas terapii Apra nie należy spożywać alkoholu.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Apra z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Apra w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią, przed przyjęciem leku Apra należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania leku Apra w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. U noworodków, których matki przyjmowały Apra w ostatnim trymestrze ciąży, mogą wystąpić drżenie, sztywność lub osłabienie mięśni, senność, pobudzenie, zaburzenia oddychania oraz trudności w karmieniu. W takich przypadkach konieczna może być konsultacja lekarska.
Stosowanie leku i jednoczesne karmienie piersią jest przeciwwskazane. Należy omówić z lekarzem potencjalne ryzyko i korzyści związane z leczeniem i karmieniem dziecka piersią.
Apra a prowadzenie pojazdów
Apra może powodować zmęczenie i zaburzenia widzenia. Należy wziąć to pod uwagę, wykonując czynności wymagające zachowania pełnej uwagi, np. prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.
Apra – skutki uboczne
Stosując lek Apra, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Częste skutki uboczne Apra dotyczą mniej niż u 1 na 10 osób. Należą do nich:
- cukrzyca,
- zaburzenia snu,
- lęk,
- niepokój, niemożność spokojnego siedzenia lub stania,
- wewnętrzny niepokój i przymus wykonywania ciągłych ruchów (akatyzja),
- niekontrolowane drżenie, ruchy z szarpnięciem lub ruchy wijące,
- drżenie,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- senność,
- wrażenie pustki w głowie,
- zaburzenia widzenia (drżenie obrazu, niewyraźne widzenie),
- mniejsza liczba wypróżnień, problemy z wypróżnieniem,
- niestrawność,
- nudności,
- nadmierne wydzielanie śliny,
- wymioty,
- uczucie zmęczenia.
Do niezbyt częstych (tj. występujących u mniej niż 1 na 100 osób) działań niepożądanych Apra należą:
- wzrost stężenia prolaktyny we krwi,
- zbyt duże stężenie cukru we krwi,
- depresja,
- zmiany dotyczące seksualności, nadmierne zainteresowanie seksem,
- niekontrolowane ruchy jamy ustnej, języka i kończyn (późna dyskineza),
- zaburzenia mięśni powodujące ruchy skręcania (dystonia),
- zespół „niespokojnych nóg”,
- podwójne widzenie,
- nadwrażliwość oczu na światło,
- szybka akcja serca,
- spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej prowadzący do zawrotów głowy, uczucia pustki w
- głowie lub omdlenia,
- czkawka.
U młodzieży występowały podobne działania niepożądane co u dorosłych, w podobnej częstości. Senność, niekontrolowane drgania lub ruchy, niepokój ruchowy lub zmęczenie odnotowano bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób). Często występowały: ból w górnej części brzucha, suchość w ustach, szybsze bicie serca, wzrost masy ciała, wzrost apetytu, drżenie mięśni, niekontrolowane ruchy kończyn, zawroty głowy (zwłaszcza podczas wstawania).
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Apra?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Apra? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Apra znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Apra nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Apra to lek przeciwpsychotyczny stosowany w schizofrenii i epizodach maniakalnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej typu I. Jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży (od 13. lub 15. roku życia, w zależności od konkretnego wskazania). Standardowa dawka leku to 15 mg u osób dorosłych i 10 mg u młodzieży. Nie należy samodzielnie modyfikować dawek ani przerywać leczenia, nawet w przypadku poprawy samopoczucia. O wszystkich niepokojących objawach należy informować lekarza prowadzącego. E-receptę na Apra można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na depresję:
Lek Apra nie jest uzależniający. U osób stosujących ten lek mogą natomiast wystąpić zaburzenia kontroli impulsów, w tym uzależnienie od hazardu, zwiększone zainteresowanie seksem, niekontrolowane wydawanie pieniędzy lub robienie zakupów czy kompulsywne jedzenie. Pacjenci przyjmujący Apra i ich bliscy powinni być świadomi tego ryzyka i regularnie konsultować się z lekarzem w celu monitorowania ewentualnych działań niepożądanych.
Nie, Apra nie jest lekiem przeciwdepresyjnym. Zawiera arypiprazol należący do leków przeciwpsychotycznych. Stosuje się go głównie w leczeniu schizofrenii oraz epizodów maniakalnych w przebiegu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.
Apra należy do grupy leków przeciwpsychotycznych drugiej generacji, które są często określane jako atypowe neuroleptyki. Działają w sposób bardziej zrównoważony niż tradycyjne leki przeciwpsychotyczne, co może wpływać na ich skuteczność i profil działań niepożądanych. Skuteczność i siła działania są zależne od wielu czynników i mogą różnić się u każdego pacjenta.
U osób stosujących lek Apra może dojść do wzrostu masy ciała. Reakcja na arypiprazol może być różna – niektórzy pacjenci mogą doświadczać stabilizacji wagi, podczas gdy inni mogą zauważyć przyrost masy ciała. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji metabolicznych oraz stylu życia. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem zmian wagi podczas leczenia.
Nie, lek Apra (tabletki) jest dostępny wyłącznie na receptę.
Podczas stosowania Apra odradza się picie alkoholu ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i interakcji, które mogą wpłynąć na skuteczność leczenia oraz bezpieczeństwo pacjenta. Picie alkoholu podczas leczenia arypiprazolem może nasilać jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy, co może prowadzić do zwiększonej senności, zaburzeń koordynacji ruchowej oraz trudności w oddychaniu.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
