Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Alventa

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Alventa

Kapsułki Alventa stosowane są w leczeniu depresji, ataków paniki i zaburzeń lękowych u dorosłych osób. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Alventa.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Alventa:

 • nazwa: Alventa

 • dawka: 37,5 mg, 75 mg, 150 mg

 • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde

 • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 37,5 mg (7 kaps., 28 kaps., 112 kaps.), 75 mg i 150 mg (28 kaps., 60 kaps., 112 kaps.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję

Alventa na depresję i zaburzenia lękowe u dorosłych osób

Lek zawiera wenlafaksynę, która należy do modulatorów przekaźnictwa nerwowego. To związek chemiczny zaliczany do grupy SNRI, czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. To preparaty stosowane w terapiach depresji i/lub zaburzeń lękowych, takich jak: ataki paniki, uogólniony lęk czy fobia społeczna. Lek Alventa dostępny jest w trzech dawkach: 37,5 mg, 75 mg i 150 mg, wszystkie dostępne są wyłącznie na receptę.

Jak działa Alventa na depresję i ataki paniki?

Mechanizm powstawania depresji nie jest do końca znany, jednak uważa się, że zmniejszenie poziomu neuroprzekaźników w komórkach nerwowych mózgu (np. serotoniny i noradrenaliny) przyczynia się do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych.

Substancją czynną leku jest wenlafaksyna zaliczana do grupy leków określanych jako inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (w skrócie SNRI). Oznacza to, że przy regularnym i długotrwałym stosowaniu lek ten podnosi poziom neuroprzekaźników w mózgu, co łagodzi objawy depresji i zmniejsza zaburzenia lękowe.

Na co stosuje się lek Alventa? Wskazania

Lek jest przeznaczony dla dorosłych osób, zaleca się go do stosowania w przypadku:

 • leczenia depresji

 • terapii zaburzeń lękowych, w tym:

  • uogólnionych zaburzeń lękowych

  • lęku społecznego (fobii społecznej oraz unikania sytuacji społecznych)

  • ataków paniki (lęku napadowego).

Aby jednak poprawić samopoczucie pacjenta, ważne jest odpowiednie prowadzenie terapii, dobór właściwych leków na depresję, a w wielu przypadkach także stosowanie psychoterapii. Lek Alventa zalecany jest do regularnego i długotrwałego stosowania. Długość terapii i schemat leczenia jest określany indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji u dorosłych to m.in. Pramolan, Ketrel.

Jak brać lek Alventa? Jak stosować? Dawkowanie

Lekarz zdecyduje, jaką dawkę leku Alventa należy brać, w jakim schemacie i jak długo stosować ten lek. Terapia dobierana jest indywidualnie do stanu pacjenta. Należy trzymać się wytycznych specjalisty, a w razie jakichkolwiek pytań – zwrócić się do niego o pomoc.

Lek Alventa - leczenie depresji:

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 75 mg na dobę. Lekarz obserwuje reakcję pacjenta na leczenie i może zwiększyć dawkę po maksymalnego poziomu 375 mg na dobę.

Alventa – leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych i fobii społecznej:

Zwykle początkowa dawka dobowa wynosi 75 mg, którą w razie konieczności lekarz może zwiększać stopniowo do poziomu 225 mg na dobę.

Leczenie ataków paniki:

W przypadku lęku napadowego zalecana dawka początkowa jest mniejsza i wynosi 37,5 mg, zazwyczaj w trakcie leczenia specjalista podejmuje decyzję o jej zwiększeniu. W terapii ataków paniki maksymalna dobowa dawka leku Alventa wynosi 225 mg.

Kiedy stosować kapsułki Alventa – z jedzeniem czy bez?

Pacjent powinien ustalić swoją stałą porę przyjmowania leku, aby brać lek Alventa codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy będzie to rano czy wieczorem. Kapsułki należy połykać w całości, nie gryźć, nie żuć, nie rozgryzać, nie rozpuszczać i nie dzielić, popijać wodą. Zaleca się, aby ten lek na depresję przyjmować razem z pokarmem, podczas posiłku.

Tabletki na depresję Alventa – bez recepty czy na receptę?

Leki przeciwdepresyjne, które wpływają na działanie komórek nerwowych w mózgu, mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Wpływają one na przewodnictwo nerwowe, co przekłada się na jakość codziennego funkcjonowania. Antydepresanty mogą być przepisane wyłącznie po dokładnym zapoznaniu się z historią choroby, wynikami badań i z obecnym stanem i kondycją pacjenta. Lek Alventa we wszystkich wariantach dawek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Pierwsze tygodnie stosowania leku Alventa – o czym warto wiedzieć?

Leki przeciwdepresyjne należące do inhibitorów selektywnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny są wskazane do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty leczenia Alventa mogą być widoczne po około 2-3 tygodnia od rozpoczęcia terapii, a po okresie 3-4 tygodni pacjent powinien poczuć poprawę samopoczucia.

Efekty leczenia depresji, lęku i ataków paniki nie będą widoczne od razu. Pacjent i jego najbliżsi powinni zdawać sobie sprawę, że pierwsze tygodnie terapii mogą być trudne ze względu na nasilenie myśli o samookaleczeniu i o popełnieniu samobójstwa. Na takie epizody są szczególnie narażone osoby młode do 25. roku życia, które miały już podobne zachowania w swoim życiu i były leczone w przeszłości lekami przeciwdepresyjnymi.

Stosowanie leku Alventa może w tych początkowych pierwszych tygodniach powodować uczucie niepokoju i niezdolności do usiedzenia i ustania w jednym miejscu. Jeśli pojawiają się tego typu ataki nadpobudliwości, warto o tym poinformować swojego lekarza.

Czy lek na depresję Alventa wpływa na życie seksualne?

W oryginalnej ulotce Alventa producent informuje, że lek może powodować zaburzenia czynności seksualnych. Leki należące do grupy modulatorów przekaźnictwa nerwowego w mózgu (takie jak SNRI lub SSRI) mają wpływ na potencję. Wśród działań niepożądanych o częstym występowaniu (czyli statystycznie mogących pojawić się u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów) mogą wystąpić zaburzenia erekcji (impotencja), problemy z wytryskiem i orgazmem u mężczyzn, a u kobiet nieregularne miesiączki, nasilone krwawienie lub częste nieregularne plamienie i krwawienie.

Opis produktu – ulotka leku Alventa 37,5 mg, 75 mg, 150 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: