Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Venlectine

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Venlectine

Venlectine to lek na depresję dla dorosłych, pomocny także w terapii zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie wątpliwości umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Venlectine. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Venlectine:

 • nazwa: Venlectine

 • dawka: 37,5 mg, 75 mg, 150 mg

 • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

 • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 kapsułek, 56 kapsułek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki antydepresyjne

Venlectine – leczenie depresji i zaburzeń lękowych

To lek należący do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (tzw. SNRI od angielskiej nazwy Selective Norepinephrine Reuptake Inhibitors). Lek pomaga podwyższyć stężenie neuroprzekaźników w mózgu (takich jak serotonina i noradrenalina), co stymuluje przesyłanie impulsów i łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych. Lek Venlectine jest dostępny w trzech dawkach: 37,5 mg, 75 mg i 150 mg – we wszystkich wariantach ten lek na depresję jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa Venlectine?

Leki przeciwdepresyjne z grupy SNRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny) wpływają na przekaźnictwo nerwowe w mózgu. U osób zmagających się z depresją i/lub lękiem mechanizm przesyłania impulsów nerwowych związany ze stężeniem neuroprzekaźników jest zaburzony. U tych pacjentów stężenie serotoniny i noradrenaliny w mózgu jest obniżone. Lek, poprzez zahamowanie zwrotnego wychwytu tych substancji między komórkami nerwowymi, stymuluje przesyłanie impulsów, co ma działanie terapeutyczne. Regularne długotrwałe przyjmowanie leku łagodzi objawy depresji i/lub zaburzeń lękowych.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. SeronilZoloft.

Na co stosuje się kapsułki Venlectine? Wskazania

Ten lek przeciwdepresyjny stosuje się u osób dorosłych w:

 • leczeniu depresji

 • leczeniu zaburzeń lękowych, w tym:

  • uogólnionych zaburzeń lękowych,

  • fobii (lęku) społecznego (w tym obawy przed sytuacji związanymi z życiem społecznym oraz z unikaniem stresujących przypadków w kontaktach z innymi osobami)

  • leczenie napadów paniki (lęku napadowego).

Jak brać kapsułki Venlectine? Dawkowanie

Stosowanie leków na depresję powinno zawsze odbywać się na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Specjalista na podstawie objawów, stanu pacjenta i historii choroby określa najlepiej dopasowane dawkowanie leku i schemat terapii. Leczenie depresji jest procesem długotrwałym i wymaga regularnego przyjmowania leków przez przynajmniej kilka miesięcy. Lekarz zaleci długość leczenia depresji i zaburzeń lękowych, należy trzymać się tych wytycznych, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę samopoczucia.

Venlectine - dawkowanie dla dorosłych w leczeniu depresji

Specjalista dopasowuje dawki i schemat leczenia do każdego pacjenta indywidualnie. Należy przede wszystkim kierować się zaleceniami lekarza.

W terapii depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych i fobii społecznej początkowa dawka leku wynosi 75 mg na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, specjalista może zalecić stopniowe zwiększanie dawki nawet do maksymalnej wartości 375 mg na dobę (dotyczy tylko pacjentów z depresją).

Leczenie napadów paniki – dawkowanie Venlectine

W terapii lęku napadowego (ataków paniki) rozpoczyna się od najmniejszej dobowej dawki o wartości 37,5 mg, którą potem stopniowo można zwiększać.

Maksymalna dobowa dawka w terapii uogólnionych zaburzeń lękowych, lęku społecznego i lęku napadowego wynosi 225 mg

O jakiej porze dnia przyjmować kapsułki Venlectine na depresję?

Ważne, aby lek przyjmować codziennie o mniej więcej tej samej porze. Najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem podczas posiłku. Kapsułkę należy połykać w całości, nie żuć, nie ssać i nie rozgryzać. Specjalna konstrukcja kapsułki sprawia, że uwalnianie leku jest przedłużone. Wcześniejsze jej otwarcie może spowodować przyjęcie zbyt dużej dawki leku i mogą pojawić się objawy niepożądane.

Lek na depresję Venlectine a alkohol

Czy podczas terapii depresji można pić alkohol? W ulotce Venlectine producent jednoznacznie wskazuje, aby nie pić alkoholu podczas stosowania leku. Należy wstrzymać się od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci, może on wpływać na działanie i bezpieczeństwo składników leku.

Leczenie depresji Venlectine – bez recepty czy na receptę?

Venlectine należy do leków przeciwdepresyjnych przeznaczonych do długotrwałego stosowania, zaliczanych do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny. Tego rodzaju leki powinny być stosowane wyłącznie z przepisu lekarza, na jego wyraźne zalecenie, na podstawie szczegółowej analizy stanu pacjenta i historii choroby. To ważne, aby dopasować terapię dla każdego pacjenta indywidualnie, aby lek był dla niego bezpieczny i skuteczny.

Lek antydepresyjny Venlectine u dzieci i młodzieży – czy można stosować?

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Wiąże się to z bezpieczeństwem i zwiększonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych w grupie pediatrycznej. Leki na depresję u dzieci z grupy SNRI mogą powodować nasilenie się myśli i prób samobójczych, wrogości, agresji i zachowań buntowniczych.

Stosowanie Venlectine na depresję po porodzie – czy można?

Zażywanie jakichkolwiek preparatów (leków, suplementów diety i innych farmaceutyków) w okresie ciąży i karmienia piersią powinno być za każdym razem skonsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, bowiem składniki preparatów mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu, a potem – na zdrowie dziecka.

Dlatego nie zaleca się stosowania leku Venlectine po porodzie, bowiem składniki leku mogą przenikać do mleka kobiecego. Mogą mieć one wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, a po zaprzestaniu zażywania leku przez matkę, mogą spowodować pojawienie się objawów zespołu odstawiennego u dziecka karmionego piersią.

Jeśli lekarz zdecyduje, że kobieta powinna rozpocząć terapię tym lekiem, nie powinna karmić piersią.

Opis produktu – ulotka leku Venlectine 37,5 mg, 75 mg, 150 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: