Abilify
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Abilify – leczenie objawów psychozy
- Lek Abilify jest stosowany w leczeniu psychoz u dorosłych i dzieci powyżej 15 roku życia.
- Substancją czynną leku Abilify jest arypiprazol, który blokuje receptory dla neuroprzekaźników w mózgu, dzięki czemu ulega poprawie samopoczucie pacjenta.
- Lek Abilify jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Abilify.
dostępność | na receptę |
przypadłość | psychoza |
postać | tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, tabletki, roztwór doustny, roztwór do wstrzykiwań |
dawka | 5 mg, 10 mg, 15 mg, 30 mg, 1 mg/ml, 7,5 mg/ml |
substancja czynna | arypiprazol (Aripiprazolum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Abilify to lek przeznaczony dla młodzieży i dorosłych, którzy doświadczają objawów takich jak halucynacje, podejrzliwość, błędne przekonania oraz chaotyczne zachowanie i mowa, a także otępienie emocjonalne. Lek ten pomaga również pacjentom z objawami manii, takimi jak nadmierna energia, zmniejszona potrzeba snu, szybka mowa oraz drażliwość, a także zapobiega nawrotom tych objawów u pacjentów, którzy zareagowali na wcześniejsze leczenie. Stosowanie leku musi być poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim, a e-receptę na Abilify można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Abilify – co to za lek?
Abilify to lek stosowany w leczeniu psychoz u młodzieży powyżej 15. roku życia i dorosłych. Zaburzenia psychiczne są dość częste w populacji. Szacuje się, że co czwarty Polak cierpiał przynajmniej raz w życiu na jakieś zaburzenie psychiczne, z czego 8% w ostatnich 12 miesiącach.
Na co stosuje się Abilify?
Wskazaniami do stosowania leku Abilify jest leczenie dorosłych i młodzieży z chorobą objawiającą się widzeniem, słyszeniem i czuciem rzeczy w rzeczywistości nieistniejących, podejrzliwością, błędnymi przekonaniami, chaotyczną mową i zachowaniem oraz otępieniem emocjonalnym. Pacjenci z opisanymi objawami mogą doświadczać smutku, poczucia winy oraz lęku lub napięcia. Dodatkowo lek ten jest również stosowany w leczeniu dorosłych, u których występują objawy takie jak nadmierne podekscytowanie, wysoka energia, znacznie mniejsza potrzeba snu niż zazwyczaj, szybka mowa z chaotycznymi myślami oraz sporadyczna drażliwość.
Jak działa Abilify?
Substancją czynną leku jest arypiprazol, który działa jako częściowy agonista receptorów dopaminowych D2 oraz receptorów serotoninowych 5-HT1A, działający jednocześnie jako antagonista receptorów serotoninowych 5-HT2A. Dzięki regulacji aktywności dopaminy i serotoniny w mózgu Abilify przyczynia się do poprawy funkcji psychicznych, zmniejsza objawy psychotyczne, takie jak urojenia i halucynacje oraz poprawia nastrój i zdolności poznawcze.
Dla kogo jest przeznaczony lek Abilify?
Lek Abilify znajduje zastosowanie u dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia. Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Abilify?
Preparat zawiera jako substancję czynną arypiprazol w ilości 10 mg, 15 mg lub 30 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, stearynian magnezu, tlenek żelaza czerwony (E172) (10 mg, 30 mg) i tlenek żelaza żółty (E172) (15 mg).
Abilify – zamienniki
Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Abilify, to m.in.: Apra, Aribit, Aripilek, Arpixor, Aryzalera czy Tractiva.
Abilify – dawkowanie
Abilify należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lek Abilify należy przyjmować codziennie o tej samej porze, niezależnie od posiłków.
Sposób przyjmowania leku:
- tabletki: należy połykać w całości, popijając wodą,
- tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej: blister należy otworzyć dopiero bezpośrednio przed przyjęciem leku. Aby wyjąć tabletkę, należy oderwać folię, zamiast wypychać ją przez opakowanie, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. Po otwarciu blistra suchymi rękami tabletkę należy umieścić na języku, gdzie szybko się rozpuści w ślinie. Lek można przyjąć zarówno z płynem, jak i bez niego, a także rozpuścić w wodzie i wypić jako zawiesinę,
- roztwór do wstrzykiwań: powinien być stosowany, gdy leczenie doustnymi formami leku nie jest odpowiednie. Lekarz ma możliwość przestawienia pacjenta na Abilify w postaci tabletek, tabletek rozpadających się w jamie ustnej lub roztworu doustnego, gdy tylko będzie to uzasadnione.
Dawkowanie obu form tabletek i roztworu doustnego dla dorosłych
Zazwyczaj stosowana dawka leku Abilify u dorosłych wynosi 15 mg na dobę. Lekarz może jednak przepisać mniejszą lub większą dawkę, przy czym maksymalna dawka nie powinna przekraczać 30 mg na dobę.
Dawkowanie obu form tabletek i roztworu doustnego u młodzieży od 15. roku życia
U młodzieży w wieku 15 lat i starszej leczenie można rozpocząć od małej dawki w postaci roztworu doustnego. Dawka może być stopniowo zwiększana do typowej dawki wynoszącej 10 mg raz na dobę, choć lekarz może zalecić mniejszą lub większą dawkę, maksymalnie do 30 mg na dobę.
Dawkowanie roztworu do wstrzykiwań
Zwykle stosowana dawka leku Abilify wynosi 9,75 mg (1,3 ml) przy pierwszym wstrzyknięciu. W ciągu 24 godzin można podać do trzech wstrzyknięć, a całkowita dobowa dawka Abilify (ze wszystkich postaci) nie powinna przekraczać 30 mg.
Roztwór do wstrzykiwań Abilify jest gotowy do użycia, a właściwą ilość leku wstrzykuje pacjentowi lekarz lub pielęgniarka. Jeśli pacjent obawia się, że otrzymał zbyt dużą dawkę roztworu do wstrzykiwań, powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką. Lekarz zdecyduje, kiedy należy podać kolejną dawkę roztworu Abilify.
Zawsze w przypadku wątpliwości co do intensywności działania leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Nawet w przypadku poprawy samopoczucia nie należy zmieniać dawki ani przerywać leczenia Abilify bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Pominięcie zastosowania leku Abilify
Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę, powinien zażyć ją, jak tylko sobie o tym przypomni. Nie należy jednak przyjmować dwóch dawek w ciągu jednego dnia.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Abilify, przedawkowanie
W przypadku przedawkowania (lub jeśli ktoś inny zażył lek nieprzeznaczony dla siebie), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W przypadku braku możliwości kontaktu z lekarzem, należy udać się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie leku.
Abilify – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Abilify – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie (nadwrażliwość) na arypiprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Abilify.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Abilify konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:
- dużego stężenia cukru we krwi (charakterystycznymi objawami są: nadmierne pragnienie, wydalanie dużych ilości moczu, zwiększenie apetytu i uczucie osłabienia) lub cukrzyca w wywiadzie rodzinnym,
- drgawki,
- mimowolne,
- nieregularne ruchy mięśni, szczególnie mięśni twarzy,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- choroba sercowo-naczyniowa w wywiadzie rodzinnym,
- udar lub „mikro” udar,
- nieprawidłowe ciśnienie krwi,
- skrzepy krwi lub występowanie skrzepów krwi w wywiadzie rodzinnym, gdyż terapia z użyciem leków przeciwpsychotycznych jest związane z tworzeniem się skrzepów krwi.
Jeśli pacjent zauważy przyrost masy ciała, trudności w połykaniu lub objawy alergii, powinien skonsultować się z lekarzem.
W przypadku pacjentów w podeszłym wieku z demencją, ich opiekun lub krewny powinien poinformować lekarza, czy wcześniej wystąpił u nich udar lub tzw. „mini” udar.
Jeśli pojawią się myśli lub uczucia związane z samookaleczeniem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ w trakcie leczenia arypiprazolem odnotowano przypadki myśli i zachowań samobójczych.
Natychmiastowa konsultacja z lekarzem jest konieczna również w sytuacji wystąpienia sztywności mięśni połączonej z wysoką gorączką, nadmiernym poceniem, zaburzeniami świadomości lub bardzo szybkim bądź nieregularnym biciem serca.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Abilify z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Abilify w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem.
Nie wolno stosować leku Abilify w czasie ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
W przypadku karmienia piersią pacjentka powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ podczas stosowania leku Abilify karmienie piersią nie jest zalecane.
Abilify a prowadzenie pojazdów
Dopóki nie zostanie oceniony wpływ leku Abilify na organizm należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, używania narzędzi oraz obsługi maszyn.
Abilify – skutki uboczne
Stosując Abilify, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Abilify może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Możliwe częste działania niepożądane Abilify (1 do 10 na 100 pacjentów):
- niekontrolowane skurcze lub ruchy,
- bóle głowy,
- uczucie zmęczenia,
- nudności,
- wymioty,
- dolegliwości żołądkowe,
- zaparcia,
- zwiększone wytwarzanie śliny,
- zawroty głowy,
- trudności z zasypianiem,
- nerwowość,
- uczucie lęku,
- senność,
- nieostre widzenie.
Możliwe niezbyt częste działania niepożądane Abilify (1 do 10 na 1 000 pacjentów):
- zawroty głowy, szczególnie podczas wstawania z pozycji leżącej lub siedzącej,
- nagłe przyspieszenie czynności serca,
- uczucie depresji.
U młodzieży powyżej 15. roku życia działania niepożądane występowały z podobną częstością i charakterem jak u dorosłych, z wyjątkiem senności oraz niekontrolowanych ruchów lub drgań, które pojawiały się bardzo często (u więcej niż 1 na 10 pacjentów). Często obserwowano także suchość w ustach, zwiększony apetyt oraz zawroty głowy, zwłaszcza przy wstawaniu z pozycji siedzącej lub leżącej.
U osób starszych z demencją odnotowano zwiększoną liczbę przypadków śmiertelnych oraz incydentów udarowych, w tym tzw. „mini” udarów.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku. W razie nasilenia się jakichkolwiek działań niepożądanych lub pojawienia się nowych objawów, które nie zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak przechowywać lek Abilify?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Abilify? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Abilify znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Abilify nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Abilify to lek stosowany u młodzieży i dorosłych w leczeniu psychoz objawiających się m.in. podejrzliwością, błędnymi przekonaniami, chaotyczną mową i zachowaniem czy otępieniem emocjonalnym. Lek Abilify dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego i objawów pacjenta. E-recepta na Abilify może zostać wypisana podczas e-konsultacji na stronie Receptomat.pl. Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się lepiej, gdyż może to spowodować pogorszenie samopoczucia i pojawienie się objawów związanych z odstawieniem leku. E-receptę na Abilify można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na depresję:
Arypiprazol jest skutecznym lekiem przeciwpsychotycznym, który wpływa na neuroprzekaźniki w mózgu, pomagając w stabilizacji nastroju i redukcji objawów psychotycznych. Należy mieć jednak na uwadze, że dla części pacjentów będzie on odpowiednio silny, a inni mogą wymagać modyfikacji leczenia.
Nie, nie zauważono takiego działania tego leku. Zmiana masy ciała może być związana z pierwotną chorobą pacjenta i nie być efektem stosowanego leku.
Tabletki Abilify stosuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych objawiających się m.in. sprzeczne z rzeczywistością przekonania, chaotyczna mowa czy otępienie emocjonalne.
Główna różnica między Abilify w formie zastrzyków a tabletkami polega na sposobie podania. Tabletki są przyjmowane codziennie doustnie i wymagają regularnego stosowania przez pacjenta, natomiast zastrzyk działa szybciej i podawany jest wyłącznie przez personel medyczny.
Lek należy przyjmować tak długo jak zalecił to lekarz. Leki na zaburzenia psychiczne docelowo powinny być stosowane długotrwale, czasami dożywotnio.
Nie, podczas terapii Abilify nie wolno spożywać alkoholu.
Lek działa przeciwpsychotycznie i jest stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych związanych m.in. z widzeniem czy słyszeniem rzeczy nieistniejących naprawdę.
Abilify można przyjmować zarówno rano, jak i wieczorem, w zależności od zaleceń lekarza oraz indywidualnej reakcji pacjenta na lek.
Odstawienie Abilify powinno być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza, który zwykle zaleca stopniowe zmniejszanie dawki, co pozwala zminimalizować ewentualne skutki uboczne.
Lek Abilify dostępny jest wyłącznie na receptę.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
