Amisan
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Amisan – lek na schizofrenię
- Amisan zawiera substancję czynną z grupy atypowych leków przeciwpsychotycznych – amisulpryd.
- Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii.
- Lek Amisan jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Amisan.
dostępność | na receptę |
przypadłość | schizofrenia |
postać | tabletki, tabletki powlekane |
dawka | 50 mg, 200 mg, 400 mg |
substancja czynna | amisulpryd (Amisulpridum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Amisan jest stosowany w przypadku ostrej i przewlekłej schizofrenii u osób dorosłych. Jego substancja czynna (amisulpryd) skutecznie łagodzi zarówno objawy wytwórcze, jak i negatywne. Lek należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Amisan.
Amisan – co to za lek?
Amisan zawiera amisulpryd zaliczany do atypowych leków przeciwpsychotycznych. Działa głównie poprzez wpływ na receptory dopaminowe w mózgu, co ma kluczowe znaczenie w leczeniu schizofrenii. Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna charakteryzująca się występowaniem objawów wytwórczych (tj. omamy, urojenia), zubożeniem emocjonalnym, wycofaniem społecznym, apatią oraz problemami z myśleniem. Zazwyczaj ujawnia się u młodych dorosłych (między 18. a 36. rokiem życia). Występuje u około 1% osób dorosłych, częściej u mężczyzn.
Na co stosuje się Amisan?
Lek Amisan jest stosowany w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii.
Jak działa Amisan?
Amisan to lek przeciwpsychotyczny, którego substancją czynną jest amisulpryd. Amisulpryd ma duże powinowactwo do receptorów dopaminowych D2 i D3. W dużych dawkach blokuje receptory D2 w układzie limbicznym, co pomaga w redukcji objawów pozytywnych schizofrenii, takich jak halucynacje i urojenia. W mniejszych dawkach działa na presynaptyczne receptory D2 i D3, co prowadzi do uwalniania dopaminy i tzw. „odhamowania”. Jest skuteczny także w łagodzeniu objawów negatywnych schizofrenii, takich jak apatia, wycofanie emocjonalne i zubożenie mowy.
Dla kogo jest przeznaczony lek Amisan?
Lek Amisan jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Amisan?
Tabletki Amisan 50 mg, Amisan 200 mg i Amisan 400 mg zawierają substancję czynną amisulpryd w ilości odpowiednio 50 mg, 200 mg lub 400 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w tabletkach Amisan 50 mg i Amisan 200 mg: skrobia żelowana, kukurydziana, laktoza jednowodna, metyloceluloza 400 cP, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian,
- zawarte w tabletkach powlekanych Amisan 400 mg: laktoza jednowodna, metyloceluloza 400 cP, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna (rdzeń tabletki), kwasu metakrylowego kopolimer typ E, tytanu dwutlenek (E 171), talk, magnezu stearynian, makrogol 6000 (otoczka tabletki).
Amisan zawiera laktozę.
Amisan – zamienniki
Zamienniki leku Amisan to m.in. Amipryd, ApoSuprid, Masultab, Solian, Symamis.
Amisan – dawkowanie
Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Terapia zazwyczaj jest długotrwała. Dawki do 400 mg można przyjmować raz na dobę, natomiast dawki wyższe należy podzielić na dwie porcje.
Zazwyczaj lek Amisan stosuje się w dawce od 400 mg do 800 mg dziennie, z możliwością zwiększenia do 1200 mg. Dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie do reakcji pacjenta. W terapii podtrzymującej stosuje się najmniejszą skuteczną dawkę. Przy apatii i tendencji do wycofania społecznego, zalecane dawki mieszczą się w przedziale od 50 mg do 300 mg na dobę.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, dawka może być zmniejszona przez lekarza. W przypadku osób w podeszłym wieku terapia lekiem Amisan wymaga szczególnej ostrożności ze względu na ryzyko obniżenia ciśnienia tętniczego lub wywołania senności.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Amisan, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Amisan
Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy opuścić tę dawkę i kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Amisan, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, mogą wystąpić nasilone działania leku, w tym senność, nadmierne uspokojenie, zaburzenia świadomości, obniżenie ciśnienia tętniczego, ruchy mimowolne lub śpiączka. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu monitorowania funkcji życiowych.
Przerwanie stosowania leku Amisan
Decyzję o długości terapii podejmuje lekarz. Nie należy przerywać leczenia samodzielnie, nawet jeśli nastąpiła poprawa. Przerwanie terapii może spowodować nasilenie się objawów lub nawrót choroby. Nagłe zaprzestanie przyjmowania leku może prowadzić do objawów odstawienia, takich jak nudności, wymioty, bezsenność, pocenie się, skrajny niepokój, sztywność mięśni, nietypowe ruchy ciała lub nawrót choroby.
Amisan – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Amisan – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na amisulpryd lub jakikolwiek składnik leku,
- nowotwór wpływający na wydzielanie prolaktyny (np. gruczolak przysadki, rak piersi),
- guz chromochłonny nadnerczy,
- stosowanie lewodopy w leczeniu choroby Parkinsona,
- wiek przed okresem pokwitania.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Amisan konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Stosowanie dawek wyższych niż te zalecane w schizofrenii może wywołać złośliwy zespół neuroleptyczny, który może prowadzić do zgonu. W przypadku wystąpienia objawów takich jak sztywność mięśni, zanik mięśni, przyspieszony oddech, pocenie, zaburzenia świadomości lub gorączka, należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci z chorobą Parkinsona mogą otrzymywać Amisan wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, gdyż przyjmowanie leku może prowadzić do nasilenia choroby.
Osoby z wolną czynnością serca (lub stosujące leki mogące obniżać akcję serca), chorobami serca lub naczyń, a także pacjenci w podeszłym wieku z ciężką chorobą psychiczną związaną z demencją, wymagają regularnej kontroli stanu zdrowia.
Należy poinformować lekarza o występowaniu zakrzepów krwi w rodzinie, ponieważ amisulpryd może zwiększać ryzyko ich powstawania. U pacjentów z cukrzycą lub predyspozycjami do niej, lekarz powinien monitorować poziom cukru we krwi. Amisan może również zwiększać ryzyko napadów drgawkowych u osób z padaczką, obniżać ciśnienie krwi oraz powodować nadmierne uspokojenie u osób starszych. Możliwe jest zmniejszenie liczby białych krwinek, co wymaga obserwacji pod kątem infekcji lub gorączki. W przypadku wystąpienia łagodnego guza przysadki mózgowej, konieczne jest wykonanie badania głowy.
Zgłaszano przypadki ciężkich zaburzeń funkcji wątroby, dlatego w przypadku objawów takich jak zmęczenie, utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha czy żółtaczka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Podczas stosowania leku Amisan nie wolno spożywać alkoholu.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Amisan z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Amisan w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią, przed przyjęciem leku Amisan należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania leku Amisan przez kobiety ciężarne oraz kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznej antykoncepcji. U noworodków matek, które stosowały lek w trzecim trymestrze, mogą wystąpić mimowolne drżenia i wzmożone napięcie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem oraz problemy z karmieniem. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.
Karmienie piersią podczas terapii Amisan jest przeciwwskazane.
Amisan a prowadzenie pojazdów
Amisan może mieć negatywny wpływ na uwagę i koordynację ruchów. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn bez konsultacji z lekarzem.
Amisan – skutki uboczne
Stosując lek Amisan, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Następujące działania niepożądane wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
- reakcja alergiczna objawiająca się wysypką, świądem, obrzękiem, problemami z połykaniem lub oddychaniem, obrzękiem warg, twarzy, gardła lub języka,
- atak padaczkowy,
- zakrzepy krwi w żyłach, zwłaszcza nóg (objawy to obrzęk, ból i zaczerwienienie), ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem,
- wysoka gorączka, pocenie się, sztywność mięśni, szybka akcja serca, szybki oddech, splątanie, senność, pobudzenie, (złośliwy zespół neuroleptyczny),
- nieprawidłowa akcja serca, przyspieszona akcja serca, ból w klatce piersiowej (mogą prowadzić do zawału serca lub choroby serca zagrażającej życiu).
Bardzo często (tj. u więcej niż u 1 na 10 osób) występują następujące działania niepożądane Amisan:
- drżenie, sztywność, skurcze mięśniowe, spowolnienie ruchów, zwiększone wydzielanie śliny, niezdolność do pozostania w bezruchu.
Częste skutki uboczne Amisan dotyczą mniej niż u 1 na 10 osób i obejmują:
- ostra dystonia (mimowolne skurcze mięśni),
- problemy w zasypianiu (bezsenność), lęk, pobudzenie (niespokojne ruchy), zaburzenia orgazmu,
- senność,
- zaparcia, nudności, wymioty, suchość w ustach,
- wzrost masy ciała,
- nieprawidłowości w produkcji i wydzielaniu mleka u kobiet i mężczyzn, ból piersi,
- zaburzenia miesiączkowania (np. brak krwawienia miesiączkowego),
- powiększenie piersi u mężczyzn,
- problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, zaburzenia ejakulacji,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- niewyraźne widzenie.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Amisan?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Amisan? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Amisan znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Amisan nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Amisan to atypowy lek przeciwpsychotyczny przeznaczony do leczenia schizofrenii u osób dorosłych. Wywiera wpływ głównie na receptory dopaminowe. Niweluje zarówno objawy pozytywne, jak i negatywne schizofrenii. Jest pomocny także w przypadku zaburzeń nastroju wtórnych do schizofrenii. Lek najczęściej stosuje się w dawce między 400 mg a 800 mg. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Amisan.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na depresję:
Nie ma wskazań do stosowania leku Amisan w leczeniu depresji. Lek wykazuje natomiast skuteczność w łagodzeniu objawów negatywnych towarzyszących schizofrenii, takich jak obniżony nastrój, apatia czy wycofanie emocjonalne.
Nie, lek Amisan jest dostępny tylko na receptę.
Wiele osób może zauważyć pierwsze efekty działania leku Amisan już w ciągu kilku dni, jednak pełne działanie terapeutyczne może być widoczne dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Należy przestrzegać schematu dawkowania zaleconego przez lekarza.
Amisan nie jest odpowiednim lekiem na nerwicę. W przypadku nerwicy lekarze zazwyczaj zalecają inne grupy leków. Osoby z tego typu zaburzeniami powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania odpowiednich wskazówek dotyczących leczenia.
Amisan jest lekiem przeznaczonym do leczenia schizofrenii. Działa na objawy zarówno pozytywne, jak i negatywne tej choroby. Jego działanie opiera się na modulacji aktywności dopaminy w mózgu.
Nie należy łączyć Amisanu z alkoholem. Spożywanie alkoholu podczas stosowania tego leku może nasilać jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy oraz zaburzenia koordynacji.
Amisan może pomagać w redukcji uczucia niepokoju i napięcia psychicznego u pacjentów ze schizofrenią. Nie jest jednak stosowany jako lek uspokajający.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
