Najważniejsze informacje:
Mozarin to lek na duże epizody depresji, stosowany także w leczeniu zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Mozarin.
postać / dawka | tabletki powlekane, 10 mg, 15 mg, 20 mg |
substancja czynna | escytalopram (escitalopramum) |
dostępnpść | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie depresji (dużego epizodu depresji), leczenie zaburzeń lękowych (napady lęku panicznego z lub bez agorafobii, zespół lęku społecznego) |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów |
Lek Mozarin nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych, w opakowaniach po 28, 56, 84 sztuk i w dawkach 10 mg, 15 mg lub 20 mg.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Depresja to choroba, której leczenie jest długie i trudne. Często jak tylko zostanie zdiagnozowana, pacjent i jego bliscy szukają sposobów, jak poradzić sobie z depresją. Objawy fizyczne i psychiczne potrafią utrudniać (lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiać) codzienne normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest domowe leczenie depresji i wsparcie najbliższych osób.
Substancją czynną leku przeciwdepresyjnego Mozarin jest escytalopram. Należy on do grupy leków określanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Skutkiem działania leku jest zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu, co łagodzi objawy depresji. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu serotoninergicznego są uważane za kluczowy czynnik rozwoju depresji i innych dolegliwości z nią związanych.
Sprawdź opinie pacjentów o Mozarin.
Ten lek wskazany jest do stosowania podczas leczenia dużego epizodu depresji oraz zaburzeń lękowych, w tym takich przypadków jak: zespół lęku społecznego określany też jako fobia społeczna, napady lęku panicznego z towarzyszącą (lub bez) agorafobią. Substancja czynna leku, czyli escytalopram w postaci szczawianu, jest klasyfikowany w leczeniu psychiatrycznym jako lek antydepresyjny.
Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych powyżej 18. roku życia. Nieznane jest bezpieczeństwo i skuteczność leku w młodszej grupie pacjentów. W przypadku pojawienia się epizodów depresji u dzieci, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zaleci odpowiednie badania, terapię i farmakoterapię w zależności od stanu pacjenta.
Stosowanie leków antydepresyjnych należących do grupy inhibitorów selektywnego wychwytu zwrotnego serotoniny może zwiększać ryzyko pojawienia się działań niepożądanych, w tym: myśli i prób samobójczych, nasilonej wrogości (agresja, zachowania buntownicze, przejawy gniewu).
Lek zawiera substancję czynną - escytalopram. Każda tabletka zawiera 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu.
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, Opadry White Y-1-7000, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 400.
To lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta, wieku, nasilenia objawów depresji i/lub stanów lękowych oraz chorób towarzyszących określa indywidualne dawkowanie leku Mozarin.
Zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg, zażywana raz na dobę. W uzasadnionych przypadkach specjalista może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg na dobę.
Początkowa dawka leku to 5 mg raz na dobę, podawana przez pierwszy tydzień. Następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. U niektórych pacjentów lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg escytalopramu na dobę.
Zazwyczaj zalecana dawka to 10 mg leku na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dobowej dawki do 5 mg lub zwiększeniu jej do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.
Zalecana dobowa dawka leku Mozarin to 10 mg, stosowana raz na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie jej do 20 mg.
Regularne przyjmowanie leków na depresję daje zauważalne efekty zazwyczaj po 2-3 tygodniach terapii. U pacjentów z depresją kliniczną i/lub zaburzeniami lękowymi w początkowej fazie stosowania leku mogą pojawić się lub nasilić myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu. Epizody takie pojawiają się częściej u pacjentów, u których już wcześniej stwierdzono podobne zachowania oraz u osób młodych (w wieku do 25 lat z zaburzeniami psychicznymi), które już wcześniej były leczone antydepresantami.
Warto wiedzieć, że w pierwszym tygodniach leczenia u niektórych pacjentów mogą pojawić się objawy, takie jak: niepokój, zdenerwowanie, trudność w staniu w miejscu lub siedzeniu w bezruchu. Jeśli pacjent lub jego opiekun zauważy tego typu symptomy, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Leczenie depresji jest zazwyczaj procesem długotrwałym. Terapia trwa przynajmniej kilka miesięcy, a specjalista okresowo sprawdza stan pacjenta. To lekarz decyduje o dawkowaniu, długości trwania terapii oraz zakończeniu leczenia depresji.
Przeciwwskazania do stosowania leku Mozarin.
Nie należy stosować leku Mozarin:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Nie ma znaczenia, czy tabletki przyjmowane są razem z posiłkiem, czy niezależnie od niego. Składniki pokarmów nie wpływają na wchłanianie preparatu. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Według informacji o leku Mozarin, w czasie regularnego jego stosowania, maksymalne stężenie substancji czynnej we krwi pojawia się po około 4 godzinach od momentu zażycia dawki.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Nie, w ulotce producent zaznacza, że kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny przyjmować tego leku. Może on powodować zaburzenia rozwoju płodu oraz pojawienie się u noworodka następujących dolegliwości po porodzie, w tym m.in.: zaburzenia oddychania, drgawki, sinica, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, wahania ciepłoty ciała, sztywność lub wiotkość mięśni. Substancja czynna leku może przenikać do mleka kobiecego.
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do niezbyt częstych działań niepożądanych Mozarin (mogą wystąpić u nie więcej niz 1 osoby na 100) zalicza się krwawienia, w tym krwawienia z przewodu pokarmowego.
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 1000) to:
Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mozarin.
Preparaty stosowane w leczeniu psychiatrycznym na depresję, takie jak Mozarin, są wydawane z przepisu lekarza, wyłącznie na receptę. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia pacjenta i jego chorób towarzyszących dobiera najbardziej optymalną terapię.
Jednym z przeciwwskazań do stosowania leku jest przyjmowanie przez pacjenta leków przeciw zaburzeniom pracy serca lub preparatów wpływających na rytm serca. Leku nie należy też stosować u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, u osób, u których pojawiały się (w przeszłości lub obecnie) choroby serca lub w ostatnim czasie przeszły zawał serca. Jeśli pacjent miał w przeszłości lub ma obecnie jakiekolwiek problemy z sercem i układem krążenia, powinien poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku antydepresyjnego Mozarin.
Nie zaleca się picia alkoholu w momencie stosowania leku.
Na początku leczenia objawy związane z lękiem i obniżeniem nastroju mogą się nasilić.
Do działań niepożądanych leku należy zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała. Stosowanie leku może wywołać utratę masy ciała.
Mozarin zaczyna działać po ok. 4-8 tygodniach regularnego stosowania leku.
Zaleca się, aby Mozarin przyjmować w godzinach porannych, w trakcie posiłku lub niezależnie od niego.
Tak, Mozarin stosowany regularnie pomaga zwalczyć zaburzenia związane z depresją.