e-Konsultacja po Receptę Online

Mozarin

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Mozarin to lek na duże epizody depresji, stosowany także w leczeniu zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Mozarin. 

Mozarin – co to za lek?

Mozarin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. Depresja to coraz powszechniejsze zaburzenie psychiczne, wpływające na każdy aspekt życia. Objawy fizyczne i psychiczne potrafią utrudniać (lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiać) codzienne normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest domowe leczenie depresji i wsparcie najbliższych osób. Farmakoterapia to główna (obok psychoterapii) metoda leczenia depresji, a selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (takie jak escitalopram) stanowią podstawową grupę leków stosowanych w tym wskazaniu. Podobny schemat terapii często okazuje się skuteczny w przypadku osób z zaburzeniami lękowymi, w tym napadami lęku panicznego i fobią społeczną.

Na co stosuje się lek Mozarin?

Ten lek wskazany jest do stosowania podczas leczenia dużego epizodu depresji oraz zaburzeń lękowych, takich jak zespół lęku społecznego (określany też jako fobia społeczna) oraz napady lęku panicznego z towarzyszącą (lub bez) agorafobią.

Jak działa Mozarin?

Substancją czynną leku przeciwdepresyjnego Mozarin jest escitalopram. Należy on do grupy leków określanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Efektem działania leku jest zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu, co ma łagodzić objawy depresji. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu serotoninergicznego są uważane za kluczowy czynnik rozwoju depresji i innych dolegliwości z nią związanych.

Dla kogo jest przeznaczony lek Mozarin?

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych. Nieznane jest bezpieczeństwo i skuteczność leku w młodszej grupie pacjentów. W przypadku pojawienia się epizodów depresji u dzieci, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zaleci odpowiednie badania, terapię i farmakoterapię w zależności od stanu pacjenta.

Co wchodzi w skład leku Mozarin?

Tabletki Mozarin 10 mg, Mozarin 15 mg i Mozarin 20 mg zawierają substancję czynną escitalopram (w postaci szczawianu) w ilości odpowiednio 10 mg, 15 mg lub 20 mg.

Pozostałe składniki leku to: 

  • zawarte w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian,
  • zawarte w otoczce tabletki (Opadry White Y-1-7000): hypromeloza 6 cP, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.

Mozarin – zamienniki

Dla leku Mozarin zamiennik to m.in. Aciprex, Betesda, Depralin, Elicea, Escipram, Escitalopram Actavis, Escitalopram Aurovitas, Escitil, Pramatis.

Mozarin – dawkowanie

Lek na depresję Mozarin przyjmuje się z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Nie należy rozgryzać tabletek.

W leczeniu depresji zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg raz na dobę. W uzasadnionych przypadkach specjalista może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg na dobę.

W terapii zaburzeń lęku napadowego dawka w pierwszym tygodniu to 5 mg raz na dobę. Następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. U niektórych pacjentów lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg escitalopramu na dobę.

U osób z fobią społeczną zazwyczaj zalecana dawka to 10 mg leku na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dobowej dawki do 5 mg lub zwiększeniu jej do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

W przypadku zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego początkowo zazwyczaj stosuje się dawkę 10 mg. Lekarz może ewentualnie zwiększyć ją do 20 mg.

U osób w podeszłym wieku leczenie rozpoczyna się od 5 mg i ewentualnie zwiększa dawkowanie do 10 mg na dobę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek na depresję Mozarin, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Mozarin

Nie należy stosować podwójnej dawki Mozarin. W przypadku przypomnienia sobie o nieprzyjęciu leku przed pójściem spać, należy zażyć lek. W przeciwnym razie należy pominąć dawkę i kontynuować terapię zgodnie z harmonogramem.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Mozarin, przedawkowanie

W przypadku leku Mozarin, zastosowanie większej dawki niż zalecana wymaga niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza lub szpitalnego oddziału ratunkowego, nawet w przypadku braku dolegliwości. Do objawów przedawkowania należą: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączka, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Przerwanie stosowania leku Mozarin

Nie wolno przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem. Proces odstawiania leku jest stopniowy i trwa kilka tygodni. Przerwanie stosowania leku może prowadzić do działań niepożądanych, w szczególności przy nagłym odstawieniu, długotrwałym stosowaniu, przyjmowaniu leku w dużych dawkach i zbyt szybkim zmniejszaniu dawki. Zazwyczaj objawy są łagodne i samoistnie ustępują w ciągu 2 tygodni. U niektórych mogą być ciężkie lub trwać 2-3 miesiące lub dłużej. Do objawów mogących wystąpić po odstawieniu leku Mozarin należą: zawroty głowy, mrowienie, pieczenie, wrażenie porażenia prądem elektrycznym, zaburzenia snu, lęk, bóle głowy, nudności, nadmierne pocenie się, niepokój, pobudzenie, drżenie, splątanie, zaburzenia orientacji, chwiejność emocjonalna, drażliwość, biegunka, zaburzenia widzenia, palpitacje serca.

Mozarin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania Mozarinu – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na escitalopram lub inne składniki preparatu,
  • stosowanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO),
  • wrodzone zaburzenia rytmu serca lub przebyty epizod zaburzeń rytmu serca,
  • przyjmowanie leków na zaburzenia rytmu serca lub leków mogących wpływać na rytm serca.

Środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Mozarin pacjent powinien poinformować lekarza o następujących stanach i chorobach:

  • padaczka,
  • zaburzenia pracy wątroby lub nerek,
  • cukrzyca,
  • obniżony poziom sodu we krwi,
  • skłonność do krwawień i siniaków,
  • leczenie elektrowstrząsami,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroba serca obecnie lub w przeszłości, niedawno przebyty zawał serca,
  • wolna spoczynkowa akcja serca,
  • niedobór soli (np. wskutek ciężkiej biegunki, wymiotów, stosowania diuretyków),
  • szybkie lub nieregularne bicie serca, omdlenia, zapaść, zawroty głowy w pozycji stojącej,
  • jaskra obecnie lub w przeszłości.

Pacjenci z depresją lub zaburzeniami lękowymi mogą doświadczać myśli o samouszkodzeniu lub samobójstwie, szczególnie na początku terapii. Wynika to z faktu, że efekt działania leku jest odczuwalny zazwyczaj dopiero po 2 tygodniach. Ryzyko to jest wyższe u osób, które wcześniej miały takie myśli, oraz u osób poniżej 25. roku życia. W przypadku pojawienia się takich objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Warto poinformować osoby bliskie o diagnozie oraz poprosić o obserwowanie zmian w zachowaniu i nastroju pacjenta.

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Mozarin.

Podczas stosowania Mozarinu kontaktu z lekarzem wymagają następujące objawy:

  • objawy mogące wskazywać na fazę maniakalną (niezwykłe i szybko zmieniające się pomysły, nieuzasadnione uczucie szczęścia, nadmierna aktywność fizyczna),
  • niepokój,
  • trudności w spokojnym siedzeniu lub staniu w miejscu.

W przypadku wystąpienia napadu drgawkowego lub zwiększenia częstości napadów u pacjentów z padaczką, należy odstawić lek. 

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Mozarin z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku Mozarin w ciąży i w okresie karmienia piersią

Kobiety planujące zajście w ciążę, w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny stosować tego preparatu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Mozarin może wpływać na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu. Stosowanie tego leku w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, może zwiększać pojawienie się u noworodka ciężkich powikłań, takich jak zespół przetrwałego nadciśnienia płucnego, objawiający się m.in. sinicą i przyspieszonym oddechem.

Ponieważ Mozarin może przenikać do mleka kobiecego, nie należy go zażywać podczas karmienia piersią.

Mozarin a prowadzenie pojazdów 

Mozarin może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Nie należy wykonywać tych czynności do czasu poznania reakcji organizmu na lek.

Mozarin – skutki uboczne 

Stosując lek Mozarin należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po zastosowaniu leku Mozarin mogą wystąpić działania niepożądane wymagające pilnego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia się do szpitala:

  • nietypowe krwawienie (np. z przewodu pokarmowego),
  • obrzęk skóry, języka, warg lub twarzy, utrudnione oddychanie lub połykanie,
  • zespół serotoninowy (wysoka gorączka, pobudzenie, splątanie, drżenia i skurcze mięśniowe),
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • napad drgawkowy,
  • zażółcenie skóry i białkówek oczu,
  • szybkie, nieregularne bicie serca, omdlenie,
  • myśli i zachowania samobójcze.

Mozarin (lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy) może powodować także inne działania niepożądane, które występują z różną częstością.

Do bardzo częstych działań niepożądanych leku Mozarin (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się:

  • złe samopoczucie,
  • ból głowy.

Częste działania niepożądane Mozarinu (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów) to:

  • zapalenie zatok,
  • wzrost lub spadek apetytu,
  • lęk, niepokój, nietypowe marzenia senne, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, ziewanie, drżenie, mrowienie,
  • biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w ustach,
  • wzmożona potliwość,
  • bóle mięśniowe i stawowe,
  • zaburzenia czynności seksualnych,
  • zmęczenie, gorączka,
  • wzrost masy ciała.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Mozarin?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Mozarin? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Mozarin znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Mozarin nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Mozarin to lek stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lęku napadowego i fobii społecznej u osób dorosłych. Jego działanie jest oparte na escitalopramie – substancji czynnej z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Terapia Mozarin zazwyczaj jest zazwyczaj długotrwała (wiele miesięcy lub lat), a jej długość jest wyznaczana przez lekarza. E-receptę na lek Mozarin można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mozarin (16)

e-Konsultacja po Receptę Online
Mozarin

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem