Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Mozarin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Mozarin

Mozarin to lek na duże epizody depresji, stosowany także w leczeniu zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Mozarin. 

Podstawowe informacje o leku Mozarin:

  • nazwa: Mozarin

  • dawka: 10 mg, 15 mg, 20 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

  • dostępne wielkości opakowań: 10 mg (28 tabl., 56 tabl., 84 tabl.), 15 mg (28 tabl.), 20 mg (28 tabl.)

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Depresja, Leki przeciwdepresyjne, Leki przeciwlękowe

Mozarin – skuteczne leczenie dużych epizodów depresji i stanów lękowych

Depresja to choroba, której leczenie jest długie i trudne. Często jak tylko zostanie zdiagnozowana, pacjent i jego bliscy szukają sposobów, jak poradzić sobie z depresją. Objawy fizyczne i psychiczne potrafią utrudniać (lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiać) codzienne normalne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest domowe leczenie depresji i wsparcie najbliższych osób. Mozarin to lek na depresję zawierający escytalopram, który podnosi poziom serotoniny w organizmie. Preparat dostępny jest w kilku dawkach, w różnych wielkościach opakowań, wyłącznie na receptę. 

Inne leki to m.in. PramolanKetrel.

Leczenie depresji – jak działa Mozarin?

Substancją czynną leku przeciwdepresyjnego Mozarin jest escytalopram. Należy on do grupy leków określanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Skutkiem działania leku jest zwiększenie stężenia serotoniny w mózgu, co łagodzi objawy depresji. Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu serotoninergicznego są uważane za kluczowy czynnik rozwoju depresji i innych dolegliwości z nią związanych.

Mozarin – kiedy stosować w leczeniu depresji?

Ten lek wskazany jest do stosowania podczas leczenia dużego epizodu depresji oraz zaburzeń lękowych, w tym takich przypadków jak: zespół lęku społecznego określany też jako fobia społeczna, napady lęku panicznego z towarzyszącą (lub bez) agorafobią. Substancja czynna leku, czyli escytalopram w postaci szczawianu, jest klasyfikowany w leczeniu psychiatrycznym jako lek antydepresyjny.

Dawkowanie Mozarin – jakie dawki przyjmować podczas leczenia depresji?

To lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta, wieku, nasilenia objawów depresji i/lub stanów lękowych oraz chorób towarzyszących określa indywidualne dawkowanie leku Mozarin. Zalecane dawkowanie to: 

Leczenie depresji u dorosłych osób

Zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg, zażywana raz na dobę. W uzasadnionych przypadkach specjalista może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg na dobę.

Leczenie zaburzeń lęku napadowego (lęku panicznego)

Początkowa dawka leku to 5 mg raz na dobę, podawana przez pierwszy tydzień. Następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. U niektórych pacjentów lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej ilości 20 mg escytalopramu na dobę.

Leczenie fobii społecznej (lęku społecznego)

Zazwyczaj zalecana dawka to 10 mg leku na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dobowej dawki do 5 mg lub zwiększeniu jej do maksymalnego poziomu 20 mg na dobę.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zalecana dobowa dawka leku Mozarin to 10 mg, stosowana raz na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie jej do 20 mg.

Mozarin – ile trwa leczenie depresji?

Regularne przyjmowanie leków na depresję daje zauważalne efekty zazwyczaj po 2-3 tygodniach terapii. U pacjentów z depresją kliniczną i/lub zaburzeniami lękowymi w początkowej fazie stosowania leku mogą pojawić się lub nasilić myśli samobójcze lub myśli o samookaleczeniu. Epizody takie pojawiają się częściej u pacjentów, u których już wcześniej stwierdzono podobne zachowania oraz u osób młodych (w wieku do 25 lat z zaburzeniami psychicznymi), które już wcześniej były leczone antydepresantami.

Warto wiedzieć, że w pierwszym tygodniach leczenia u niektórych pacjentów mogą pojawić się objawy, takie jak: niepokój, zdenerwowanie, trudność w staniu w miejscu lub siedzeniu w bezruchu. Jeśli pacjent lub jego opiekun zauważy tego typu symptomy, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Leczenie depresji jest zazwyczaj procesem długotrwałym. Terapia trwa przynajmniej kilka miesięcy, a specjalista okresowo sprawdza stan pacjenta. To lekarz decyduje o dawkowaniu, długości trwania terapii oraz zakończeniu leczenia depresji.

Czy można stosować Mozarin u dzieci na leczenie depresji?

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych powyżej 18. roku życia. Nieznane jest bezpieczeństwo i skuteczność leku w młodszej grupie pacjentów. W przypadku pojawienia się epizodów depresji u dzieci, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zaleci odpowiednie badania, terapię i farmakoterapię w zależności od stanu pacjenta.

Stosowanie leków antydepresyjnych należących do grupy inhibitorów selektywnego wychwytu zwrotnego serotoniny może zwiększać ryzyko pojawienia się działań niepożądanych, w tym: myśli i prób samobójczych, nasilonej wrogości (agresja, zachowania buntownicze, przejawy gniewu).

Lek antydepresyjny Mozarin – bez recepty czy na receptę?

Preparaty stosowane w leczeniu psychiatrycznym na depresję, takie jak Mozarin, są wydawane z przepisu lekarza, wyłącznie na receptę. Specjalista na podstawie historii choroby, stanu zdrowia pacjenta i jego chorób towarzyszących dobiera najbardziej optymalną terapię.

Czy tabletki na depresję Mozarin przyjmować z jedzeniem czy między posiłkami?

Nie ma znaczenia, czy tabletki przyjmowane są razem z posiłkiem, czy niezależnie od niego. Składniki pokarmów nie wpływają na wchłanianie preparatu. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Według informacji o leku Mozarin, w czasie regularnego jego stosowania, maksymalne stężenie substancji czynnej we krwi pojawia się po około 4 godzinach od momentu zażycia dawki.

Czy osoby z chorobami krążenia mogą stosować Mozarin na depresję?

Jednym z przeciwwskazań do stosowania leku jest przyjmowanie przez pacjenta leków przeciw zaburzeniom pracy serca lub preparatów wpływających na rytm serca. Leku nie należy też stosować u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, u osób, u których pojawiały się (w przeszłości lub obecnie) choroby serca lub w ostatnim czasie przeszły zawał serca. Jeśli pacjent miał w przeszłości lub ma obecnie jakiekolwiek problemy z sercem i układem krążenia, powinien poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem stosowania leku antydepresyjnego Mozarin.

Czy można stosować Mozarin na depresję w ciąży i po porodzie?

Nie, w ulotce producent zaznacza, że kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią nie powinny przyjmować tego leku. Może on powodować zaburzenia rozwoju płodu oraz pojawienie się u noworodka następujących dolegliwości po porodzie, w tym m.in.: zaburzenia oddychania, drgawki, sinica, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, wahania ciepłoty ciała, sztywność lub wiotkość mięśni. Substancja czynna leku może przenikać do mleka kobiecego.

Opis produktu – ulotka leku Mozarin 10 mg, 15 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: