Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Elicea

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Elicea

Elicea to tabletki na depresję i zaburzenia lękowe (w tym fobię społeczną), należące do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Elicea. 

Podstawowe informacje o leku Elicea:

 • nazwa: Elicea

 • dawka: 5 mg, 10 mg, 20 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: escytalopram (escitalopramum)

 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 56 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję, Leki przeciwlękowe

Elicea – leczenie depresji i stanów lękowych u dorosłych osób

Substancją czynną leku jest escytalopram, który jest stosowany u dorosłych pacjentów w leczeniu epizodów dużej depresji i zaburzeń lękowych, w tym: napadów lęku panicznego, uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznej lub zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Lek dostępny jest w różnych dawkach: 5 mg, 10 mg, 20 mg. Lek antydepresyjny Elicea jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa lek na depresję Elicea?

Jest to lek antydepresyjny na receptę, który zawiera escytalopram. To substancja czynna, która należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest to związek chemiczny, który wpływa na przekaźnictwo nerwowe pomiędzy komórkami nerwowymi. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który wpływa na przesyłanie impulsów z jednego neuronu do drugiego. Zahamowanie zwrotnego wychwytu tych cząsteczek powoduje, że impulsy nerwowe wysyłane są częściej.

Zaburzenia funkcjonowania układu serotoninergicznego w mózgu są jedną z głównych przyczyn rozwoju depresji i związanych z nią zaburzeń. W ten sposób działanie escytalopramu na poziomie komórek nerwowych wpływa na poprawę samopoczucia pacjenta.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych to m.in. ZoloftPramolan.

Na co stosuje się tabletki Elicea?

Jest to lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI), który można stosować u dorosłych osób w:

 • leczeniu depresji klinicznej (epizodów dużej depresji)

 • terapii zaburzeń lękowych, w tym:

  • zaburzenie lękowe z napadami lęku (lęk paniczny) z agorafobią lub bez agorafobii

  • fobia społeczna (lęk społeczny)

  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Tabletki na depresję Elicea – bez recepty czy na receptę?

Leki przeciwdepresyjne do długotrwałego stosowania są dostępne wyłącznie z przepisu lekarza. Specjalista na podstawie stanu pacjenta, historii choroby oraz chorób współistniejących jest w stanie wybrać najlepszy, bezpieczny i odpowiedni dla konkretnej osoby lek na depresję i/lub stany lękowe.

Tabletki Elicea – efekty leczenia depresji – kiedy są widoczne?

Po rozpoczęciu terapii lekiem Elicea, pierwsze zauważalne efekty są widoczne zazwyczaj najwcześniej po 2-3 tygodniach regularnego stosowania preparatu. Może upłynąć kilka tygodni, zanim pacjent odczuje poprawę samopoczucia i zauważy złagodzenie objawów depresji lub zaburzeń lękowych.

To ważne, aby nawet jeśli w początkowej fazie leczenia pacjent nie widzi efektów, nadal zażywał tabletki Elicea zgodnie z zaleceniami lekarza. Dopiero jeśli po kilku tygodniach nie widzi poprawy, powinien porozmawiać o tym z lekarzem.

Elicea a zaburzenia maniakalno-depresyjne

Należy zdawać sobie sprawę, że stosowanie leku antydepresyjnego Elicea u pacjentów z zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi może spowodować pojawienie się fazy maniakalnej. Jest to stan, który charakteryzuje się niezwykłymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, którym towarzyszy nadmierna aktywność ruchowa i nieuzasadnione poczucie szczęścia. Jeśli wystąpią tego rodzaju objawy, należy poinformować o tym lekarza.

Stosowanie Elicea a myśli samobójcze

U pacjenta z depresją i/lub zaburzeniami lękowymi mogą już w przeszłości pojawić się myśli o samookaleczeniu i popełnieniu samobójstwa. Warto sobie zdawać sprawę, że w pierwszych tygodniach stosowania leku Elicea może dojść do nasilenia się takich zachowań. Leki przeciwdepresyjne zaczynają działać zazwyczaj najwcześniej po 2-3 tygodniach regularnego stosowania, w tym okresie należy objąć pacjenta szczególną troską.

Objawy związane z myślami samobójczymi i samookaleczeniem z większym prawdopodobieństwem mogą pojawić się u:

 • osób, które wcześniej doświadczyły tego rodzaju zachowań

 • u osób młodych do 25. roku życia ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, które były już w przeszłości leczone lekami antydepresyjnymi.

Dawkowanie Elicea – jak stosować lek na depresję?

Leczenie dostosowywane jest indywidualnie do stanu i kondycji każdego pacjenta. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Poniżej przedstawiono zalecane dawkowanie, ale to specjalista dopasuje schemat leczenia do pacjenta.

Leczenie depresji u dorosłych

Zazwyczaj zalecana dawka dobowa wynosi 10 mg na dobę, podawana w jednorazowej dawce. Na polecenie lekarza dawka ta może być zwiększona do maksymalnej wartości 20 mg na dobę.

Terapia lęku panicznego (zaburzeń lękowych z napadami lęku)

W pierwszym tygodniu leczenia dawka początkowa wynosi zazwyczaj 5 mg leku, następnie dawka może być zwiększona do 10 mg na dobę. Maksymalna dobowa dawka w tym przypadku to 20 mg.

Leczenie fobii społecznej

W początkowym okresie leczenia zaleca się stosowanie 10 mg leku Elicea na dobę w pojedynczej dawce. Lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki do 5 mg lub o zwiększeniu jej maksymalnie do 20 mg.

Leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych

Początkowa dawka leku to zazwyczaj 10 mg leku Elicea, którą lekarz (w zależności od reakcji pacjenta na lek) może zwiększyć do maksymalnie 20 mg na dobę.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zalecana dawka w początkowej fazie leczenia to zazwyczaj 10 mg leku stosowana w pojedynczej dawce, raz na dobę. Na polecenie lekarza dawka może być zwiększona do maksymalnie 20 mg na dobę.

Stosowanie Elicea u dzieci – czy można, jakie dawki

W ulotce Elicea producent jednoznacznie nie zaleca stosowania tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Wynika to z faktu, że grupa ta szczególnie narażona jest na występowanie działań niepożądanych, w tym: myśli i prób samobójczych, wrogości, agresji, gniewu i zachowań buntowniczych.

Jeśli opiekun zaobserwuje u dziecka objawy depresji lub lęku, powinien skontaktować się z lekarzem psychiatrą i wspólnie określić sposób leczenia, w tym (jeśli będzie to uzasadnione) dobrać bezpieczne i odpowiednie do wieku dziecka leki na depresję.

Zażywanie tabletek na depresję Elicea w ciąży i podczas karmienia piersią

W przypadku pojawienia się depresji po porodzie lub w trakcie ciąży, kobieta powinna skonsultować się ze specjalistą i zastanowić się wspólnie, jak radzić sobie z chorobą. Okres przed ciążą, w czasie jej trwania i po porodzie wiąże się z dużym wysiłkiem emocjonalnym i fizycznym, co może wpływać na kondycję kobiety. W tym okresie kobieta powinna szczególnie zwracać uwagę na jakiekolwiek przyjmowane leki i preparaty, bowiem ich składniki mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę lub jest w ciąży, to nie powinna stosować leku Elicea. Może to wpływać na rozwój płodu i zdrowie kobiety. Stosowanie leków z grupy SSRI w trzecim trymestrze ciąży może skutkować pojawieniem się poważnych powikłań u noworodka, w tym problemów z oddychaniem, pojawieniem się zasinienia skóry i innymi dolegliwościami, które mogą wpływać na zdrowie i życie dziecka.

Substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego, dlatego nie powinno się stosować go podczas karmienia piersią.

Opis produktu – ulotka leku Elicea 5 mg, 10 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: