Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Pramolan

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Pramolan jest lekiem o działaniu przeciwlękowym, wpływającym na poprawę nastroju w leczeniu depresji. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam zamówisz też e-receptę na Pramolan.

Podstawowe informacje o leku Pramolan:

 • nazwa: Pramolan

 • dawka: 50 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: dichlorowodorek opipramolu (opipramoli dihydrochloridum)

 • dostępne wielkości opakowań: 20, 28, 56, 60, 84 tabletki

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki przeciwdepresyjne, Leki na bezsenność, Leczenie zaburzeń lękowych

Pramolan – tabletki na depresje, pomocne w leczeniu stanów lękowych

Substancją czynną leku jest dichlorowodorek opipramolu, który należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Działa uspokajająco, łagodzi lęki, poprawia nastrój i łagodzi stany depresyjne. Przeznaczony dla dorosłych, a w uzasadnionych przypadkach może być stosowany także u dzieci powyżej 6. roku życia. Pramolan w dawce 50 mg wydawany jest wyłącznie na receptę.

Tabletki Pramolan – na co się stosuje? Wskazania

Zawarty w leku dichlorowodorek opipramolu należy do grupy leków przeciwdepresyjnych. Jego działanie opiera się na łagodzeniu zaburzeń lękowych uogólnionych oraz zaburzeń pojawiających się pod postacią somatyczną. Objawia się ona fizycznym dyskomfortem, który jest niezwiązany lub niedostatecznie związany z zaburzeniami narządowymi.

Pramolan działa przeciwlękowo i uspokajająco, poprawia nastrój i łagodzi stany depresyjne. Lek jest pomocny też w leczeniu bezsenności, bowiem ułatwia zasypianie. Dodatkowo znosi stany złego samopoczucia i przygnębienia, oddziałuje na układ nerwowy dając wyciszenie.

Pramolan na depresję – jak stosować? Kiedy przyjmować tabletki? Dawkowanie

Długość trwania terapii oraz wielkość przyjmowanych dawek są każdorazowo ustalane dla każdego pacjenta. Lekarz na podstawie objawów depresji, historii choroby oraz stanu pacjenta określi indywidualny przebieg terapii.

Należy pamiętać, by tabletki przyjmować podczas posiłku lub bezpośrednio po nim, obficie popijając tabletki wodą.

Pramolan – dawkowanie u dorosłych

Zazwyczaj zalecana dawka leku u dorosłych to 1 tabletka (50 mg) przyjmowana rano oraz w południe oraz 2 tabletki (100 mg) przyjmowane wieczorem.

W zależności od reakcji pacjenta na leczenie depresji, lekarz może:

 • zmniejszyć dawkę do 1 tabletki (50 mg) lub 2 tabletek (100 mg) stosowanych raz na dobę, zwykle w porze wieczornej

 • zwiększyć dawkę do 2 tabletek (100 mg) stosowanych do trzech razy na dobę.

Czy lek Pramolan u dzieci można stosować? Pramolan – dawkowanie u dzieci

Zazwyczaj nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci, jeśli jednak jest niezbędne, wówczas musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dla dzieci powyżej 6. roku życia dawkowanie wynosi 3 mg opipramolu na każdy kilogram masy ciała. Maksymalna dobowa dawka to 100 mg (2 tabletki po 50 mg).

Jak długo trwa leczenie depresji lekiem Pramolan?

Pierwsze efekty leczenia lekiem Pramolan mogą być widoczne po około 2 tygodniach systematycznego przyjmowania tabletek. Działanie opipramolu nie ujawnia się natychmiast, u pacjenta będą widoczne stopniowe poprawy nastroju, złagodzenie stanów lękowych i polepszenie jakości snu.

Zaleca się, aby terapia trwała przynajmniej przez okres 1-2 miesięcy. W tym czasie należy obserwować swój organizm i wszelkie działania niepożądane zgłaszać lekarzowi. Specjalista na podstawie przebiegu terapii oceni jej skuteczność i może zalecić zwiększenie lub zmniejszenie dawki leku.

Tabletki przeciwdepresyjne Pramolan – bez recepty czy na receptę?

Leki przeciwdepresyjne stosowane w leczeniu stanów lękowych, problemów ze snem i napadów depresyjnych powinny być przyjmowane wyłącznie na wyraźne wskazanie i pod kontrolą lekarza. Pramolan jest dostępny wyłącznie na receptę.

Pramolan a alkohol – czy można pić podczas leczenia?

Nie zaleca się picia alkoholu pod żadną postacią w czasie przyjmowania tabletek Pramolan. Trzeba mieć na uwadze, że jednoczesne stosowanie leku z alkoholem może powodować wzmożoną senność, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czy Pramolan można stosować na bezsenność w ciąży?

Stosowanie jakiegokolwiek leku lub preparatu w ciąży powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym. Składniki farmaceutyków mogą bowiem mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu. To ważne, aby nigdy samodzielnie nie podejmować decyzji związanej ze stosowaniem leków, a zawsze wyłącznie po konsultacji lekarskiej.

Pramolan jest lekiem przeciwdepresyjnym, który nie powinien być stosowany w ciąży. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zalecić jego zażywanie, ale tylko w sytuacjach, kiedy jest to bezwzględnie konieczne. Na podstawie objawów i historii choroby specjalista jest w stanie stwierdzić, czy potencjalne korzyści dla kobiety przewyższają ryzyko zdrowotne stosowania tego leku w czasie ciąży. Należy unikać zażywania leku szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Podobnie w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie planuje w nią zajść, powinna przed zastosowaniem poradzić się specjalisty.

Jakie są sposoby na bezsenność w ciąży? Na początek warto sięgnąć po domowe sposoby na bezsenność i starać się unikać zażywania leków.

Czy Pramolan można stosować na stany depresyjne podczas karmienia piersią?

Niektóre kobiety po narodzeniu dziecka odczuwają gorsze samopoczucie i tzw. depresję poporodową. Warto zwrócić się wtedy po pomoc do specjalisty, by poradzić sobie ze złym samopoczuciem, stanami lękowymi i problemami z zasypianiem. Specjalista będzie w stanie doradzić, jak leczyć depresję po porodzie – tak, aby terapia miała pozytywny wpływ na nastrój kobiety oraz nie wpływała negatywnie na zdrowie i rozwój dziecka.

Badania dowodzą, że opipramol, czyli substancja czynna leku Pramolan, przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. W związku z tym nie należy przyjmować leku, jeśli kobieta karmi piersią. Jeśli przyjmowanie tabletek Pramolan jest bezwzględnie wskazane, wówczas kobieta powinna przerwać karmienie piersią, aby uniknąć ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie dziecka.

Pramolan – możliwe działania niepożądane

Skutki uboczne mogą wystąpić przy przyjmowaniu każdego leku, jednak nie oznacza to, że u każdego pacjenta one pojawią się. Potencjalne ryzyko pojawienia się działań niepożądanych ma związek z częstości ich występowania u leczonych osób. Na podstawie przeprowadzonych już terapii, można stwierdzić, że często występujące objawy (średnio u mniej niż 1 na 10 pacjentów) to:

 • osłabienie i zmęczenie

 • uczucie suchości w ustach

 • uczucie zatkanego nosa (szczególnie pojawiające się w początkowym okresie leczenia)

 • niedociśnienie i spadki ciśnienia krwi związane ze zmianą pozycji ciała (obserwowane częściej na początku leczenia).

W ulotce Pramolan opisano szczegółowo wszystkie rzadziej pojawiające się działania niepożądane. Warto zapoznać się z tymi informacji przed zastosowaniem leku.

Opis produktu – ulotka leku Pramolan 50 mg

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Zobacz szczegóły