Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Skudexa

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Skudexa

Szybkie i skutecznie leczenie ostrego bólu kręgosłupa – to możliwe z lekiem Skudexa. Tabletki na kręgosłup z dwiema substancjami czynnymi łagodzą dolegliwości nawet o ciężkim nasileniu. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i przeczytaj ulotkę producenta. Porozmawiaj ze specjalistą podczas e-wizyty i zamów e-receptę na Skudexę na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Skudexa:

  • nazwa: Skudexa
  • dawka: 75 mg + 25 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: chlorowodorek tramadolu (Tramadoli hydrochloridum) + deksketoprofen (Dexketoprofenum)
  • dostępne wielkości opakowań: 10, 20 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: leki na ból kręgosłupa

Skudexa – tabletki na silny ból kręgosłupa z dwiema substancjami czynnymi

Lek działa wielokierunkowo na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Łagodzi ostry ból występujący w objawowym leczeniu bólu pleców. Lek Skudexa wskazany jest do stosowania do leczenia silnego bólu o natężeniu od umiarkowanego do ciężkiego. Wydawany jest wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Jak działają tabletki na kręgosłup Skudexa?

Lek działa przeciwbólowo, a jego właściwości wynikają z obecności dwóch substancji czynnych:

  • chlorowodorek tramadolu (Tramadoli hydrochloridum) to lek przeciwbólowy, który działa na centralny układ nerwowy, należy do grupy substancji opioidowych. Jego działanie łagodzące objawy bólowe opiera się na wpływie na swoiste komórki nerwowe mózgu i rdzenia kręgowego.
  • deksketoprofen (Dexketoprofenum) ma także działanie przeciwbólowe, jednak pochodzi z innej grupy leków (z tzw. NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych) i ma inny mechanizm działania.

Kombinacja działania tych dwóch składników daje możliwość skutecznego leczenia bólu pleców. Lek Skudexa wskazany jest do stosowania u osób dorosłych w objawowym krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu o nasileniu od umiarkowanym do ciężkiego.

Inne leki stosowane w leczeniu bólu kręgosłupa to m.in. NimesilBiofenac.

Jak stosować lek Skudexa? Jak złagodzić ból kręgosłupa?

Zazwyczaj o dawkach leku przeciwbólowego Skudexa decyduje lekarz, który jednocześnie przepisuje receptę. Ten lek może być stosowany zarówno na ból kręgosłupa szyjnego, piersiowego, jak i lędźwiowego. Dlatego jeśli specjalista zaleci konkretne dawkowanie, należy trzymać się tego schematu leczenia. Jest ono uzależnione od typu, okresu i ciężkości bólu kręgosłupa u pacjenta. Lekarz wskaże, ile tabletek Skudexa może przyjąć pacjent, w jakich odstępach czasowych oraz jak długo powinno trwać leczenie. Po tym czasie warto ponownie udać się na wizytę kontrolną do lekarza, by ocenić efekty terapii.

Według informacji producenta w ulotce Skudexa, całkowita dobowa dawka leku nie powinna przekraczać 3 tabletek (co w przeliczeniu odpowiada 225 g chlorowodorku tramadolu i 75 mg deksketoprofenu). Dobową dawkę zaleca się podzielić w taki sposób, aby stosować jedną tabletkę co 8 godzin. Zaleca się także, aby leczenie nie trwało dłużej niż 5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują lub nasilają się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Sprawdź opinie pacjentów o Skudexa. 

Przed, w trakcie czy po posiłku – kiedy przyjmować tabletki na ból kręgosłupa Skudexa?

Zawarty w leku deksketoprofen wchodzi w interakcję ze składnikami pożywienia, dlatego zaleca się, aby lek przyjmować na przynajmniej pół godziny przed posiłkiem, by uniknąć opóźnienia we wchłanianiu się leku. Tabletkę należy zażyć w całości oraz popić dużą ilością wody. Nie należy dzielić jej na mniejsze dawki, a zawsze przyjmować ją w całości.

Czy ten lek na silny ból kręgosłupa może wywoływać działania niepożądane?

Jak każdy lek, także Skudexa, może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. To silny lek przeciwbólowy, jeśli pojawią się po zastosowaniu jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w połykaniu lub oddychaniu, pokrzywka), wówczas należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Statystycznie u więcej niż 1 pacjenta na 10 mogą pojawić się zawroty głowy i nudności. Lek Skudexa zawiera substancję czynną wpływającą na czynność OUN (ośrodkowego układu nerwowego), co może powodować zaburzenia neurologiczne. Z tego też powodu pacjent powinien zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Szczególnie tyczy się to przypadków, kiedy lek Skudexa jest przyjmowany razem z innymi lekami wpływającymi na emocje i nastrój. Jeśli u pacjenta kiedykolwiek pojawiły się objawy niepożądane podczas stosowania leku, należy zaprzestać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Czy można stosować lek Skudexa na ból kręgosłupa w ciąży?

Silne leki przeciwbólowe, szczególnie te o składnikach z grupy opioidów i NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) nie powinny być stosowane w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek Skudexa jest przeciwwskazany do stosowania także w przypadkach, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zostać mamą w najbliższej przyszłości.

W sytuacji pojawienia się bólu kręgosłupa w ciąży (a to jest dosyć powszechny problem, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży), kobieta powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który może zlecić konsultację z rehabilitantem lub fizjoterapeutą oraz może zarekomenduje ćwiczenia na ból kręgosłupa. Kobieta w ciąży lub w okresie karmienia piersią powinna każdorazowo konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym stosowanie jakichkolwiek leków, szczególnie tych o silnym działaniu. Bezwzględnie nie powinna ich stosować samodzielnie.

Czy można pić alkohol podczas stosowania leku przeciwbólowego na kręgosłup Skudexa?

W trakcie leczenia preparatem Skudexa nie należy pić alkoholu. Składniki leku wchodzą w interakcje z alkoholem i może on nasilać jego działanie. Uwaga ta dotyczy nie tylko silnych alkoholi, ale każdego napoju zawierającego nawet niewielkie jego ilości. Należy bezwzględnie unikać nawet najmniejszych porcji napojów alkoholowych podczas stosowania tych tabletek na kręgosłup.

Czy można stosować lek Skudexa na ból kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego u osób powyżej 75. roku życia?

U seniorów powyżej 75. roku życia stosowanie jakichkolwiek silnych leków wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym, szczególnie jeśli u pacjenta występują choroby towarzyszące. Z wiekiem zmienia się także tempo metabolizmu, co może powodować wolniejsze przemiany leku w organizmie. Te czynniki powodują, że lekarz może zalecić stosowanie leku na kręgosłup Skudexa (lub Nimesil) u osób w wieku 75 lat lub starszych dopiero po dokładnej analizie stanu zdrowia. Zazwyczaj też zaleca inne dawkowanie i większe odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami, aby organizm zdążył zmetabolizować lek.

Opis produktu – ulotka leku Skudexa 75 mg + 25 mg

Inne najpopularniejsze leki na ból kręgosłupa: