Najważniejsze informacje:
Szybkie i skutecznie leczenie ostrego bólu kręgosłupa – to możliwe z lekiem Skudexa. Tabletki na kręgosłup z dwiema substancjami czynnymi łagodzą dolegliwości nawet o ciężkim nasileniu. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i przeczytaj ulotkę producenta. Porozmawiaj ze specjalistą podczas e-wizyty i zamów e-receptę na Skudexę na Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki powlekane, 75 mg + 25 mg |
substancja czynna | chlorowodorek tramadolu (Tramadoli hydrochloridum) + deksketoprofen (Dexketoprofenum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | objawowe krótkotrwałe leczenie bólu ostrego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego |
podmiot odpowiedzialny | Menarini International Operations Luxembourg S.A. 1, Avenue de la Gare, L-1611 Luxembourg Luksemburg |
Lek Skudexa nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 75 mg + 25 mg i w opakowaniach po 10 i 20 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Skudexa to lek stosowany w objawowym krótkotrwałym leczeniu bólu ostrego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u osób dorosłych.
Sprawdź opinie pacjentów o Skudexa.
Lek działa przeciwbólowo, a jego właściwości wynikają z obecności dwóch substancji czynnych:
Kombinacja działania tych dwóch składników daje możliwość skutecznego leczenia bólu pleców. Lek Skudexa wskazany jest do stosowania u osób dorosłych w objawowym krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu o nasileniu od umiarkowanym do ciężkiego.
U seniorów powyżej 75. roku życia stosowanie jakichkolwiek silnych leków wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym, szczególnie jeśli u pacjenta występują choroby towarzyszące. Z wiekiem zmienia się także tempo metabolizmu, co może powodować wolniejsze przemiany leku w organizmie. Te czynniki powodują, że lekarz może zalecić stosowanie leku na kręgosłup Skudexa u osób w wieku 75 lat lub starszych dopiero po dokładnej analizie stanu zdrowia. Zazwyczaj też zaleca inne dawkowanie i większe odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami, aby organizm zdążył zmetabolizować lek.
Lek zawiera substancję czynną - chlorowodorek tramadolu i deksketoprofen. Każda tabletka zawiera: 75 mg tramadolu chlorowodorku i 25 mg deksketoprofenu.
Pozostałe składniki leku to:
Zazwyczaj o dawkach leku przeciwbólowego Skudexa decyduje lekarz. Ten lek może być stosowany zarówno na ból kręgosłupa szyjnego, piersiowego, jak i lędźwiowego. Dlatego jeśli specjalista zaleci konkretne dawkowanie, należy trzymać się tego schematu leczenia. Jest ono uzależnione od typu, okresu i ciężkości bólu kręgosłupa u pacjenta. Lekarz wskaże, ile tabletek Skudexa może przyjąć pacjent, w jakich odstępach czasowych oraz jak długo powinno trwać leczenie. Po tym czasie warto ponownie udać się na wizytę kontrolną do lekarza, by ocenić efekty terapii.
Według informacji producenta w ulotce Skudexa, całkowita dobowa dawka leku nie powinna przekraczać 3 tabletek (co w przeliczeniu odpowiada 225 g chlorowodorku tramadolu i 75 mg deksketoprofenu). Dobową dawkę zaleca się podzielić w taki sposób, aby stosować jedną tabletkę co 8 godzin. Zaleca się także, aby leczenie nie trwało dłużej niż 5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują lub nasilają się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zawarty w leku deksketoprofen wchodzi w interakcję ze składnikami pożywienia, dlatego zaleca się, aby lek przyjmować na przynajmniej pół godziny przed posiłkiem, by uniknąć opóźnienia we wchłanianiu się leku. Tabletkę należy zażyć w całości oraz popić dużą ilością wody. Nie należy dzielić jej na mniejsze dawki, a zawsze przyjmować ją w całości.
Pacjenci stosujący lek długotrwale, po nagłym odstawieniu preparatu mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia. Do objawów odstawienia należą m.in.: pobudzenie, niepokój, nerwowość, agresja, problemy ze snem, zaburzenia żołądka i jelit, napad paniki, halucynacje, urojenia, swędzenie, mrowienie, drętwienie, urojenia.
Nie należy przyjmować leku, jeśli pacjent:
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku, jeśli pacjent:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Silne leki przeciwbólowe, szczególnie te o składnikach z grupy opioidów i NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) nie powinny być stosowane w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek Skudexa jest przeciwwskazany do stosowania także w przypadkach, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zostać mamą w najbliższej przyszłości.
W sytuacji pojawienia się bólu kręgosłupa w ciąży (a to jest dosyć powszechny problem, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży), kobieta powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który może zlecić konsultację z rehabilitantem lub fizjoterapeutą oraz może zarekomenduje ćwiczenia na ból kręgosłupa. Kobieta w ciąży lub w okresie karmienia piersią powinna każdorazowo konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym stosowanie jakichkolwiek leków, szczególnie tych o silnym działaniu. Bezwzględnie nie powinna ich stosować samodzielnie.
Jak każdy lek, także po zastosowaniu preparatu Skudexa, mogą wystąpić następujące działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
To silny lek przeciwbólowy, jeśli pojawią się po zastosowaniu jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w połykaniu lub oddychaniu, pokrzywka), wówczas należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Sudexa (statystycznie u więcej niż 1 pacjenta na 10 mogą pojawić się) zalicza się: zawroty głowy i nudności.
Często występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 pacjentów) to:
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (mogą pojawić się nie więcej niż u 1 na 100 pacjentów) zalicza się:
Lek Skudexa zawiera substancję czynną wpływającą na czynność OUN (ośrodkowego układu nerwowego), co może powodować zaburzenia neurologiczne. Z tego też powodu pacjent powinien zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Szczególnie tyczy się to przypadków, kiedy lek Skudexa jest przyjmowany razem z innymi lekami wpływającymi na emocje i nastrój. Jeśli u pacjenta kiedykolwiek pojawiły się objawy niepożądane podczas stosowania leku, należy zaprzestać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Skudexa.
W trakcie leczenia preparatem Skudexa nie należy pić alkoholu. Składniki leku wchodzą w interakcje z alkoholem i może on nasilać jego działanie. Uwaga ta dotyczy nie tylko silnych alkoholi, ale każdego napoju zawierającego nawet niewielkie jego ilości. Należy bezwzględnie unikać nawet najmniejszych porcji napojów alkoholowych podczas stosowania tych tabletek na kręgosłup.
Nie. Lek wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Lek Skudexa ze względu na substancję czynną - tramadol, przy długotrwałym stosowaniu może powodować uzależnienie. Preparat nie jest narkotykiem.