Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Doreta

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Doreta

Szukasz leku na silny ból? Doreta to preparat zawierający dwa składniki o działaniu przeciwbólowym. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i zapoznaj się z ulotką producenta. W razie wątpliwości – umów się na e-wizytę, a receptę zamówisz na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Doreta:

  • nazwa: Doreta
  • dawka: 37,5 mg + 325 mg, 75 mg + 650 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: chlorowodorek tramadolu (Tramadoli hydrochloridum) + paracetamol (Paracetamolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 10, 20, 30, 60, 90 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Tabletki na ból kręgosłupa / Tabletki przeciwbólowe

Doreta – złożony silny lek przeciwbólowy zawierający tramadol i paracetamol

Tabletki Doreta to silny lek przeciwbólowy, zawierający chlorowodorek tramadolu. To substancja silnie działająca na ból, porównywalnie (choć słabiej) do morfiny. Ma jednak właściwości narkotyczne, dlatego należy stosować go z dużą ostrożnością i wyłącznie zgodnie z wytycznymi lekarza. Lek Doreta zawiera także paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Te tabletki na ból są wydawane wyłącznie na receptę.

Jak działa lek Doreta? Na co się go stosuje?

Preparat zawiera w składzie dwie substancje czynne o właściwościach przeciwbólowych. Lek Doreta stosuje się w celu łagodzeniu bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego, w sytuacji, gdy lekarz uzna, że w terapii konkretnego pacjenta wymagane jest podanie tramadolu w skojarzeniu z paracetamolem. Tramadol to silnie działający składnik narkotyczny, który wpływa na przewodnictwo nerwowe i ma także działanie przeciwkaszlowe. Druga substancja czynna zawarta w leku, czyli paracetamol, ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Jak stosować lek Doreta? Działanie na ból kręgosłupa

Dawkowanie tego leku przeciwbólowego jest ustalane zazwyczaj indywidualnie, dostosowane do stanu zdrowia każdego pacjenta. Uwzględnia się nasilenie bólu, intensywność dolegliwości oraz reakcję organizmu na terapię. To lekarz zdecyduje, jaką dawkę leku Doreta pacjent powinien przyjmować oraz jak długo powinna trwać terapia.

To lek o silnym działaniu, dlatego zaleca się, aby zawsze przyjmować najmniejszą możliwą dawkę preparatu oraz czas leczenia możliwie najbardziej ograniczyć. Jeśli stan zdrowia pacjenta wymaga, by te tabletki na ból kręgosłupa były stosowana długotrwale, powinien on pozostać pod stałą opieką lekarza oraz okresowo decydować o przedłużeniu terapii.

Jako początkową dawkę stosuje się zazwyczaj 1 tabletkę leku. Jeśli lekarz zaleci stosowanie większych dawek, wówczas kolejne dawki leku Doreta należy stosować co sześć godzin. Maksymalna dobowa dawka to 300 mg chlorowodorku tramadolu i 2600 mg paracetamolu, co odpowiada 4 tabletkom mocniejszej wersji leku lub 8 tabletkom wariantu o mniejszej dawce. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby zmiany dawkowania tego leku przeciwbólowego, należy skonsultować się z lekarzem.

O jakiej porze przyjmować lek Doreta? Podczas posiłku czy na czczo?

Preparat można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od niego. Należy jednak pamiętać, aby popijać go wodą.

Lek Doreta występuje w dwóch wariantach, biorąc pod uwagę zawartość substancji czynnych. Na tabletce znajduje się linia, która pozwala na podzielenie jej na równe dawki.

Preparat zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleconym dawkowaniem i o porach wskazanych przez lekarza. Zaleca się, aby stosować najmniejszą możliwą dawkę, która przynosi efekt terapeutyczny. Lekarz każdorazowo dopasowuje terapię indywidualnie do każdego pacjenta.

Czy przeciwbólowy lek Doreta można stosować u dzieci?

Producent w ulotce leku Doreta jednoznacznie wskazuje, że nie zaleca się stosowania go u dzieci w wieku poniżej 12 lat. U dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu leku. Każdorazowe stosowanie powinno być na wyraźne zalecenie lekarza specjalisty, zgodnie z odpowiednio dostosowanymi dawkami i trybem leczenia.

Czy można stosować preparat Doreta na ból kręgosłupa w czasie ciąży?

Nie, złożony lek na silny ból Doreta zawiera dwie substancje czynne, w tym jedną (tramadol), który należy do grupy opioidów. Jest to lek wpływający na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Nie należy stosować go w okresie ciąży lub gdy kobieta planuje w najbliższym czasie starać się o dziecko.

Jeśli pojawiają się bóle kręgosłupa w ciąży, wówczas kobieta powinna porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym i/lub rehabilitantem, w jaki sposób złagodzić dolegliwości bólowe. Z pewnością pomocne będą ćwiczenia na ból pleców, dostosowane do stanu zdrowia przyszłej mamy i stopnia zaawansowania ciąży. Na własną rękę nie należy stosować żadnych leków podczas ciąży, szczególnie o tak silnym działaniu jak preparat Doreta.

Czy tabletki Doreta na receptę czy bez recepty są wydawane?

Lek Doreta jest silnie działającym preparatem dostępnym wyłącznie z przepisu lekarza. Każdorazowo specjalista na podstawie stanu zdrowia, nasilenia dolegliwości bólowych i tolerancji pacjenta na ból, wskazuje dawkowanie i długość terapii lekiem Doreta. Wydawany jest on wyłącznie na receptę.

Czy ten lek na ból kręgosłupa wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów?

Tabletki Doreta mogą powodować senność i zawroty głowy, dlatego nie należy prowadzić pojazdów, dopóki pacjent nie upewni się, że stosowanie tego preparatu nie wpływa na jego zdolność koncentracji i czas reakcji. Nie u każdego pojawią się takie reakcje na stosowanie leku Doreta, ale warto najpierw to sprawdzić.

Jakie skutki uboczne może mieć przyjmowanie leku Doreta? Działania niepożądane

Jak każdy lek, także ten preparat przeciwbólowy może powodować pojawienie się działań niepożądanych. Nie ma jednak reguły, że te skutki uboczne pojawią się u każdego pacjenta.

Statystycznie u więcej niż 1 pacjenta na 10 osób stosujących lek mogą pojawić się działania niepożądane w postaci nudności, senności i zawrotów głowy. Lek Doreta zawiera tramadol, który ma wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego. To dlatego, rozpoczynając terapię lekiem Doreta, należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie w sytuacji kierowania pojazdami mechanicznymi. Zaleca się, aby po zastosowaniu pierwszych dawek obserwować reakcję organizmu na działanie leku.

O pozostałych, rzadziej występujących działaniach niepożądanych, warto dowiedzieć się z ulotki producenta zamieszczonej poniżej.

Opis produktu – ulotka leku Doreta 75 mg + 650 mg

Podobne leki