Najważniejsze informacje:
Poltram Combo Forte to lek zawierający dwie substancje przeciwbólowe, stosowany do łagodzenia bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę online na Poltram Combo Forte.
postać / dawka | tabletki powlekane, 75 mg + 650 mg |
substancja czynna | chlorowodorek tramadolu (tramadoli hydrochloridum) + paracetamol (paracetamolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański |
Lek Poltram Combo Forte obecnie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 75 mg + 650 mg i w opakowaniach po 20, 30, 60 i 90 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Poltram Combo Forte to lek przeciwbólowy stosowany w leczeniu bólu od umiarkowanego do dużego. Lek zawiera dwie substancje czynne.
Poltram Combo Forte 75/650 mg jest połączeniem dwóch substancji o działaniu przeciwbólowym: tramadolu i paracetamolu. Substancje te współdziałają ze sobą, co jest skuteczne w łagodzeniu bólu, nawet tego o dużym natężeniu.
Tramadol jest substancją zaliczaną do opioidów, które działają przeciwbólowo na ośrodkowy układ nerwowy. Mechanizm działania opiera się na swoistym oddziaływaniu na receptory komórek nerwowych w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Wywołuje to efekt przeciwbólowy, przeciwkaszlowy, lekko nasenny i uspokajający. Z kolei paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Analogicznie działa w ośrodkowym układzie nerwowym, hamując aktywność niektórych enzymów w mózgu i rdzeniu kręgowym.
Wskazaniami do stosowania leku Poltram Combo Forte jest ból w różnych dolegliwościach, o nasileniu od umiarkowanego do dużego. To specjalista na podstawie stanu pacjenta i nasilenia bólu dobiera odpowiedni lek przeciwbólowy. Lek stosuje się m.in. w chorobach układu ruchu (np. na ból kręgosłupa, przy chorobie zwyrodnieniowej stawów). Specjalista zaleca stosowanie Poltram Combo Forte w sytuacji, kiedy konieczne jest zastosowanie połączenia tramadolu z paracetamolem.
Lek jest przeznaczony do stosowania na ból u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Nieznana jest skuteczność leczenia oraz bezpieczeństwo terapii tym preparatem u młodszych dzieci. W najmłodszej dopuszczonej grupie pacjentów lek powinien być podawany wyłącznie na wyraźne zalecenie i pod ścisłym nadzorem lekarza.
Inne zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Doreta, Exbol, Padolten, Palgotal, Poltram Combo.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - chlorowodorek tramadolu + paracetamol. Każda tabletka powlekana zawiera 75 mg tramadolu chlorowodorku oraz 650 mg paracetamolu.
Pozostałe składniki leku to:
To lekarz indywidualnie dostosuje dawkowanie i długość trwania terapii do nasilenia objawów i stanu chorego. Specjalista zazwyczaj weryfikuje po pewnym czasie, jak organizm pacjenta reaguje na leczenie i stara się dopasować najmniejszą możliwą dawkę leku, która wykazuje skuteczność w uśmierzaniu bólu.
Zazwyczaj dawka leku dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia to 1 tabletka na dobę. Jeśli lekarz zaleci inną dawkę, należy się do niej stosować i samemu nie zwiększać dawki dobowej. Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletek na dobę, a najkrótszy czas pomiędzy zażyciem kolejnych tabletek musi wynosić minimum 6 godzin.
Każdą tabletkę należy stosować doustnie, popijając wodą. Nie gryźć, nie żuć, połknąć w całości. W razie potrzeby można podzielić tabletkę na równe części.
Lek należy stosować tak krótko, jak to możliwe. Specjalista określi najmniejszą możliwą skuteczną dawkę dla konkretnego pacjenta oraz długość terapii. Należy trzymać się zaleceń lekarza.
Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjent:
Stosowanie leku może skutkować pojawieniem się senności i zawrotów głowy. Nie u każdego pacjenta wystąpią te objawy, ale mogą pojawić się w różnych momentach stosowania leku. Dlatego na czas terapii tym preparatem należy zrezygnować z prowadzenia auta i obsługi maszyn.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Chcąc zastosować jakiekolwiek leki lub inne farmaceutyki w ciąży, kobieta powinna każdorazowo skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. To ważne, ponieważ składniki preparatów mogą wpływać na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu.
Tramadolu nie wolno stosować w czasie ciąży. Nie powinny go także zażywać kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub które w najbliższym czasie planują zajść w ciążę.
Poltram Combo Forte, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Poltram Combo Forte (mogą występować u więcej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób) to:
Rzadkie działania niepożądane (mogą występować u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów) to:
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Poltram Combo Forte.
Oba leki mają za zadanie hamowanie dolegliwości bólowych związanych z różnymi dolegliwościami. Tabletki Poltram Combo Forte zawierają podwójną dawkę substancji czynnych (75 mg tramadolu + 650 mg paracetamolu) w stosunku do preparatu Poltram Combo (odpowiednio 37,5 mg + 325 mg). Oba preparaty są zalecane do leczenia średniego i silnego bólu, jednak to lekarz zaleci na podstawie badań i indywidualnego stanu pacjenta, który wariant leku powinien zostać zastosowany.
Należy pamiętać, że tramadol jest substancją opioidową, która może powodować uzależnienie psychiczne i fizyczne. Osoby mające skłonności do nadużywania leków lub wpadania w uzależnienie powinny stosować ten lek pod ścisłą kontrolą lekarza oraz zażywać najmniejsze skuteczne dawki leku. Warto wiedzieć, że nawet po stosowaniu dawek leczniczych oraz terapii krótkotrwałej mogą pojawić się objawy reakcji odstawiennej, podobne do symptomów po odstawieniu opiatów.
Stosując ten lek, nie powinno się pić żadnych napojów alkoholowych ani nie zażywać innych preparatów, które zawierają alkohol. Lek może powodować senność, a alkohol nasila jego działanie. To w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń oddychania, co zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.
Nie. Lek występuje tylko na receptę, z przepisu lekarza.