Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Naraya Plus

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Naraya Plus

Szukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które minimalizują ryzyko wystąpienia skutków ubocznych typowych dla leków hormonalnych? Dowiedz się więcej o preparacie Naraya Plus z ulotki producenta i opisu poniżej. Zarezerwuj teleporadę i zamów e-receptę online na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Naraya Plus:

  • nazwa: Naraya Plus
  • dawka: 0,02 mg + 3 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne 

Naraya Plus – ochrona przed zajściem w ciążę bez skutków ubocznych

Tabletki Naraya Plus to złożony środek antykoncepcyjny skutecznie zapobiegający zajściu w nieplanowaną ciążę. Lek zawiera drospirenon, który zmniejsza działania niepożądane wynikające ze stosowania preparatów hormonalnych. Lek dostępny wyłącznie na receptę.

Naraya Plus – jak działa? Dla kogo?

Preparat przeznaczony jest do długotrwałego stosowania w celu zapobiegania zajściu w nieplanowaną ciążę. To hormonalny środek złożony, zawierający dwie substancje czynne: etynylestradiol i drospirenon. To dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które działają wielokierunkowo na organizm kobiety, zapobiegając dojrzewaniu i uwalnianiu komórek jajowych, co hamuje owulację. Etynylestradiol dodatkowo zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia transport plemników.

Naraya Plus a tycie. Druga substancja czynna, czyli drospirenon, ma za zadanie zmniejszać działania niepożądane wynikające ze stosowania leków hormonalnych. Obniża ryzyko pojawienia takich objawów, jak: nadwaga, gromadzenie wody w organizmie, uczucie ciężkości, tkliwość piersi, spadek libido.

Doustne leki antykoncepcyjne są przeznaczone do stosowania dla dorosłych i młodych kobiet, które mają za sobą pierwszą miesiączkę. W celu dobrania najlepszej metody antykoncepcji, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Co zawiera opakowanie Naraya Plus?

Każdy blister Naraya Plus jest przeznaczony do stosowania podczas jednego 28-dniowego cyklu. Opakowanie zawiera 28 tabletek, ułożonych w określonej kolejności. Pierwsze 24 różowe tabletki zawierają substancje czynne w postaci dwóch hormonów, kolejne 4 białe pigułki to tzw. tabletki placebo bez hormonów. Należy je zażywać codziennie o tej samej porze, jedną na dobę, przez kolejne dni, według schematu wskazanego na blistrze.

Dla lepszej kontroli nad stosowaniem leku, na blistrze wskazane jest miejsce na informacje o dniach tygodnia. Kobieta dzięki temu łatwiej może zorientować się, czy w konkretnym dniu zażyła już tabletkę oraz czy żadna z nich nie została pominięta.

Antykoncepcja – tabletki Naraya Plus – jak stosować? Dawkowanie

Codziennie należy zażyć jedną tabletkę według schematu wskazanego na blistrze, o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzać, nie żuć, w razie potrzeby popić wodą.

28 tabletek w opakowaniu Naraya Plus jest przeznaczonych do stosowania w jednym 28-dniowym cyklu. Według opinii stosujących go kobiet, brak przerwy między pigułkami z kolejnych blistrów to duże ułatwienie w kontroli nad regularnością i poprawnością stosowania preparatu.

Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Naraya Plus?

Pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek nie robi się przerwy. Po zażyciu ostatniej białej pigułki z opakowania, kolejnego dnia o zwykłej porze należy wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

W czasie stosowania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie. Nie należy czekać na jego zakończenie, ale pigułki z nowego opakowania zacząć zażywać niezależnie od faktu, czy krwawienie już się zakończyło, czy nie.

Naraya Plus - krwawienia i plamienia

W czasie zażywania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę. Może mieć ono postać plamienia lub skąpej miesiączki. Zazwyczaj trwa kilka dni i ustępuje po rozpoczęciu stosowania różowych tabletek z nowego opakowania leku.

Krwawienie w czasie zażywania białych tabletek nie występuje – co to oznacza?

Mogą zdarzyć się przypadki, kiedy w czasie zażywania tabletek placebo krwawienie nie pojawi się. Czy taki stan powinien niepokoić? Czy oznacza ciążę? Jeśli kobieta prawidłowo przyjmowała wszystkie tabletki Naraya Plus oraz nie wystąpiły żadne czynniki, które miałyby wpływ na skuteczność leku, wówczas jest bardzo niskie prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży.

Jeśli krwawienie nie pojawi się dwa razy z rzędu w dwóch kolejnych cyklach, wówczas może to oznaczać ciążę. W takiej sytuacji należy szybko skontaktować się z lekarzem, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Kobieta nie powinna zacząć zażywać różowych tabletek z kolejnego opakowania leku.

Krwawienia śródcykliczne w czasie stosowania różowych tabletek – co oznaczają?

W czasie prawidłowego i regularnego stosowania leku Naraya Plus plamienia lub krwawienia powinny pojawić jedynie w okresie zażywania białych tabletek placebo. Może się jednak zdarzyć, że wystąpią pomiędzy miesiączkami podczas zażywania różowych tabletek z substancjami czynnymi. Czy należy się wówczas niepokoić?

Pierwsze kilka miesięcy zażywania tabletek Naraya Plus to okres, kiedy organizm przystosowuje się do nowej dawki hormonów. W tym okresie mogą pojawić się krwawienia nawet w czasie stosowania różowych tabletek. Warto bacznie obserwować reakcję swojego ciała i jeśli plamienia nie ustąpią po pierwszych miesiącach lub pojawią się dopiero po pewnym czasie, należy skonsultować się z lekarzem i spróbować ustalić ich przyczynę.

Naraya Plus – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Różne są schematy postępowania w zależności od:

  • koloru tabletki, która została pominięta

  • tygodnia, w którym pominięto tabletkę

  • liczby zapomnianych pigułek.

W sytuacji, kiedy zapomniano o przyjęciu jednej z białych tabletek placebo, należy ją wyrzucić, a kolejne przyjąć o zwykłej porze. Skuteczność działania leku została zachowana.

Jeśli została pominięta jedna z różowych tabletek, a czas od zwykłej pory jej przyjęcia jest krótszy niż 24 godziny, wówczas kobieta powinna przyjąć zapomnianą tabletkę jak najszybciej, a kolejne pigułki z blistrze stosować o zwykłej porze. Nie trzeba mieć obaw o zmniejszoną ochronę antykoncepcyjną, niepotrzebne są dodatkowe metody zabezpieczenia, skuteczność leku jest utrzymana.

Jeśli zaś minęło więcej niż 24 godziny od ustalonej pory przyjęcia zapomnianej tabletki, wówczas schemat postępowania zależy od tygodnia cyklu. Szczegółowe informacje i wytyczne, jak należy postąpić przy pominięciu leku Naraya Plus, znajdują się w oryginalnej ulotce producenta.

Opis produktu – ulotka leku Naraya Plus 0,02 mg + 3 mg

Podobne leki: