Przedwczesny wytrysk – leki. Jakie leki stosować?
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Najważniejsze informacje:
- Przedwczesny wytrysk jest częstym zaburzeniem, polegającym na występowaniu ejakulacji zbyt wcześnie – nim dojdzie do osiągnięcia pełnej satysfakcji seksualnej.
- Według statystyk, co trzeci mężczyzna nie jest zdolny do kontrolowania momentu (opóźnienia) wytrysku. Zbyt szybki wytrysk stanowi problem dla mężczyzn, doświadczających fizycznych i emocjonalnych skutków dysfunkcji.
- Dla wielu z nich pomocne okazują się być specjalne preparaty farmakologiczne – leki na przedwczesny wytrysk, głównie leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy, stosowane na zaburzenia erekcji.
Poniżej przybliżamy temat leków na przedwczesny wytrysk. Wyjaśniamy, jakie rodzaje leków na zbyt wczesny wytrysk są stosowane, na czym polega ich działanie oraz jakie skutki uboczne mogą one wywoływać.
Leki na przedwczesny wytrysk:
Czym są leki na przedwczesny wytrysk?
Leki na przedwczesny wytrysk są to środki farmakologiczne, których działanie umożliwia mężczyźnie kontrolowanie, a tym samym opóźnienie, momentu ejakulacji. Najczęściej przy zaburzeniach polegających na zbyt szybkim wytrysku stosowane są leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Przyjmowane w leczeniu depresji środki znajdują również zastosowanie w seksuologii, wykorzystującej ich podstawowy efekt uboczny – opóźnienie wytrysku. W farmakoterapii na zbyt wczesny wytrysk przepisywane są również leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy, stosowane przy zaburzeniach erekcji.
Leki na przedwczesny wytrysk – najważniejsze grupy
W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się powszechnie dwie grupy leków. Pokrótce omawiamy je poniżej.
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – antydepresanty na przedwczesny wytrysk
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, uniemożliwiając transport serotoniny z powrotem do komórki nerwowej, przyczyniają się do wzrostu jej poziomu w mózgu. Przykładowymi lekami z tej grupy są:
- paroksetyna – np. Parogen. Seroxat, Rexetin,
- sertralina – np. Asentra, Zoloft, Sertagen,
- fluoksetyna – np. Bioxetin, Seronil, Fluxemed,
- dapoksetyna – nowy Iek na przedwczesny wytrysk (pod nazwą Priligy), opracowany specjalnie z myślą o tym zaburzeniu. Cechuje go szybkie wchłanianie i natychmiastowe działanie. W odróżnieniu od klasycznych leków SSRI, dapoksetyna wywołuje mniej działań niepożądanych, mają też one mniejsze nasilenie. Do wydłużenia stosunków dochodzi już po ok. tygodniu regularnego przyjmowania leku.
Inhibitory 5-fosfodiesterazy – leki na przedwczesny wytrysk
Leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy (PDE-5) są stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Jednocześnie mogą również wpływać pozytywnie na wydłużenie czasu trwania stosunku poprzez zwiększenie czasu trwania erekcji. Ich działanie polega na blokowaniu enzymu fosfodiesterazy typu 5, który rozkłada cGMP (cykliczny guanozynomonofosforan), co z kolei przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi do prącia. Dzięki temu leki z tej grupy zwiększają twardość i wytrzymałość erekcji, a także pozwalają na utrzymanie jej przez dłuższy czas. Mogą być one stosowane zarówno w terapii łączonej z SSRI, jak też jako jedyna forma leczenia.
W preparatach tych wykorzystywane są następujące substancje czynne:
- sildenafil – np. Sildenafil Actavis, Sildenafil Genoptim, Sildenafil Teva,
- tadalafil – np. Tadalafil Aurovitas, Tadalafil Sun, Tadalafil Medana,
- wardenafil – np. Levitra, Viavardis, Vivanza.
Pierwsze efekty działania tabletek na przedwczesny wytrysk
Efekty leków na przedwczesny wytrysk uzależnione są ściśle od rodzaju zastosowanego preparatu.
Inhibitory 5-fosfodiesterazy to tabletki na przedwczesny wytrysk, które cechuje dość szybkie działanie. Średni czas do pojawienia się erekcji od momentu przyjęcia preparatu wynosi ok. 25 minut.
Leki na przedwczesny wytrysk z grupy SSRI działają wolniej – efekty przyjęcia tabletek zaobserwować można po kilku dniach lub tygodniach regularnego przyjmowania. Pełne działanie terapeutyczne uzyskuje się po około 4-6 tygodniach farmakoterapii.
Okres przyjmowania leków na przedwczesny wytrysk zależy od rodzaju preparatu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.
Czy tabletki na przedwczesny wytrysk uzależniają?
W przypadku tabletek na przedwczesny wytrysk nie dochodzi do uzależnienia fizycznego ani psychicznego. Jednocześnie należy pamiętać, że leki zaliczane do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, ze względu na swoje działanie na poziom neuroprzekaźników, mogą wywoływać pewne skutki uboczne po odstawieniu leku. Najczęściej obserwowane są bóle głowy, drażliwość oraz uczucie niepokoju.
Leki na przedwczesny wytrysk a alkohol – czy można je łączyć?
Nie jest zalecane łączenie leków (z obu opisanych grup) na przedwczesny wytrysk z alkoholem. Spożycie alkoholu może wpłynąć na skuteczność leku i przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych. Dodatkowo, alkohol może wpływać niekorzystnie na zdolność do osiągania erekcji i obniżać ogólną sprawność seksualną.
Leki na przedwczesny wytrysk do stosowania na powierzchnię prącia – jak działają?
Przy przedwczesnym wytrysku zastosowanie znajdują również miejscowe środki znieczulające, takie jak lidokaina i prylokaina (np. Lidocain-Egis). Mężczyźni mierzący się z problemem przedwczesnego wytrysku mogą sięgnąć po preparaty w postaci żelu, maści lub sprayu, które stosowane są bezpośrednio na penisa na ok. 15 minut przed planowanym stosunkiem. Wykazują one miejscowe działanie znieczulające, które to pozwala zmniejszyć wrażliwość prącia na dotyk i tym samym opóźnić ejakulację. Konieczne jest przy nich zastosowanie prezerwatywy w celu uniknięcia znieczulenia pochwy partnerski.
Miejscowe środki znieczulające działają w sposób natychmiastowy, w ciągu kilku minut od aplikacji. Ich działanie utrzymuje się przez około godzinę.
Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania leków na przedwczesny wytrysk?
Przyjmowanie wszystkich leków, również leków na przedwczesny wytrysk, wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Zależą one od rodzaju preparatu, sposobu jego stosowania, a także indywidualnej reakcji organizmu na lek. Skutki uboczne nie wystąpią u każdego pacjenta.
Najczęstszymi skutkami ubocznymi leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny są:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- nudności,
- bezsenność lub senność w ciągu dnia,
- problemy z trawieniem,
- uczucie zmęczenia,
- opóźniony wytrysk,
- zmniejszenie libido.
Leki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy (PDE-5) są zazwyczaj dobrze tolerowane przez większość pacjentów. Najczęstsze działania niepożądane to:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- nudności,
- zaburzenia widzenia,
- wzdęcia,
- zaparcia lub biegunka,
- wysypka.
W większości przypadków skutki uboczne antydepresantów i leków na zaburzenia erekcji nie są bardzo dokuczliwe i nie wymagają odstawienia tabletek. Szczegółowe informacje o skutkach ubocznych leków znaleźć można w dołączonej do nich ulotce.
Z kolei możliwymi działaniami niepożądanymi miejscowych środków znieczulających są wrażliwość skóry na członku i zmniejszenie odczuwania przyjemności podczas stosunku.
Ile kosztują leki na przedwczesny wytrysk?
Cena leków na przedwczesny wytrysk różni się w zależności od producenta leku, dawki preparatu i wielkości opakowania. Średni koszt tabletek na przedwczesny wytrysk wynosi kilkadziesiąt złotych za opakowanie. Podobną cenę mają maści, żele i spraye na opóźnienie wytrysku bez recepty w aptece.
Czy istnieją naturalne leki na przedwczesny wytrysk bez recepty?
Oprócz leków na przedwczesny wytrysk na receptę, w sprzedaży dostępne są również naturalne suplementy, mogące pomóc w zwalczaniu przedwczesnego wytrysku. Są to przede wszystkim tabletki na przedwczesny wytrysk bez recepty zawierające ekstrakt z korzenia maca, który zawiera fitohormony, aminokwasy i składniki mineralne, mogące pomóc w regulacji poziomu hormonów płciowych i poprawie zdolności seksualnych. Do znanych ziół na przedwczesny wytrysk zaliczane są też szyszki chmielu, a dokładnie zawarta w nich lupulina, mająca właściwości hamujące przedwczesny wytrysk u mężczyzn.
Naturalne leki na przedwczesny wytrysk mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed zastosowaniem suplementów diety warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.