Parazytoza jest bardzo trudna do szybkiego zdiagnozowania. Może mieć przebieg bezobjawowy, pojawiać się nieregularnie lub cyklicznie, nasilenie objawów różni się także intensywnością. Większość symptomów daje się powiązać z innymi dolegliwościami i zdarza się, że lekarze diagnozują je jako inne jednostki chorobowe. Jak zatem rozpoznać, czy faktycznie borykamy się z pasożytami przewodu pokarmowego?
Jakie pasożyty najczęściej występują u ludzi?
Według lekarzy zajmujących się tematem pasożytów nawet 80% społeczeństwa w Polsce może być ich nosicielami. Zarazić się jest bardzo łatwo, ponieważ parazyty do organizmu ludzkiego przedostają się kilkoma sposobami poprzez: spożywanie niemytych owoców i warzyw, jedzenie surowego mięsa, picie nieprzegotowanej wody, brak higieny osobistej, ale także kontakt z nieodrobaczanymi zwierzętami. Pasożytami najczęściej występującymi u człowieka są: tasiemiec, glista ludzka, owsik, węgorek jelitowy i włosogłówka.
Tasiemiec
Człowiek zarazić się może jego kilkoma rodzajami. Tasiemiec nieuzbrojony osiąga nawet 10 m długości i dostaje się do naszego organizmu wraz z surową wołowiną. Spożycie niedogotowanej wieprzowiny niesie ryzyko zakażenia tasiemcem uzbrojonym, natomiast wraz z surową rybą i kawiorem wędruje bruzdogłowiec. Aby uniknąć infekcji pasożytniczej przewodu pokarmowego ze strony tasiemców, należy unikać surowizny oraz spożywać mięso tylko ze sprawdzonego źródła.
Objawy zakażenia tasiemcem:
- ból brzucha,
- spadek masy ciała,
- brak apetytu,
- napady wilczego głodu,
- anemia,
- wysypka skórna,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle głowy.
Glista ludzka
Ten pasożyt z grupy nicieni może osiągnąć nawet 40 cm długości. Do naszego organizmu wnika wraz z wodą czy jedzeniem, najczęściej w postaci jaj. Powstają z nich larwy, które do cyklu rozwojowego potrzebują tlenu. Wędrują więc układem krwionośnym do płuc, a gdy dojrzeją przedostają się do krtani. Następnie, połknięte, trafiają do żołądka i jelita cienkiego. Tam też się rozmnażają po osiągnięciu dojrzałości płciowej.
Objawy zakażenia glistą ludzką:
- osłabienie,
- zawroty głowy,
- nudności,
- bóle brzucha,
- bezsenność,
- kaszel,
- zapalenie oskrzeli lub płuc spowodowane przez wędrujące po organizmie larwy.
Owsiki
Owsiki atakują wyłącznie człowieka, na miejsce bytowania wybierając jelito grube. Mają tam idealne warunki do życia i rozmnażania. Pasożyty te przypominają białe, cienkie, ok. centymetrowe niteczki. Głównym objawem owsicy jest świąd w okolicach odbytu, spowodowany obecnością lepkiej wydzieliny na jajach złożonych przez samicę. Szczególnie dokuczliwy bywa w nocy, powodując trudności z zasypianiem.
Objawy zakażenia owsikami:
- uporczywy świąd okolicy odbytu,
- rozdrażnienie,
- problemy z koncentracją,
- utrata apetytu,
- spadek masy ciała,
- blada skóra,
- podkrążone oczy.
Węgorek jelitowy
Jak sama nazwa wskazuje, jest nicieniem pasożytującym w jelicie cienkim. Osiąga stosunkowo niewielkie rozmiary, maksymalne 2–3 mm długości. Człowiek zaraża się przez larwy, które przedostają się do naszego organizmu poprzez skórę. Podobnie jak glista ludzka wędruje do układu oddechowego i gardła, a następnie do jelit.
Objawy zakażenia węgorkiem jelitowym:
- zmiany skórne w miejscu wniknięcia larwy – świąd, obrzęk, zaczerwienienie,
- kaszel,
- zapalenie płuc,
- ból brzucha,
- biegunki,
- wymioty.
Włosogłówka
Ten groźny pasożyt mierzy ok. 5 cm długości. Zarazić się nim możemy podczas podróży do krajów tropikalnych, nie brakuje ich też w naszym kraju. Włosogłówka bytuje w jelicie grubym, często w większych grupach.
Objawy zakażenia włosogłówką:
- brak apetytu,
- spadek masy ciała,
- bóle brzucha,
- biegunka śluzowa,
- ból i zawroty głowy.
Jeżeli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zakażeniem lub podejrzewasz u siebie infekcję pasożytniczą przewodu pokarmowego, nie lekceważ tego.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.