Pomimo szybkiego rozwoju cywilizacyjnego i poprawy sytuacji higieniczno-sanitarnej parazytoza wciąż nie należy do rzadkości. Pasożyty atakujące układ pokarmowy wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich: osłabienie, nudności, biegunki, bóle brzucha, anemia, a nawet problemy skórne. Jak leczy się infekcje pasożytnicze układu pokarmowego?
Jak zarażamy się pasożytami?
Największą trudnością w zwalczaniu parazytoz jest łatwość, z jaką ulegamy zakażeniu. Tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi: zjedzenie niedomytego owocu, pogłaskanie psa czy krótka zabawa w piaskownicy, aby pasożyty dostały się do naszego organizmu. Ich jaja oraz larwy są świetnie przystosowane do wielu tygodni, a nawet miesięcy oczekiwania na żywiciela, w którym będą mogły się zagnieździć, rosnąć i rozmnażać.
Jak leczy się infekcje pasożytnicze układu pokarmowego?
Najtrudniejszym elementem leczenia w przypadku infekcji pasożytniczych jest postawienie właściwej diagnozy. Większość objawów towarzyszących chorobom wywołanym przez pasożyty jest niejednoznaczna i sugerować może występowanie innych jednostek chorobowych. Każda z infekcji wymaga zastosowania różnorodnych terapii i konkretnych leków. Leczenie zakażeń mieszanych powinno odbywać się zgodnie z zasadą: w pierwszej kolejności uderzamy w największe pasożyty, takie jak tasiemce i glisty, potem lamblie, a na samym końcu grzyby. Warto też nadmienić, że odrobaczaniu należy poddawać się całą rodziną, łącznie ze zwierzętami domowymi.
Leczenie owsicy
Owsiki nie są dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Powodują jednak ogromny dyskomfort – świąd towarzyszący zakażeniu jest nie do wytrzymania, szczególnie w nocy. Leczenie owsicy jest dość łatwe, gdyż na rynku dostępne są skuteczne leki. Jednak cały proces wymaga dużej dyscypliny, zarówno od chorego, jak i całej jego rodziny. Wszystkie przedmioty używane przez zakażoną osobę powinny być dokładnie myte, pościel i ręczniki trzeba prać na bieżąco w wysokiej temperaturze i prasować gorącym żelazkiem. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, ponieważ chory może ulegać wielkorotnemu samozakażeniu – swędzenie wywołane przez pasożyty sprawia, że pod paznokcie drapiącej się osoby dostają się jaja. Tyle wystarczy, żeby wraz z jedzeniem dostały się do przewodu pokarmowego. Skuteczne leczenie owsicy polega na:
- zastosowaniu środków farmakologicznych,
- dbaniu o higienę osobistą,
- gruntownym sprzątaniu swojego domu.
Leczenie tasiemczycy
Zarówno tasiemce uzbrojone, jak i nieuzbrojone powodują niezbyt charakterystyczne dolegliwości – bóle brzucha, nudności czy biegunka towarzyszą przecież wielu schorzeniom. Pacjenci, u których zdiagnozowano tasiemca, kierowani są zazwyczaj na leczenie szpitalne. Stosowane są dwa rodzaje leku: prazykwantel oraz niklozamid. Ich dawkowanie dobierane jest po zweryfikowaniu, z jakim rodzajem pasożyta boryka się zakażony pacjent. W skrajnej sytuacji, jeżeli tasiemiec bytuje poza jelitem, konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Leczenie glistnicy
Zazwyczaj w terapii stosuje się leki przeciwpasożytnicze, podawane doustnie jednorazową dawką. Leczenie należy powtórzyć po 2–3 tygodniach z powodu ryzyka ponownego zainfekowania jelita przez larwy glisty przebywające w układzie krwionośnym lub oddechowym.
Jak uniknąć zakażenia pasożytami układu pokarmowego?
Leczenie chorób wywołanych przez pasożyty nie należy do najłatwiejszych. Kuracja jest żmudna i czasochłonna, trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Specjaliści jasno wskazują, jak postępować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia pasożytami. Najważniejsze zasady obejmują:
- częste mycie rąk i dbanie o higienę osobistą,
- picie wyłącznie przegotowanej wody,
- unikanie publicznych kąpielisk, niezabezpieczonych piaskownic,
- spożywanie warzyw i owoców po dokładnym ich umyciu,
- poddawanie mięsa oraz ryb obróbce termicznej przed zjedzeniem.
Naturalne metody odrobaczania
Pasożyty nie tolerują wielu roślin i przypraw. Warto uwzględnić je w swoim jadłospisie w ramach profilaktyki przeciwpasożytniczej. Do grupy tej należą:
- babka lancetowata,
- bazylia,
- mięta,
- szałwia,
- czosnek,
- pestki i olej z dyni,
- oregano,
- lawenda,
- goździki,
- tymianek,
- rumianek.
Odrobaczanie farmakologiczne
Nowoczesna farmakologia dysponuje dwoma rodzajami leków: jedne porażają układ mięśniowo-nerwowy pasożyta, drugie zakłócają jego przemianę materii. Dostępne są one wyłącznie na receptę, ponieważ ich działanie może mieć przykre skutki uboczne, a ich przyjmowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.