Prawdą jest, że nad większością chorób pasożytniczych układu pokarmowego w Polsce nie prowadzi się nadzoru epidemiologicznego. A problem parazytozy u ludzi jest wciąż żywy. Chcąc zachować zdrowie w dobrej kondycji, powinniśmy zrobić wszystko, aby pozbyć się niechcianych lokatorów. Czym grozi nieleczona infekcja pasożytnicza?
Choroby pasożytnicze
Choroby pasożytnicze mogą przebiegać bezobjawowo, ale też zagrażać życiu i skutkować zgonem. Parazyty żyją w wielu miejscach w naszym organizmie: glisty wędrują do żołądka, wątroby czy płuc, tasiemiec bytuje w jelitach, owsiki upodobały sobie z kolei jelito grube. Ich obecność zawsze wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Pasożyty spowodować mogą problemy skórne, reumatyczne, a nawet neurologiczne, przyczyniają się także do rozwoju cukrzycy. Stały kontakt z toksycznymi produktami ich przemiany materii doprowadza do spadku odporności, a co za tym idzie – częstszych infekcji.
Konsekwencje parazytozy dla organizmu człowieka
Zaniechanie diagnostyki oraz leczenia infekcji pasożytniczej układu pokarmowego może wiązać się z szeregiem konsekwencji zdrowotnych. Poza tym, nie wiedząc, że jesteśmy nosicielami pasożyta, nieświadomie rozprzestrzeniamy go na inne osoby. Skutki nieleczonych dolegliwości wywołanych przez poszczególne parazyty to:
Glistnica
Zakażenie nie daje specyficznych dolegliwości – silne bóle brzucha, osłabienie, kłopoty ze snem, zaparcia czy biegunki świadczyć mogą o zupełnie innych schorzeniach. Jednak masowa i nieleczona inwazja glist może spowodować zapalenie wątroby, niedrożność jelita, zapalenie wyrostka robaczkowego, kaszel ze śladami krwi oraz zapalenie płuc. Wiele osób uskarża się też na występowanie problemów skórnych: pokrzywki, wysypki, świądu. Jest to reakcja alergiczna na toksyczne produkty przemiany materii pasożytów.
Tasiemczyca
W Polsce najczęściej spotykamy trzy z nich: tasiemca nieuzbrojonego, uzbrojonego oraz bąblowca – ten ostatni jest dla człowieka najgroźniejszy. Przebija się przez jelito i osiada w narządach wewnętrznych, tworząc torbiele. Śmiertelnie niebezpieczne jest zagnieżdżenie się bąblowca w mózgu. Człowiek jest tylko żywicielem pośrednim tego rodzaju tasiemca – ostatecznym są padlinożerne drapieżniki, takie jak wilki czy lisy. Tasiemce uzbrojony i nieuzbrojony nie są tak groźne jak larwy bąblowca, ale nasz organizm również boleśnie odczuwa ich obecność. Zabierają nam z pożywienia większośc składników mineralnych i odżywczych. Stąd pacjenci z tasiemczycą borykają się z anemią i niedoborem wszystkich witamin.
Toksoplazmoza
Niezdiagnozowana lub nieleczona toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Nawet przy skąpoobjawowym przebiegu choroby istnieje bardzo duże ryzyko zakażenia dziecka. W jego konsekwencji dojść może do nieodwracalnych uszkodzeń płodu, wodogłowia i opóźnienia rozwoju psychoruchowego. Zaniechanie farmakoterapii w ciąży w najgorszym scenariuszu doprowadzić może nawet do śmierci wewnątrzmacicznej płodu.
Toksoplazmoza jest niebezpieczna nie tylko tylko dla ciężarnych. U innych pacjentów powoduje zaburzenia ze strony układu oddechowego, powiększenie narządów wewnętrznych, czasami nawet zapalenie opon mózgowych, Gdy atakuje oczy, doprowadzić może do trwałych ubytków w polu widzenia, ze ślepotą włącznie.
Włośnica
Na początku pojawiają się dolegliwości gastryczne, które z czasem ulegają nasileniu. W poważniejszym przebiegu mamy do czynienia z wysoką gorączką, obrzękiem twarzy, bólami mięśni, wymiotami i biegunką. Przebieg choroby zależy od liczby włośni spożytych z mięsem – gdy ich liczba jest duża, dochodzi do ciężkiego uszkodzenia układów krążenia, oddechowego i nerwowego. Nieleczona włośnica prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu i śmierci.
Trzeba zdać sobie sprawę, że przewlekłe infekcje pasożytnicze mogą być przyczyną alergii, astmy, zaburzeń neurologicznych oraz wielu innych dolegliwości. Są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Osoby podejrzewające u siebie zakażenia pasożytami powinny w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.