Najczęściej występujące infekcje pasożytnicze. W jaki sposób się zarażamy?

Pasożyty przewodu pokarmowego towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, jednak wciąż jest to temat budzący wiele kontrowersji. Tak naprawdę istnieją tu dwa rodzaje teorii: część badaczy uważa, że ich nosicielami jest tylko ułamek społeczeństwa. Drugi nurt z kolei mówi o tym, że każdy z nas zainfekowany jest przynajmniej jednym rodzajem pasożyta. W jaki sposób możemy się zarazić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego – które z nich występują najczęściej?

Pasożytami bardzo łatwo się zarazić. To sprawia, że potencjalnie mogą bytować w każdym domu. Ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie są małe dzieci. Najczęściej występujące infekcje pasożytnicze to obecnie:

Glistnica

Wywoływana jest przez glistę ludzką. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, a jego źródłem są m.in. gleba zawierająca inwazyjne jaja pasożyta, ale też żywność nimi zanieczyszczona. Bezpośrednio do naszego organizmu trafiają także za pośrednictwem brudnych rąk i skażonej wody. Częstemu występowaniu tej choroby sprzyja niski poziom higieny. Najszybciej rozprzestrzenia się wśród najmłodszych.

Najczęściej występujące infekcje pasożytnicze
Infekcje pasożytnicze

Owsica

O owsikach słyszał każdy. Jest to jedna z najczęstszych infekcji pasożytniczych przewodu pokarmowego występująca tylko u ludzi. Jest plagą wśród dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem. Owsica przenosi się w łatwy i szybki sposób u osób będących w bezpośrednim otoczeniu chorego. Zarazić się można, spożywając zakażoną żywność, korzystając ze wspólnych przedmiotów: zabawek, ręczników, pościeli lub, po prostu, nie myjąc rąk. Choroba ta atakuje nie tylko domowników – największe ryzyko pojawia się w przestrzeni publicznej wspólnego użytku, jak np. przedszkole czy szkoła.

Włośnica

Włośnica wywołana jest przez pasożyta o nazwie włosień kręty. Źródłem zakażenia jest mięso chorych zwierząt domowych bądź dzikich. Bardzo ryzykowne jest spożywanie surowego, niedopieczonego lub niedogotowanego mięsa, w szczególności nieznanego pochodzenia. W Polsce do największej liczby zarażeń pasożytem dochodzi wskutek spożycia mięsa świni domowej lub dzikiej. Najlepszą profilaktyką zapobiegania włośnicy jest dokładna obróbka cieplna mięsa.

Trichurioza

Choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego wywoływana przez włosogłówkę. Rezerwuarem tej grupy nicieni jest człowiek, a źródłem zarażenia głównie żywność zanieczyszczona jajami pasożyta oraz gleba nawożona ludzkimi fekaliami od chorych osób. Włosogłówka zaczepia się w błonie śluzowej jelita i żywi się krwią gospodarza. W zapobieganiu chorobie pomagają częste mycie rąk oraz szeroko rozumiane higiena żywności i żywienia.

Lamblioza

Lamblioza jest infekcją pasożytniczą dwunastnicy i jelita cienkiego wywołaną przez pierwotniaki. Przenosi się wraz ze skażoną wodą, żywnością i poprzez kontakt z odchodami zarażonych ludzi i zwierząt – to już kolejna z chorób wywołanych niewystarczającym dbaniem o higienę osobistą. Pomimo że lamblioza występuje właściwie wszędzie na świecie, to zachorowań w krajach charakteryzujących się słabymi warunkami sanitarno–higienicznymi jest zdecydowanie więcej. 

Bąblowica

Ta odzwierzęca choroba, wywoływana przez postać larwalną tasiemca bąblowcowego, jest bardzo groźna dla człowieka. O bąblowicy słyszał zapewne każdy miłośnik lasu. Do zakażenia może bowiem dojść w wyniku przypadkowego spożycia jaj pasożyta, które mogą znajdować się m.in. na nieumytych jagodach czy innych owocach leśnych. Aby uniknąć zarażenia się, należy bardzo dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem, dbać o czystość rąk oraz regularnie odrobaczać zwierzęta domowe.

Toksoplazmoza

Toksoplasma gondii należy do pierwotniaków, których żywicielem ostatecznym są zwierzęta kotowate. Wywołuje chorobę, która jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Zakażenie może doprowadzić nawet do poronienia, a skutki choroby występujące u noworodków bywają niezwykle poważne – stąd tak duży nacisk kładzie się na diagnostykę toksoplazmozy w trakcie ciąży. Zarazić możemy się na kilka sposobów, przede wszystkim przez spożycie oocyst po kontakcie z odchodami kotów (kuweta, piaskownica) oraz zjedzenie nieumytych skażonych owoców i warzyw. 

Wszystkie infekcje pasożytnicze przewodu pokarmowego powinny być niezwłocznie diagnozowane.

e-Konsultacja po Receptę Online Infekcja pasożytnicza przewodu pokarmowego

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.