Nowe tabletki antykoncepcyjne – co może wskazywać, że są do mnie źle dopasowane?

Wiele kobiet na całym świecie stosuje antykoncepcję hormonalną. Mimo licznych korzyści płynących z jej stosowania może się zdarzyć, że tabletki zostaną źle dobrane i przez to wystąpią działania niepożądane. Jak rozpoznać, że przepisane tabletki nie są dla Ciebie odpowiednie? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Nowe Tabletki Antykoncepcyjne
Nowe tabletki antykoncepcyjne

Przyczyny nieodpowiedniego dobrania tabletek antykoncepcyjnych

Bardzo ważnymi elementami przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej są wywiad lekarski oraz badania laboratoryjne i ginekologiczne. Aby lekarz mógł dobrać odpowiednie dla Ciebie tabletki antykoncepcyjne, musisz szczerze odpowiedzieć na jego pytania dotyczące własnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, obciążenia genetycznego i codziennych nawyków. Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych, na przykład palenie papierosów, otyłość czy nadciśnienie, które łatwo stwierdzić w trakcie wywiadu. Z drugiej strony, jeżeli lekarz nie wykona zalecanych badań, istnieje prawdopodobieństwo przepisania nieodpowiednich tabletek, niedostosowanych do twojego profilu hormonalnego. Aby tabletki antykoncepcyjne nie zostały źle dobrane potrzebne jest więc zaangażowanie zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych.

O tym, że tabletki nie zostały odpowiednio dobrane, może nas ostrzec kilka objawów:

Zwiększenie masy ciała i nadmierny apetyt

Obawa przed przybraniem na wadze często powstrzymuje kobiety przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej. Źle dobrana antykoncepcja faktycznie może spowodować wzrost masy ciała i nadmierny apetyt – w takiej sytuacji najczęściej jedynym rozwiązaniem jest zmiana preparatu antykoncepcyjnego na inny, o mniejszym prawdopodobieństwie wystąpienia tego efektu ubocznego.

Objawy przypominające zespół napięcia przedmiesiączkowego

W trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić: bóle piersi, zaburzenia nastroju, migrenowe bóle głowy oraz spadek libido, które w swoim nasileniu przypominają zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jest to sygnał, że antykoncepcja jest źle dobrana i należy ją zmienić.

Objawy z przewodu pokarmowego

Tabletki antykoncepcyjne mogą również wywoływać bóle brzucha, nudności czy wymioty. Wszystkie te objawy są oznaką źle dobranych tabletek i należy się skontaktować z lekarzem. W szczególności tyczy się to w przypadku wystąpienia wymiotów, ponieważ mogą one znacznie obniżać wchłanianie się składników tabletki antykoncepcyjnej i tym samym ograniczać jej skuteczność.

Oprócz powyższych o źle dobranej antykoncepcji świadczą krwawienia między cyklami, które występują poza właściwym krwawieniem z odstawienia. Dodatkowo źle dobrane tabletki mogą wywoływać zatrzymanie wody w organizmie.

Jeżeli podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych zauważysz u siebie którykolwiek z tych efektów, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że prawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny wywoływać skutków ubocznych, a jeżeli tak się dzieje, to najprawdopodobniej są źle dobrane. Dzięki znacznej różnorodności tabletek antykoncepcyjnych dostępnych na rynku będziesz mogła razem z lekarzem znaleźć preparat najbardziej odpowiedni dla Ciebie, który nie wywołuje skutków ubocznych.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.