Wpływ antykoncepcji hormonalnej na libido. Jak podnieść?

Antykoncepcja hormonalna, oprócz wielu zalet, może czasem wywołać różne działania niepożądane. Jednym z częściej zgłaszanych problemów przez pacjentki jest spadek libido. Dlaczego podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej spada ochota na seks? Jak można zwiększyć libido? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Wplyw Antykoncepcji Na Libido
Wpływ antykoncepcji na libido

Dlaczego terapia hormonalna ma wpływ na libido?

Tabletki, czy inne formy antykoncepcji hormonalnej, zawierają pochodne hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu.

Oprócz tego bezpośredniego działania ochota na seks może się obniżyć w przypadku wystąpienia innych efektów ubocznych, na przykład przybrania na wadze czy zatrzymania wody w organizmie. Mogą one wpływać negatywnie na samopoczucie, przez co spada libido.

Inne przyczyny spadku libido

Obniżenie ochoty na seks może mieć nie tylko przyczynę w źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. Na libido u kobiety wpływają stresujące wydarzenia i problemy, jak i również depresja czy zaburzenia lękowe. Spadek libido mogą powodować też choroby, na przykład: zbyt wysokie stężenie prolaktyny we krwi (hiperprolaktynemia), cukrzyca, anemia czy choroby tarczycy. Niektóre leki, jak te obniżające ciśnienie, uspokajające i psychotropowe, także mogą wywoływać taki efekt. 

Jak podnieść libido?

Jeżeli spadek libido jest u Ciebie spowodowany przez stosowanie nieodpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej, powinnaś rozważyć udanie się do lekarza ginekologa, który zmieni Ci preparat na inny, o mniejszym prawdopodobieństwie wywołania tego efektu. Składnikiem, który nie wpływa w żadnym stopniu na libido, jest octan chromandinonu – gestagen, będący podobny budową do progesteronu.

Aby utrzymać libido na odpowiednio wysokim poziomie ważne jest także unikanie innych czynników mogących mieć wpływ na spadek ochoty na seks. Zastanów się, czy oprócz przyjmowania tabletek nie wydarzyła się ostatnio jakaś stresująca dla Ciebie sytuacja. Stres, w szczególności przedłużający się, może silnie obniżyć ochotę na seks.

Jeżeli odczuwasz spadek libido, warto również zadbać o własne samopoczucie. Na początku możesz zacząć od spacerów na świeżym powietrzu lub regularnych ćwiczeń na siłowni. Wyznacz sobie również czas w ciągu dnia przeznaczony tylko i wyłącznie dla siebie – godzinę lub dwie, w których robisz tylko to, na co masz ochotę. Może to być czytanie książki, maseczka na twarz lub słuchanie ulubionej muzyki. Istnieją również produkty spożywcze, które mają właściwości zwiększające libido na przykład: truskawki, czekolada czy owoce morza. Działają jak naturalne afrodyzjaki i możesz dodać je do swojej diety zamiast stosować suplementy.

Spadek libido jest częstym problemem nie tylko u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Może być spowodowany różnymi czynnikami – od problemów w życiu, po choroby i przyjmowane leki. Można mu zaradzić odpowiednio dobierając tabletki hormonalne lub dokonując zmian w swoim stylu życia.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.