e-Konsultacja z Receptą Online

Gentamicin WZF 0,3%

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Gentamicin WZF 0,3%? Cena, refundacja

Lek Gentamicin WZF 0,3% jest obecnie refundowany — jego cena 100% wynosi ok. 9,10 zł. Gentamicin WZF 0,3% lek może być bezpłatny lub częściowo refundowany dla pacjentów, którzy mają do tego wskazania. 

Cena tego leku w przyszłości może ulec zmianie.

Gentamicin WZF 0,3% – jak działa, na co i dla kogo?

Gentamicin WZF 0,3% to lek w postaci kropli do oczu, którego głównym składnikiem jest gentamycyna – substancja należąca do grupy antybiotyków aminoglikozydowych. Mechanizm działania tego leku polega na hamowaniu syntezy białek w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do ich śmierci.

Zastosowanie Gentamicin WZF 0,3% obejmuje leczenie ostrych i przewlekłych bakteryjnych zapaleń spojówek, stanów zapalnych krawędzi powiek oraz woreczka łzowego. Ponadto jest on wykorzystywany w terapii zapaleń i owrzodzeń rogówki, o ile są one wywołane przez bakterie wrażliwe na działanie gentamycyny. Lek ma również zastosowanie profilaktyczne przed i po zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych na gałce ocznej, mając na celu zapobieganie infekcjom bakteryjnym.

Krople do oczu Gentamicin WZF 0,3% są przeznaczone dla pacjentów ze zdiagnozowanymi bakteryjnymi infekcjami oka, które są wrażliwe na gentamycynę, oraz dla osób poddawanych operacjom okulistycznym w celu zapobiegania powikłaniom poszpitalnym.

Gentamicin WZF 0,3% – skład leku

Gentamicin WZF 0,3% zawiera jako składnik aktywny gentamycynę. W jednym mililitrze roztworu znajduje się 3 mg tej substancji w formie siarczanu gentamycyny.

W skład leku, oprócz substancji czynnej, wchodzą również substancje pomocnicze, które obejmują: fosforan disodowy dwunastowodny, fosforan sodu jednowodny, roztwór chlorku benzalkoniowego, chlorek sodu oraz wodę oczyszczoną.

Gentamicin WZF 0,3% – dawkowanie

Zastosowanie leku Gentamicin WZF 0,3% powinno być zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego lub farmaceuty. 

Dawkowanie dla dorosłych oraz dzieci powyżej 1 roku życia zazwyczaj obejmuje aplikację 1 do 2 kropli do worka spojówkowego co 4 godziny. Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Instrukcja aplikacji leku Gentamicin WZF 0,3% wymaga zachowania szczególnej ostrożności, aby uniknąć zanieczyszczenia produktu. Należy dokładnie umyć ręce przed użyciem leku, a następnie odkręcić zakrętkę butelki. Głowę należy przechylić do tyłu, odciągając dolną powiekę, tworząc kieszonkę między powieką a gałką oczną. Butelkę należy odwrócić i delikatnie nacisnąć, aby wydobyć kroplę leku. Po aplikacji zaleca się delikatne uciskanie wewnętrznego kącika oka przez około 2 minuty, co ogranicza wchłanianie leku do organizmu. W przypadku konieczności aplikacji leku do drugiego oka, czynności te powtarza się. Po zakończeniu butelkę należy zakręcić, unikając nadmiernego siły.

Regularność stosowania jest kluczowa dla procesu leczenia, dlatego zaleca się przestrzeganie zaleceń lekarza, nawet jeśli objawy ustąpią przed zakończeniem terapii.

Przedawkowanie Gentamicin WZF 0,3% nie jest opisane w kontekście miejscowego stosowania, jednak nie zaleca się przekraczania dawek ustalonych przez lekarza.

Pominięcie dawki wymaga jak najszybszego zastosowania leku, chyba że czas na kolejną dawkę jest bliski. W takim przypadku należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem. Nie stosuje się dawki podwójnej w celu rekompensaty pominiętej dawki.

Gentamicin WZF 0,3% – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Gentamicin WZF 0,3%:

  • uczulenie na gentamycyny siarczan lub jakikolwiek inny składnik leku,
  • nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe.

Środki ostrożności:
Leku nie powinno się stosować przez długi czas, aby uniknąć rozwoju oporności bakterii na gentamycynę lub pojawienia się infekcji grzybiczych. W przypadku niesatysfakcjonujących wyników leczenia lekarz może zalecić wykonanie posiewu zarówno przed rozpoczęciem terapii, jak i po jej zakończeniu. W sytuacji ciężkich zakażeń bakteryjnych oka, możliwe jest zastosowanie dodatkowej terapii antybiotykowej, np. doustnej, w celu wsparcia leczenia.

Interakcja z innymi lekami

Lek może wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, dlatego ważne jest, aby lekarz był poinformowany o wszystkich przyjmowanych obecnie i planowanych do stosowania lekach.

  • Niezalecane jest łączenie leku z antybiotykami β-laktamowymi, gdyż może to prowadzić do niezgodności farmaceutycznej.
  • Może wystąpić antagonizm przy jednoczesnym stosowaniu z erytromycyną lub chloramfenikolem.
  • W przypadku równoczesnego stosowania innych antybiotyków aminoglikozydowych, takich jak tobramycyna, konieczne jest poinformowanie o tym lekarza.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Gentamicin WZF 0,3% w ciąży: 

W przypadku istniejącej ciąży, podejrzenia jej wystąpienia lub planowania potomstwa, niezbędne jest zasięgnięcie porady medycznej przed rozpoczęciem terapii.

Stosowanie leku Gentamicin WZF 0,3% podczas karmienia piersią: 

Karmienie piersią stanowi okoliczność, która obliguje do konsultacji ze specjalistą.

Gentamicin WZF 0,3% – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Gentamicin WZF 0,3%:

Bardzo rzadkie (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

  • mętne plamy na rogówce — obserwowane u pacjentów z uszkodzoną rogówką, spowodowane odkładaniem się wapnia.

Częstość nieznana:

  • łzawienie, zaczerwienienie oka, ból, uczucie pieczenia, światłowstręt,
  • zaburzenia widzenia — mogą utrzymywać się przez kilka minut po aplikacji,
  • owrzodzenie rogówki — możliwe przy długotrwałym stosowaniu, wywołane przez grzyby lub bakterie oporne na gentamycynę,
  • reakcje alergiczne, plamica małopłytkowa — mogą wystąpić przy nadwrażliwości i długotrwałym stosowaniu, objawiają się skłonnością do siniaków i krwawień,
  • omamy — możliwe przy długotrwałym stosowaniu w przypadku nadwrażliwości.

Przechowywanie leku Gentamicin WZF 0,3%

Przechowywanie leku Gentamicin WZF 0,3% wymaga zachowania szczególnej ostrożności, aby zapewnić jego właściwą kondycję. Należy utrzymywać butelkę w stanie szczelnie zamkniętym oraz zachować ją w opakowaniu zewnętrznym. Istotne jest, aby temperatura otoczenia, w której przechowywany jest lek, nie przekraczała 25°C.

Konieczne jest również zapewnienie, że lek pozostaje poza zasięgiem oraz polami widzenia dzieci, co stanowi standardową procedurę bezpieczeństwa. Po otwarciu butelki należy mieć na uwadze, że okres, w którym lek może być stosowany, ogranicza się do 4 tygodni.


Inne leki na zapalenie spojówek:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Gentamicin WZF 0,3% (5)

Obecnie nie jest dostępny zamiennik Gentamicin WZF 0,3% w postaci kropli do oczu.

Podczas stosowania leku Gentamicin WZF 0,3% spożywanie alkoholu jest niewskazane.

Nie, Gentamicin WZF 0,3% lek jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Lek Gentamicin WZF 0,3% to krople do oczu, a jego stosowanie powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza.

Kropli do oczu Gentamicin WZF 0,3% nie powinno stosować się do nosa w przypadku dzieci.

e-Konsultacja z Receptą Online
Gentamicin WZF 0,3%

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem