Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Floxal

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Floxal

Floxal to lek w formie kropli lub maści, stosowany w okulistyce na zakażenia przedniego odcinka oka. Zawarta w leku ofloksacyna jest skuteczna wobec wielu szczepów bakteryjnych powodujących zakażenia oczu. Jak działa Floxal? Kiedy lekarz przepisuje ten lek pacjentowi? Jakie są możliwe suki uboczne kropli i maści do oczu Floxal? Przeczytaj poniższy opis i ulotkę producenta, aby dowiedzieć się, jak dawkować ten lek, jakie są jego działania niepożądane i ile kosztuje preparat. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Floxal. 

Spis treści

Floxal – informacje o leku

Floxal to lek stosowany w okulistyce na zakażenia bakteryjne oka. Dostępny jest w dwóch wariantach - w postaci maści i kropli do oczu. W obu przypadkach zakup możliwy jest wyłącznie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią receptę wystawioną przez lekarza. 

 • dawki: Floxal 3 mg/ml, 3 mg/g

 • postać: krople do oczu, maść do oczu

 • substancja czynna: ofloksacyna (łac. Ofloxacinum)

 • kategoria: Lek na zakażenia bakteryjne oczu 

 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Dr. Gerhard Mann, Chem.-Pharm. Fabrik GmbH, Brunsbütteler Damm 165-173, 13581 Berlin, Niemcy

Floxal - ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Floxal? Cena, refundacja

Floxal 0,3% krople do oczu - 5 ml - cena wynosi od 16 do 19 zł.

Floxal 0,3% maść do oczu - 3 g - cena leku waha się od 17 do 24 zł.

Lek nie jest objęty refundacją. Jego cena różni się między aptekami i może ulec zmianie w przyszłości.

Floxal - opis i właściwości, jak działa

Floxal (krople do oczu i maść do oczu) to lek stosowany w okulistyce w miejscowym leczeniu zakażeń. 

Jak działa Floxal? Lek zawiera substancję czynną ofloksacynę, należącą do leków przeciwbakteryjnych zwanych fluorochinolonami. Lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne na określone bakterie tlenowe i beztlenowe.

Substancją czynną preparatu jest ofloksacyna, syntetyczny chemioterapeutyk, substancja o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną zaliczana jest do grupy leków zwanych fluorochinolonami. 

Mechanizm działania ofloksacyny polega na hamowaniu działania enzymu bakteryjnego niezbędnego do powstawania prawidłowej struktury kwasu nukleinowego (DNA) bakterii. Bakteryjne DNA ulega destabilizacji, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania podziałów i do śmierci komórki bakteryjnej. 

Ofloksacyna jest skuteczna wobec wielu szczepów bakteryjnych powodujących zakażenia oczu. Po podaniu do worka spojówkowego dobrze przenika przez rogówkę. Stosowana miejscowo do oka nie powoduje działania ogólnoustrojowego o znaczeniu klinicznym.

Inne leki w naszej bazie to m.in. Dicortineff, Nimesil.

Floxal - zamienniki

Floxal - zamiennikami leku, dostępnymi na receptę, zawierającymi tę samą substancję czynną są: Oflodinex, Ofloxacin-Pos, Ofloxamed, Floximox i Ofloxacin Elc.

Floxal – skład leku

Substancją czynną leku stosowanego w przypadku zakażeń wywołanych bakteriami jest ofloksacyna. 

Pełny skład zależy od postaci preparatu:

1 ml kropli Floxal zawiera 3 mg ofloksacyny oraz benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, kwas solny, sodu wodorotlenek i wodę do wstrzykiwań.

1 g maści Floxal zawiera 3 mg ofloksacyny oraz parafinę ciekłą, wazelinę i lanolinę białą

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Lek stosuje się w zakażeniach przedniego odcinka oka, wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na ofloksacynę. Lek stosuje się w takich dolegliwościach, jak: bakteryjne zapalenie spojówek, rogówki, brzegów powiek, worka łzowego, jęczmień, wrzód rogówki.

Floxal – dawkowanie

Floxal - jak stosować lek na na zakażenia przedniego odcinka oka?

Krople stosuje się najczęściej podając 1 kroplę do worka spojówkowego oka 4 razy na dobę. 

Maść zwykle aplikuje się w ilości 1 cm maści do worka spojówkowego 3 razy na dobę. W leczeniu zakażeń wywołanych przez chlamydie maść należy podawać 5 razy na dobę.

Floxal – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Floxal nie należy stosować, jeśli pacjent:

 • ma uczulenie na ofloksacynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,

 • ma uczulenie na inne chinolonowe leki przeciwbakteryjne.

Maść do oczu Floxal jest lekiem jałowym. Aby uniknąć jego zanieczyszczenia nie należy dotykać końcówki tuby palcami ani dotykać nią powierzchni oka lub jakiejkolwiek innej powierzchni. Stosowanie zanieczyszczonej maści do oczu może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, w tym do utraty widzenia.

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli:

 • u pacjenta występują uszkodzenia lub owrzodzenia powierzchni oka,

 • pacjent nosi soczewki kontaktowe - podczas stosowania leku Floxal nie zaleca się używania soczewek kontaktowych.

W przypadku wystąpienia wysypki skórnej lub jakiejkolwiek innej reakcji alergicznej na lek Floxal, krople do oczu, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Podczas stosowania kropli do oczu Floxal należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe (np. solarium, lampy kwarcowe), gdyż może prowadzić to do wystąpienia nadwrażliwości na światło.

Interakcja z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Jeśli lek Floxal, krople do oczu, jest stosowany jednocześnie z innymi kroplami lub maściami do oczu, należy zachować 15 minutowy odstęp pomiędzy podaniem stosowanych innych preparatów ocznych. Maść do oczu należy zawsze stosować jako ostatni lek.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Floxal w ciąży

Lek nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych. Dotychczas nie uzyskano wystarczających danych, które pozwalałyby wnioskować o bezpieczeństwie terapii dla kobiety i płodu. Dopuszcza się stosowanie leku w trakcie ciąży tylko w przypadkach, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Floxal i karmienie piersią

Badania prowadzone wśród kobiet karmiących piersią nie wykazały, czy ofloksacyna po podaniu miejscowym w obrębie oka przenikała do pokarmu kobiecego. W związku z tym stosowanie preparatu w okresie laktacji jest dopuszczalne w sytuacji, kiedy korzyści z leczenia istotnie przewyższają potencjalne ryzyko dla karmionego dziecka.

Floxal - skutki uboczne

W okresie stosowania preparatu Floxal mogą wystąpić działania niepożądane. Lek może powodować działania niepożądane (mniej i bardziej poważne).

Ciężkie skutki uboczne Floxal

Jeżeli wystąpi którekolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

 • reakcje nadwrażliwości z obrzękiem zlokalizowanym w obrębie twarzy, ust, jamy ustnej, języka i (lub) gardła (obrzęk naczynioruchowy),

 • trudności w połykaniu i oddychaniu,

 • duszność,

 • reakcje alergiczne dotyczące całego organizmu (reakcja anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny),

 • reakcje alergiczne dotyczące oka, w tym świąd oka i powiek,

 • podczas stosowania leku Floxal zgłaszano wystąpienie mogących zagrażać życiu wysypek skórnych (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka),

 • występujących początkowo w postaci czerwonawych plamek lub owalnych plam na tułowiu,

 • często z pęcherzami po środku.

Częste skutki uboczne Floxal (mogą wystąpić u nie więcej, niż u 1 na 10 osób)

 • podrażnienie oka,

 • uczucie dyskomfortu w oku.

Skutki uboczne Floxal o nieznanej częstości: 

 • zapalenie rogówki,

 • zapalenie spojówek,

 • nieostre widzenie,

 • światłowstręt,

 • obrzęk oczu

 • obrzęk powiek,

 • uczucie obecności ciała obcego w oku,

 • wzmożone łzawienie,

 • suchość oka,

 • ból oka,

 • przekrwienie oka,

 • odkładanie się złogów w rogówce (zwłaszcza w przypadku wcześniejszego występowania chorób rogówki),

 • obrzęk twarzy,

 • obrzęk wokół oczu (w tym obrzęk powieki),

 • nudności.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Floxal.

Floxal – jak długo stosować lek na zakażenie oka?

Stosowanie preparatu nie powinno być kontynuowane dłużej niż przez okres 2 tygodni. 

Czy podczas stosowania leku Floxal można prowadzić samochód?

Bezpośrednio po aplikacji preparatu upośledza zdolność prowadzenia pojazdów. Może pojawić się krótkotrwałe i przemijające pogorszenie ostrości widzenia. Dopóki nie ustąpi, pacjent powinien powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Czy Floxal może być stosowany u dzieci?

Nie jest znane bezpieczeństwo oraz skuteczność leku u dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Nie zaleca się stosowania preparatu u noworodków i niemowląt.

Czy można stosować krople Floxal do nosa?

Wszystkie leki, które można podawać do oczu, mogą być z powodzeniem stosowane do nosa. Preparat przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 3. roku życia do leczenia objawów sezonowego lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Ponadto wskazany jest do leczenia polipów nosa u osób powyżej 18 lat. 

Floxal krople do oczu – ile po otwarciu można je stosować?

Należy wyrzucić pozostałą część kropli po 28 dniach od pierwszego otwarcia butelki.

Inne najpopularniejsze leki na zapalenie spojówek: