e-Konsultacja z Receptą Online

Thiogamma

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Thiogamma? Cena, refundacja

Cena leku Thiogamma 600 mg zależy od wielkości opakowania i wynosi orientacyjnie:

 • Thiogamma 600 – cena 30 tabl. od 44 do 54 zł
 • Thiogamma 600 – cena 60 tabl. od 84 do 98 zł

Lek nie podlega refundacji. Jego cena może różnić się w każdej aptece, może również ulec zmianie w przyszłości.

Thiogamma – jak działa, na co i dla kogo?

Jak działa Thiogamma? Substancją czynną leku jest kwas tioktynowy (inaczej kwas alfa-liponowy), który zmniejsza ból w uszkodzeniu nerwów, będący następstwem cukrzycy. Substancja ta jest wytwarzana naturalnie w organizmie ludzi i zwierząt. Kwas tioktynowy ma wpływ na wiele procesów metabolicznych. Działa również jako przeciwutleniacz. Już po pierwszych dawkach objawy swędzenia i pieczenia ustępują.

Na co pomaga lek Thiogamma? Tabletki z kwasem tioktynowym są stosowane w leczeniu bólu i parestezji (objawy czuciowe takie jak pieczenie, kłucie, swędzenie lub mrowienie) w cukrzycowym uszkodzeniu nerwów (polineuropatia).

Kto może zażywać lek Thiogamma? Lek Thiogamma przeznaczony jest dla dorosłych. Nie należy podawać go dzieciom i młodzieży z powodu braku danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego w tej grupie wiekowej.

Thiogamma – zamienniki

Zamiennikiem leku Thiogamma, mającym ten sam skład, ale inną postać, są Neurolipon-MIP (kapsułki) i Thiogamma Turbo-Set (roztwór do infuzji).

Inne leki w naszej bazie: NimesilNeurovit.

Thiogamma – skład leku

Aktywną substancją jest kwas tioktynowy. Jedna tabletka powlekana zawiera 600 mg kwasu tioktynowego.

Substancje pomocnicze:

Rdzeń tabletki: hypromeloza, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, talk, dimetykon (lepkość n=350), magnezu stearynian;

Otoczka: makrogol 6000, hypromeloza, talk, sodu laurylosiarczan.

Thiogamma – dawkowanie

Jak stosować lek Thiogamma? Ten lek na polineuropatię należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Dobowa zalecana dawka leku Thiogamma wynosi zwykle 1 tabletkę powlekaną leku Thiogamma (co odpowiada 600 mg kwasu tioktynowego) przyjmowaną na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednoczesne spożywanie pożywienia może zaburzyć wchłanianie kwasu tioktynowego do krwi.

Tabletkę należy przyjmować na pusty żołądek, połykając ją w całości, a następnie popijając wodą.

Podstawowym wymaganiem leczenia polineuropatii cukrzycowej jest optymalna kontrola metaboliczna cukrzycy.

Thiogamma – przeciwwskazania, środki ostrożności

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na kwas tioktynowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Thiogamma 600 mg.

Leku nie należy stosować również u pacjentów z niewydolnością nerek i wątroby.

Lek Thiogamma zawiera laktozę. W przypadku nietolerancji niektórych cukrów, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

W przypadku przedawkowania leku Thiogamma mogą wystąpić nudności, wymioty, ból głowy.

Po znacznym przedawkowaniu kwasu tioktynowego, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem, obserwowano ciężkie zatrucia, niektóre kończące się śmiercią. 

Zatrucie lekiem objawia się: niepokojem psychoruchowym i zaburzeniami świadomości, a w późniejszym etapie napadami uogólnionymi i kwasicą mleczanową. Obserwowano również przypadki hipoglikemii, wstrząsu, rozpadu mięśni prążkowanych, hemolizy, zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), zaburzeń czynności szpiku kostnego oraz niewydolności wielonarządowej.

Interakcja z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach (wydawanych na receptę i dostępnych bez niej). 

Możliwe interakcje:

 • jednoczesne przyjmowanie leku Thiogamma z cisplatyną (lek stosowany w chemioterapii przeciwnowotworowej) osłabia działanie cisplatyny;
 • kwas tioktynowy, aktywna substancja leku Thiogamma, tworzy związki chemiczne z metalami i z tego powodu nie powinien być stosowany jednocześnie z produktami mlecznymi (zawierają wapń) i z preparatami zawierającymi związki metali (preparaty zawierające żelazo, magnez), ponieważ ich działanie może zostać zaburzone. W przypadku, gdy lek Thiogamma przyjmowany jest 30 minut przed śniadaniem, preparaty zawierające żelazo i magnez mogą zostać podane w czasie obiadu lub wieczorem;
 • działanie leków przeciwcukrzycowych (insulina i inne doustne leki przeciwcukrzycowe) obniżające poziom cukru, może być nasilone. Zalecana jest ścisła kontrola poziomu cukru we krwi, zwłaszcza na początku leczenia lekiem Thiogamma. W celu uniknięcia objawów obniżenia poziomu cukru, w pojedynczych przypadkach może okazać się konieczne obniżenie dawki insuliny lub innego środka przeciwcukrzycowego.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Thiogamma w ciąży

Nie zaleca się stosowania leku Thiogamma u kobiet w ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody zapobiegania ciąży.

Thiogamma a karmienie piersią

Nie jest wiadome, czy i w jakiej ilości kwas tioktynowy przenika do mleka matki. Lek Thiogamma nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Thiogamma – skutki uboczne

U części pacjentów lek Thiogamma może powodować działania niepożądane.

Częste działania niepożądane leku Thiogamma:

 •  zawroty głowy,
 •  nudności.

Bardzo rzadkie działanie niepożądane leku Thiogamma:

 •  zaburzenia smaku,
 •  wymioty, ból żołądka i jelit, biegunka,
 •  reakcje alergiczne jak wysypka skórna, pokrzywka i świąd,
 •  nadmierne obniżenie stężenia glukozy we krwi (hipoglikemia), czemu towarzyszą zawroty głowy, obfite pocenie się, bóle głowy i zaburzenia widzenia.

Działania niepożądane leku Thiogamma o nieznanej częstości: 

 •  wstrząs,
 •  zaburzenia dotyczące hormonów regulujących stężenie glukozy we krwi z widocznym zmniejszeniem we krwi tych stężeń (autoimmunologiczny zespół insulinowy).

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Thiogamma (4)

Polineuropatia cukrzycowa jest chorobą przewlekłą, dlatego stosowanie tabletek Thiogamma może zostać zlecone przez lekarza na stałe. Specjalista zadecyduje o tym, jak długo należy przyjmować lek i czy kiedykolwiek nastąpi jego odstawienie.

Podczas stosowania leku Thiogamma należy bezwzględnie unikać spożywania alkoholu. Alkohol zwiększa ryzyko postępu choroby, a także może powodować uszkodzenia nerwów i osłabić działanie leku.

Lek Thiogamma należy przyjmować około 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia. Tabletki należy przyjmować z odpowiednią ilością wody na pusty żołądek.

Leku Thiogamma nie należy podawać dzieciom i młodzieży z powodu braku danych dotyczących stosowania kwasu tioktynowego w tej grupie wiekowej.

e-Konsultacja z Receptą Online
Thiogamma

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem