Carident
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Carident to lek stosowany w leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.
- Lek zawiera siarczan framycetyny, papainę i benzoesan sodu wykazujące działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
- Lek Carident ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania u dzieci i dorosłych.
- Lek Carident jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia |
postać | maść |
dawka | (100 mg + 150 mg + 80 mg)/g |
substancja czynna | siarczan framy (Framycetini sulfas) + papaina (Papainum) + benzoesan sodu |
podmiot odpowiedzialny | CHEMA-ELEKTROMET |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Carident? Cena, refundacja
Lek Carident to lek nierefundowany. Carident maść cena wynosi od 7,90 zł do 38,99 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Carident – jak działa, na co i dla kogo
Carident to lek złożony, który zawiera trzy substancje czynne: siarczan framycetyny (antybiotyk), papaina (mieszanina enzymów proteolitycznych) oraz benzoesan sodu (działanie antyseptyczne). Maść Carident wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe i jest stosowana miejscowo w leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej takich jak: afty nawracające, nadżerki, owrzodzenia, odleżyny (w tym protetyczne), opryszczka zwykła nawrotowa, zajady kątów ust, postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Lek stosowany jest również w chorobach przyzębia (powierzchownych i głębokich) jako leczenie uzupełniające podstawową terapię, a także pomocniczo w zespole Stevensa-Johnsona.
Framycetyna (neomycyna B) działa przeciwbakteryjnie. W niższych stężeniach działa bakteriostatycznie, w wyższych bakteriobójczo.
Papaina wykazuje właściwości fibrynolityczne, oczyszcza ranę rozpuszczając tkanki martwicze, skrzepy i ropę, niszczy peptydy odpowiedzialne za przekrwienie tkanek i ich obrzęk, dzięki czemu ułatwia działanie pozostałym składnikom maści dotarcie do ogniska zapalnego.
Benzoesan sodu działa bakteriostatycznie na bakterie oporne na działanie framycetyny.
Siarczan framycetyny i papaina w zasadzie nie wchłaniają się przez błonę śluzową jamy ustnej i w przewodzie pokarmowym. Benzoesan sodu może wchłaniać się przez błonę śluzową jamy ustnej i jest metabolizowany w wątrobie.
Lek przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych.
Carident – skład leku
Lek Carident jest preparatem złożonym, w którego skład wchodzą trzy substancje czynne: siarczan framycetyny, papaina oraz benzoesan sodu. Każdy gram maści zawiera odpowiednio 100 mg, 150 mg i 80 mg wyżej wspomnianych substancji czynnych.
Substancjami pomocniczymi są chlorowodorek jednowodny cysteiny, makrogol 400 i makrogol 4000.
Carident – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Choroby błony śluzowej jamy ustnej
Maść Carident powinna być stosowana w formie okładów lub wcierania (przez 2 minuty) 3 razy w ciągu doby, przez 4 do 6 dni.
Choroby przyzębia
Lek stosuje się na przyzębie brzeżne nakładając produkt delikatnie na chore obszary 2 do 3 razy w ciągu doby, przez 4 do 6 dni.
Maść Carident należy stosować po posiłkach, po uprzednim oczyszczeniu jamy ustnej z pozostałości jedzenia. Po zastosowaniu maści nie powinno się spożywać pokarmów i płynów przez co najmniej pół godziny.
Należy powstrzymać się od połykania śliny po nałożeniu Carident.
Jeśli pacjent czuje, że działanie leku jest zbyt mocne lub za słabe powinien skontaktować się z lekarzem.
Przy pominięciu dawki leku można go nałożyć niezwłocznie standardową porcję leku, pamiętając o oczyszczeniu jamy ustnej z resztek pokarmowych.
W przypadku przerwania terapii maścią Carident należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Carident – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Carident:
- uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- owrzodzenie nowotworowe jamy ustnej,
- pacjenci pediatryczni: noworodki i niemowlęta, oraz dzieci, które nie są w stanie powstrzymać się od natychmiastowego połykania leku.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Carident konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Przewlekłe miejscowe stosowanie antybiotyków może skutkować nadmiernym wzrostem drobnoustrojów (np. grzybów) i rozwinięciem się oporności bakterii na framycetynę.
Jeśli pacjent zaobserwuje podrażnienie lub nadwrażliwość na maść Carident leku powinien ja odstawić i skonsultować się z lekarzem.
Antybiotyk z grupy aminoglikozydów będący składnikiem leku może powodować utratę słuchu. Jest to zależne od dawki, a ryzyko zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby.
Nie należy stosować leku podczas posiłków.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Carident istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Nie odnotowano interakcji z innymi lekami podczas miejscowego stosowania Carident. Maść nie powinna być stosowana z innymi lekami miejscowymi w jamie ustnej.
Przy ogólnym stosowaniu antybiotyków należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie Carident w ciąży i w okresie karmienia piersią
Lek praktycznie nie wchłania się po miejscowym zastosowaniu, jednak z powodu braku dostatecznych danych, w przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Carident a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Carident – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Po zastosowaniu leku Carident działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Rzadko (od 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, obrzęk),
- podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.
Przechowywanie leku
Lek Carident należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 25°C.
Inne leki w bazie:
Nie, leku Carident bez recepty nie można kupić.
Na rynku nie ma dostępnych zamienników tego leku.
Tak, jednym ze wskazań do zastosowania maści Carident są afty
Producent nie informuje o ryzyku interakcji z alkoholem podczas terapii lekiem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jakiekolwiek płyny można spożywać najwcześniej pół godziny po aplikacji leku.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.