Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Differin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego przeciwzapalnego kremu na trądzik, który działa podobnie jak retinoidy? Dowiedz się więcej o leku Differin z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na teleporadę do specjalisty, receptę zamówisz na Receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku Differin:

 • nazwa: Differin
 • dawka: 1 mg/g
 • postać: krem

 • substancja czynna: adapalen (adapalenum)

 • dostępne wielkości opakowań: 15 g, 30 g

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na trądzik

Differin – krem na trądzik o silniejszym działaniu przeciwzapalnym niż retinoidy

Substancją czynną leku jest adapalen, który ma działanie podobne do retinoidów, będących grupą silnie działających leków stosowanych w chorobach skóry. To lek wskazany do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia, młodzieży i dorosłych w łagodnych i średnio nasilonych postaciach trądziku pospolitego, przy trądziku zaskórnikowym oraz w trądziku grudkowo-krostkowym. Lek w postaci kremu stosuje się wyłącznie zewnętrznie na skórę. Lek dostępny tylko na receptę, stosowany pod kontrolą lekarza.

Jak działa Differin na trądzik?

Głównym składnikiem leku odpowiedzialnym za jego działanie jest adapalen. To substancja, która po aplikacji na skórę wpływa na normalizację procesów rogowacenia i różnicowania naskórka. Oprócz tego działanie adapalenu zapobiega powstawania zaskórników oraz zmniejsza skórne zmiany zapalne w postaci grudek i krost.

Działanie adapalenu porównuje się do retinoidów, które należą do grupy substancji o silnym działaniu wykorzystywanych w różnych chorobach skóry. Adapalen ma silniejsze działanie przeciwzapalne niż wspomniane retinoidy.

Od jakiego wieku można stosować Differin na zaskórniki i trądzik?

Krem na trądzik może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. Nie zaleca się stosowania leku w młodszej grupie wiekowej.

Differin – jak stosować? Jak często aplikować na zmiany skórne?

Wypisując Differin na receptę, lekarz każdorazowo wskaże czas trwania terapii i częstość stosowania kolejnych dawek. Leczenie trądziku indywidualnie jest dobierane do historii choroby pacjenta, rodzaju i obszaru występowania zmian skórnych. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości – umówić się na konsultację.

Krem Differin stosuje się zewnętrznie raz na dobę, najlepiej wieczorem. Po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry należy odczekać około 10-15 minut. Na obszary objęte trądzikiem (z wyjątkiem okolic oczu, ust i fałdów nosowo-policzkowych) należy nałożyć niewielkie ilości leku. Następnie dokładnie umyć ręce. Z czasem lekarz może zalecić zwiększenie ilości kremu nakładanego na zmiany skórne.

Czy można się opalać podczas stosowania leku Differin?

Zaleca się, aby podczas terapii lekiem Differin unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Może to wywołać podrażnienie skóry. Lek uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego. Lepiej unikać opalania się, a szczególnie na fragmenty skóry poddawane leczeniu starannie stosować kremy i filtry ochronne UV.

Czy Differin może podrażniać skórę?

Krem należy starannie aplikować na skórę unikając kontaktu z ustami, oczami oraz błonami śluzowymi. Jeśli przypadkowo dojdzie do kontaktu, należy przemyć je dużą ilością wody.

Warto pamiętać, że rozpoczynając leczenie Differin w krótkim czasie może na skórze pojawić się podrażnienie, zaczerwienienie i wysuszenie. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać stosowanie kremu na kilka dni aż do ustąpienia objawów. Należy wznowić terapię po pewnym czasie, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Krem Differin – jak długo trzeba stosować w leczeniu trądziku?

Długość trwania terapii dla każdego pacjenta ustalana jest indywidualnie. Początkowy okres leczenia trwa zazwyczaj 3 miesiące. Jeśli po tym czasie nie nastąpi wyleczenie, wówczas należy omówić postępy terapii z lekarzem, który zdecyduje o dalszym stosowaniu leku.

Czy krem na zmiany skórne Differin można stosować w ciąży?

Podczas ciąży i karmienia piersią kobieta powinna konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym stosowanie każdego leku lub preparatu. To ważne, bo ich składniki mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży oraz prawidłowy rozwój dziecka.

Producent w oryginalnej ulotce Differin jednoznacznie wskazuje, że leku nie wolno stosować podczas ciąży. Zasada ta dotyczy także kobiet, które w najbliższej przyszłości planują zajście w ciążę.

Istnieją domowe sposoby leczenia zmian skórnych podczas ciąży, które są bezpieczne dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Warto porozmawiać z lekarzem na ten temat, by wspólnie wybrać najlepszy sposób radzenia sobie z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży.

Krem Differin – bez recepty czy na receptę?

Adapalen jest silnie działającą substancją na skórę, powinna być stosowana wyłącznie pod kontrolą lekarza. Specjalista na podstawie objawów i historii choroby pacjenta określa, jaki preparat da najlepsze efekty terapeutyczne oraz w jaki sposób i jak długo pacjent powinien go stosować. Krem Differin w obu wielkościach opakowania dostępny jest wyłącznie na receptę.

W jakich postaciach trądziku nie można stosować kremu Differin?

Choć ten lek z adapalenem ma stosunkowo szerokie spektrum zastosowania w łagodzeniu chorób skóry, to nie powinno się go stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka postać trądziku pospolitego. Nie zaleca się także stosowania kremu w sytuacji, gdy zmiany skórne związane z występowaniem objawów trądziku obejmują dużą powierzchnię skóry.

Czy na wypryski lub uszkodzoną skórę można stosować ten lek?

Lek Differin należy stosować zewnętrznie, wyłącznie na zmiany skórne, omijając okolice oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych. Nie należy stosować leku w przypadku uszkodzenia skóry, na jej opalone fragmenty lub gdy wypryski skórne mają charakter inny niż trądzikowy.

Krem Differin na trądzik – jakie może mieć działania niepożądane?

Każdy lek może wywołać działania niepożądane, ale to nie znaczy, że u każdego pacjenta one wystąpią. Jeśli po zastosowaniu pojawią się objawy reakcji alergicznej należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Występujące często działania niepożądane (czyli rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 osób stosujących lek) to:

 • podrażnienie skóry

 • suchość skóry

 • uczucie pieczenia

 • rumień (zaczerwienienie skóry).

Inne, rzadziej występujące skutki uboczne stosowania leku, są szczegółowo opisane w oryginalnej ulotce producent Differin. Warto się z nimi zapoznać przed pierwszą aplikacją preparatu.

Opis produktu – ulotka leku Differin 1 mg/g