e-Konsultacja z Receptą Online

Differin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Differin? Cena, refundacja

Differin obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią kremu i żelu, w dawce 1 mg i w tubie o pojemności 15 i 30 g.

 • Differin krem – cena za tubę o pojemności 15 g waha się od ok. 26 do 30 zł, a za tubę 30 g należy zapłacić ok. 30 – 38 zł.
 • Differin żel – cena za tubę o pojemności 15 g należy zapłacić ok. 23 – 26 zł, a za 30 g ok. 39 – 40 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Differin krem i żel – jak działa, na co i dla kogo

Differin to lek w postaci kremu i żelu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku: pospolitego, zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego.

Differin na trądzik – działanie

Głównym składnikiem leku odpowiedzialnym za jego działanie jest adapalen. To substancja, która po aplikacji na skórę wpływa na normalizację procesów rogowacenia i różnicowania naskórka. Oprócz tego działanie adapalenu zapobiega powstawania zaskórników oraz zmniejsza skórne zmiany zapalne w postaci grudek i krost.

Działanie adapalenu porównuje się do retinoidów, które należą do grupy substancji o silnym działaniu wykorzystywanych w różnych chorobach skóry. Adapalen działa silniej przeciwzapalnie niż wspomniane retinoidy.

Od jakiego wieku można stosować Differin na zaskórniki i trądzik?

Krem na trądzik może być stosowany wyłącznie przez osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. Nie zaleca się stosowania leku w młodszej grupie wiekowej.

Czy na wypryski lub uszkodzoną skórę można stosować ten lek?

Lek Differin należy stosować zewnętrznie, wyłącznie na zmiany skórne, omijając okolice oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych. Nie należy stosować leku w przypadku uszkodzenia skóry, na jej opalone fragmenty lub gdy wypryski skórne mają charakter inny niż trądzikowy.

W jakich postaciach trądziku nie można stosować kremu Differin?

Choć ten lek z adapalenem ma stosunkowo szerokie spektrum zastosowania w łagodzeniu chorób skóry, to nie powinno się go stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka postać trądziku pospolitego. Nie zaleca się także stosowania kremu w sytuacji, gdy zmiany skórne związane z występowaniem objawów trądziku obejmują dużą powierzchnię skóry.

Differin – zamienniki

Inne zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Acnelec.

Differin – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – adapalen. Jeden gram kremu i jeden gram żelu zawiera 1 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki leku w postaci kremu to: karbomer 934 P, polietylenoglikolometyloglukozy heksastearynian, glicerol, skwalan naturalny, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), disodu edetynian, metyloglukozy heksastearynian, fenoksyetanol, cyklometykon, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Pozostałe składniki leku w postaci żelu to: glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan, fenoksyetanol, karbomer 940, disodu edetynian, poloksamer 182, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Differin – dawkowanie

Wypisując Differin na receptę, lekarz każdorazowo wskaże czas trwania terapii i częstość stosowania kolejnych dawek. Leczenie trądziku indywidualnie jest dobierane do historii choroby pacjenta, rodzaju i obszaru występowania zmian skórnych. Zazwyczaj rozpoczyna się od nakładania małych ilości leku. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości – umówić się na konsultację.

Differin – jak stosować? Jak często aplikować na zmiany skórne?

Differin zarowno w postaci żelu, jak i kremu stosuje się zewnętrznie raz na dobę, najlepiej wieczorem. Po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry należy odczekać około 10-15 minut. Na obszary skóry objęte trądzikiem (z wyjątkiem okolic oczu, ust i fałdów nosowo-policzkowych) należy nałożyć niewielkie ilości leku. Następnie dokładnie umyć ręce. Z czasem lekarz może zalecić zwiększenie ilości kremu nakładanego na zmiany skórne.

Stosowanie leku w nadmiarze może być przyczyną znacznego zaczerwienienia, złuszczania lub innych objawów podrażnienia skóry.

Należy chronić usta, oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem. W trakcie terapii – nie należy stosować kosmetyków zalecanych do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Żel i krem Differin – jak długo trzeba stosować w leczeniu trądziku?

Długość trwania terapii dla każdego pacjenta ustalana jest indywidualnie. Początkowy okres leczenia trwa zazwyczaj 3 miesiące. Jeśli po tym czasie nie nastąpi wyleczenie, wówczas należy omówić postępy terapii z lekarzem, który zdecyduje o dalszym stosowaniu leku.

Differin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:

 • ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu,
 • ma ciężką postać trądziku pospolitego lub trądzik obejmuje dużą powierzchnię skóry,
 • ma uszkodzoną skórę,
 • jest w ciąży,
 • planuje zajść w ciążę.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

 • lek przedostanie się do nosa, ust lub błony śluzowej,
 • pacjent zauważy podrażnienie, wysuszenie i zaczerwienienie skóry,
 • ma zamiar korzystać ze słońca lub promieniowania UV,
 • pacjent używa kosmetyków zalecanych do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym.

Czy można się opalać podczas stosowania leku Differin?

Zaleca się, aby podczas terapii lekiem Differin unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Może to wywołać podrażnienie skóry. Lek uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego. Lepiej unikać opalania się, a szczególnie na fragmenty skóry poddawane leczeniu starannie stosować kremy i filtry ochronne UV.

Czy Differin może podrażniać skórę?

Krem i żel należy starannie aplikować na skórę unikając kontaktu z ustami, oczami oraz błonami śluzowymi. Jeśli przypadkowo dojdzie do kontaktu, należy przemyć je dużą ilością wody.

Warto pamiętać, że rozpoczynając leczenie Differin w krótkim czasie może na skórze pojawić się podrażnienie, zaczerwienienie i wysuszenie. Jeśli pojawią się takie objawy, należy przerwać stosowanie kremu na kilka dni aż do ustąpienia objawów. Należy wznowić terapię po pewnym czasie, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Po przypadkowym, omyłkowym połknięciu leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu chorób skóry (np. retynoidy).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy krem i żel na zmiany skórne Differin można stosować w ciąży?

Podczas ciąży i karmienia piersią kobieta powinna konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym stosowanie każdego leku lub preparatu. To ważne, bo ich składniki mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży oraz prawidłowy rozwój dziecka.

Producent w oryginalnej ulotce Differin jednoznacznie wskazuje, że leku nie wolno stosować podczas ciąży. Zasada ta dotyczy także kobiet, które w najbliższej przyszłości planują zajście w ciążę.

Istnieją domowe sposoby leczenia zmian skórnych podczas ciąży, które są bezpieczne dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Warto porozmawiać z lekarzem na ten temat, by wspólnie wybrać najlepszy sposób radzenia sobie z dolegliwościami skórnymi podczas ciąży.

Jeśli pacjentka stosuje lek podczas karmienia piersią, nie powinna nakładać preparatu na klatkę piersiową.

Differin – skutki uboczne

Differin, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Differin na trądzik – jakie może mieć działania niepożądane?

Każdy lek może wywołać działania niepożądane, ale to nie znaczy, że u każdego pacjenta one wystąpią. Jeśli po zastosowaniu pojawią się objawy reakcji alergicznej należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Występujące często działania niepożądane Differin (czyli rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 osób stosujących lek) to:

 • podrażnienie skóry
 • suchość skóry
 • uczucie pieczenia
 • rumień (zaczerwienienie skóry).

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów) to:

 • kontaktowe zapalenie skóry,
 • uczucie dyskomfortu skóry,
 • oparzenie słoneczne,
 • świąd,
 • swędzenie skóry,
 • łuszczenie się skóry,
 • trądzik.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to:

 • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
 • ból skóry,
 • obrzęk skóry,
 • swędzenie powiek,
 • podrażnienie powiek,
 • zaczerwienienie powiek,
 • ciemnienie lub rozjaśnienie skóry,
 • oparzenie po nałożeniu preparatu.

Inne, rzadziej występujące skutki uboczne stosowania leku, są szczegółowo opisane w oryginalnej ulotce producenta Differin. Warto się z nimi zapoznać przed pierwszą aplikacją preparatu.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Differin (2)

Adapalen jest silnie działającą substancją na skórę, powinna być stosowana wyłącznie pod kontrolą lekarza. Specjalista na podstawie objawów i historii choroby pacjenta określa, jaki preparat da najlepsze efekty terapeutyczne oraz w jaki sposób i jak długo pacjent powinien go stosować. Differin w obu wielkościach opakowania dostępny jest wyłącznie na receptę.

Pierwsze efekty, od momentu rozpoczęcia leczenia Differin widoczne są po ok. 4-8 tygodniach.

e-Konsultacja z Receptą Online
Differin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem