Metronidazol Ziaja
Rozpocznij e-konsultację po Receptę Online bez wychodzenia z domu.
- Pomoc przy trądziku różowatym i bakteryjnych zakażeniach skóry twarzy
- Zapytaj o zastosowanie Metronidazol Ziaja
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu
Najważniejsze informacje:
Metronidazol Ziaja – żel z substancją o działaniu bakteriobójczym na problemy skórne
- Metronidazol Ziaja to lek w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera metronidazol – substancję czynną o działaniu bakteriobójczym.
- Preparat stosuje się w leczeniu trądziku różowatego, wyprysku łojotokowego, mieszanych zakażeń bakteryjnych skóry twarzy, zapalenia skóry wokół ust oraz trądziku różowatego posteroidowego u dorosłych.
- Żel Metronidazol Ziaja jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Metronidazol Ziaja.
- dostępność na receptę
- wskazania trądzik różowaty, wyprysk łojotokowy, mieszane zakażenia bakteryjne skóry twarzy, zapalenie skóry wokół ust, trądzik różowaty posteroidowy
- postać żel
- dawka 10 mg/g
- substancja czynna Metronidazol (Metronidazolum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2026O leku
Metronidazol Ziaja to żel z metronidazolem wykorzystywany w leczeniu wybranych chorób zapalnych oraz bakteryjnych skóry twarzy. Dowiedz się więcej o tym leku, jego zastosowaniu, dawkowaniu i skutkach ubocznych z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie pytań można umówić się na konsultację medyczną na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na lek Metronidazol Ziaja.
Metronidazol Ziaja – co to za lek?
Metronidazol Ziaja jest lekiem w postaci żelu opartym na działaniu metronidazolu. Po zastosowaniu na skórę metronidazol działa na bakterie uczestniczące w rozwoju niektórych chorób skóry. Lek stosuje się w chorobach skóry twarzy o podłożu zapalnym lub związanym z zakażeniem bakteryjnym. Jednym ze wskazań jest trądzik różowaty, czyli przewlekła choroba skóry obejmująca przede wszystkim centralną część twarzy. Preparat może być również stosowany w wyprysku łojotokowym oraz zapaleniu skóry wokół ust.
Na co stosuje się Metronidazol Ziaja?
Metronidazol Ziaja jest wskazany w leczeniu:
- trądziku różowatego,
- wyprysku łojotokowego,
- mieszanych zakażeń bakteryjnych skóry twarzy,
- zapalenia skóry wokół ust,
- trądziku różowatego posteroidowego.
Jak działa Metronidazol Ziaja?
Substancją czynną leku jest metronidazol, będący pochodną nitroimidazolu o działaniu bakteriobójczym. Po zastosowaniu miejscowym na skórę działa on na bakterie Gram-ujemne rosnące w warunkach względnie beztlenowych, w szczególności bakterie z rodzajów Bacteroides i Fusobacterium.
Dla kogo jest przeznaczony lek Metronidazol Ziaja?
Metronidazol Ziaja jest przeznaczony dla osób dorosłych. Lek nie jest wskazany do stosowania u dzieci ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczności preparatu w tej grupie pacjentów.
Co wchodzi w skład leku Metronidazol Ziaja?
W jednym gramie żelu Metronidazol Ziaja znajduje się 10 miligramów metronidazolu.
Pozostałe składniki to: etanol 96%, karbomer 980, glikol propylenowy (E 1520), disodu edetynian, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), trolamina, woda oczyszczona.
Metronidazol Ziaja – zamienniki
Zamiennikiem leku Metronidazol Ziaja jest Metronidazol Jelfa.
Metronidazol Ziaja – dawkowanie
Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Standardowo cienką warstwę żelu nanosi się na zmienione chorobowo miejsca dwa razy na dobę – rano i wieczorem. Czas leczenia zależy od rodzaju drobnoustroju, umiejscowienia zmian oraz nasilenia zakażenia. Zazwyczaj terapia trwa od 3 do 4 miesięcy i nie należy samodzielnie przedłużać tego okresu. Jeżeli wystąpi wyraźna poprawa, lekarz może jednak zalecić kontynuowanie stosowania leku przez kolejne 3 lub 4 miesiące, zależnie od nasilenia zmian chorobowych. Jeżeli po 3–4 miesiącach leczenia nie nastąpi poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.
Jak stosować Metronidazol Ziaja
Żel należy nakładać cienką warstwą bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Przed jego zastosowaniem leczoną powierzchnię należy umyć delikatnym środkiem myjącym. Po aplikacji leku można stosować wyłącznie kosmetyki, które nie zatykają porów i nie wykazują działania ściągającego. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. W razie przypadkowego dostania się żelu do oczu trzeba przepłukać je dużą ilością chłodnej wody, a jeśli podrażnienie utrzymuje się, skontaktować się z lekarzem okulistą.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Metronidazol Ziaja, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie zastosowania leku Metronidazol Ziaja
W przypadku pominięcia aplikacji Metronidazolu Ziaja nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Metronidazol Ziaja, przedawkowanie
Przedawkowanie leku po zastosowaniu miejscowym jest mało prawdopodobne. Jeżeli na skórę nałożono zbyt dużą ilość preparatu i zachodzi potrzeba jego usunięcia, skórę należy przemyć dużą ilością ciepłej wody. W przypadku przypadkowego połknięcia leku należy skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje o odpowiednim leczeniu.
Przerwanie stosowania leku Metronidazol Ziaja
Nie należy przerywać stosowania Metronidazolu Ziaja wcześniej bez konsultacji z lekarzem. Przedwczesne zakończenie terapii może doprowadzić do zaostrzenia objawów skórnych.
Metronidazol Ziaja – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Metronidazol Ziaja – leku nie należy podawać w następujących przypadkach:
- uczulenie na metronidazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Środki ostrożności:
Metronidazol Ziaja jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. W przypadku pojawienia się podrażnienia skóry należy skontaktować się z lekarzem, który może zalecić zmniejszenie częstotliwości aplikacji albo czasowe przerwanie leczenia.
Podczas terapii należy unikać promieniowania ultrafioletowego, w tym światła słonecznego, solariów oraz lamp emitujących promieniowanie UV. Trzeba również unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Zastosowanie żelu w pobliżu oka może wywołać podrażnienie spojówek i łzawienie.
Szczególną ostrożność należy zachować u osób z nieprawidłowym obrazem krwi, określanym jako dyskrazja, również jeżeli zaburzenie takie występowało w przeszłości. O chorobach krwi należy poinformować lekarza.
Leku nie należy stosować dłużej, niż zalecił lekarz. W ulotce podano także, że istnieją dowody sugerujące rakotwórcze działanie metronidazolu u niektórych gatunków zwierząt, natomiast nie ma danych dotyczących takiego działania u ludzi.
Ze względu na zawartość etanolu preparat jest łatwopalny. Nie należy stosować go w pobliżu otwartego ognia, zapalonego papierosa ani niektórych urządzeń, takich jak suszarka do włosów.
Po spożyciu alkoholu obserwowano reakcje przypominające te występujące po połączeniu alkoholu z disulfiramem, lekiem stosowanym w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Obejmowały one m.in. ostre psychozy i stany splątania.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Metronidazol Ziaja z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Metronidazolu Ziaja w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W okresie ciąży Metronidazol Ziaja może być stosowany wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna to za zdecydowanie konieczne. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa miejscowego stosowania metronidazolu u kobiet ciężarnych, a po podaniu doustnym substancja przenika przez barierę łożyska i szybko dociera do płodu. Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią. Lekarz powinien zdecydować, czy konieczne jest zaprzestanie stosowania preparatu, czy przerwanie karmienia piersią. Brak jest danych opisujących wpływ metronidazolu na płodność u ludzi.
Metronidazol Ziaja a prowadzenie pojazdów
Metronidazol Ziaja nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.
Metronidazol Ziaja – skutki uboczne
Stosując lek Metronidazol Ziaja, należy wziąć pod uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Często (u nie więcej niż 1 na 10 osób) mogą występować poniższe skutki uboczne Metronidazolu Ziaja:
- nasilenie trądziku różowatego,
- podrażnienie skóry,
- suchość skóry,
- uczucie dyskomfortu skóry (palenie, ból lub pieczenie),
- rumień,
- swędzenie.
Niezbyt częste działania niepożądane mogą dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób stosujących Metronidazol Ziaja. Należą do nich:
- nudności,
- nieprawidłowe czucie,
- zmniejszenie czucia,
- zaburzenia smaku (metaliczny smak).
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, jakie może powodować lek Metronidazol Ziaja. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Metronidazol Ziaja?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Po pierwszym otwarciu preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Okres ważności po otwarciu wynosi 3 lata, jednak nie może być dłuższy niż termin ważności podany na opakowaniu. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Ile kosztuje lek Metronidazol Ziaja? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Metronidazol Ziaja znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie znajduje się Metronidazol Ziaja, cena może różnić się w zależności od apteki.
Metronidazol Ziaja to żel do stosowania miejscowego zawierający metronidazol. Wykazuje działanie bakteriobójcze i jest stosowany między innymi w trądziku różowatym, wyprysku łojotokowym, zapaleniu skóry wokół ust oraz mieszanych zakażeniach bakteryjnych skóry twarzy. Standardowo żel nakłada się cienką warstwą dwa razy na dobę, a terapia trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy. Podczas leczenia należy unikać promieniowania UV oraz kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. E-receptę na lek Metronidazol Ziaja można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Metronidazol Ziaja – co to za lek? Na co pomaga?
Metronidazol Ziaja to lek w postaci żelu do miejscowego stosowania na skórę. Zawiera 10 mg metronidazolu w każdym gramie preparatu. Lek stosuje się w trądziku różowatym, wyprysku łojotokowym, mieszanych zakażeniach bakteryjnych skóry twarzy, zapaleniu skóry wokół ust oraz trądziku różowatym posteroidowym.
Jak stosować Metronidazol Ziaja? Dawkowanie
Metronidazol Ziaja stosuje się miejscowo na zmienioną chorobowo skórę. Zazwyczaj cienką warstwę żelu nakłada się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Przed aplikacją leczone miejsca należy umyć delikatnym środkiem myjącym. Leczenie trwa najczęściej od 3 do 4 miesięcy, zależnie od rodzaju drobnoustroju, lokalizacji i nasilenia zakażenia.
Czy Metronidazol Ziaja jest na receptę?
Tak, Metronidazol Ziaja jest dostępny tylko na receptę. Stosuje się go w leczeniu zmian skórnych związanych z trądzikiem różowatym. Przed rozpoczęciem terapii należy przejść konsultację medyczną, która pozwoli ocenić zmiany i ustalić, czy ten preparat będzie odpowiedni.
Czy można uzyskać Metronidazol Ziaja bez recepty?
Nie, Metronidazol Ziaja nie jest dostępny bez recepty. Zmiany przypominające trądzik różowaty mogą mieć różne przyczyny, dlatego przed zastosowaniem leku potrzebna jest ocena medyczna. Pozwala ona dobrać odpowiednie leczenie i ustalić czas jego stosowania.
Jakie są zamienniki leku Metronidazol Ziaja?
Zamiennikiem leku Metronidazol Ziaja jest Metronidazol Jelfa. Preparaty mogą różnić się ceną, dostępnością i substancjami pomocniczymi.
Metronidazol Ziaja a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?
Podczas stosowania Metronidazolu Ziaja najbezpieczniej unikać picia alkoholu. Ulotka opisuje reakcje obserwowane po połączeniu metronidazolu z alkoholem, w tym stany splątania i ostre psychozy. Jednocześnie preparat jest żelem stosowanym na skórę, a metronidazol wchłania się z niej w niewielkim stopniu. W razie wątpliwości warto omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Jak uzyskać e‑receptę na Metronidazol Ziaja?
Aby uzyskać receptę na lek Metronidazol Ziaja, należy przejść konsultację medyczną. Można to zrobić w tradycyjnej placówce medycznej lub podczas wizyty online. W trakcie konsultacji analizowane są informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta, w tym choroby towarzyszące, alergie oraz stosowane leki. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja, czy Metronidazol Ziaja jest odpowiednim lekiem dla danej osoby. Jeśli recepta zostanie wystawiona, można ją zrealizować w każdej aptece.
Jak wygląda konsultacja on‑line, po której można uzyskać e‑receptę na Metronidazol Ziaja?
E-konsultacja to prosty sposób na uzyskanie porady medycznej w sytuacji braku możliwości wizyty w placówce stacjonarnej. Aby rozpocząć konsultację online na stronie Receptomat.pl, wystarczy kliknąć widoczny przycisk rozpoczynający e-konsultację. Istnieje możliwość zgłoszenia się z konkretną dolegliwością lub rozpoczęcia e-konsultacji ogólnej. W kolejnym kroku należy wypełnić formularz, a następnie utworzyć konto (w przypadku nowych użytkowników) lub zalogować się na istniejące konto. Następnie przeprowadzana jest konsultacja mająca na celu zebranie wywiadu medycznego oraz – w razie potrzeby – uzupełnienie dokumentacji medycznej. Po konsultacji, jeśli okaże się to konieczne, wystawiana jest e-recepta na Metronidazol Ziaja. Kod do jej realizacji wysyłany jest SMS-em. Wystawiona e-recepta pojawia się również w Internetowym Koncie Pacjenta.
Jakie są skutki uboczne leku Metronidazol Ziaja?
Do częstych działań niepożądanych Metronidazolu Ziaja należą suchość skóry, rumień, swędzenie, pieczenie lub ból skóry, podrażnienie oraz nasilenie trądziku różowatego. Niezbyt często występują zmniejszenie czucia, nieprawidłowe czucie, metaliczny smak i nudności. Każde niepokojące działanie niepożądane warto omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Od kiedy zaczyna działać Metronidazol Ziaja?
Poprawa stanu skóry może pojawiać się stopniowo podczas regularnego stosowania żelu. Ulotka nie podaje konkretnego czasu, po którym powinny być widoczne pierwsze efekty. Leczenie trwa zwykle 3–4 miesiące. Jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa, należy skontaktować się z lekarzem.
Jak długo można stosować Metronidazol Ziaja?
Leczenie Metronidazolem Ziaja trwa zazwyczaj od 3 do 4 miesięcy. Dokładny czas jest określany indywidualnie przez lekarza i zależy od rodzaju drobnoustroju, umiejscowienia zmian oraz nasilenia zakażenia. Nie należy również przerywać terapii wcześniej bez porozumienia z lekarzem, ponieważ może dojść do nasilenia objawów skórnych.

