Receptomat » Famogast
Famogast
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na
- Zapytaj o zastosowanie Famogast
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Famogast – lek na wrzody i refluks
- Lek Famogast jest stosowany u dorosłych w chorobach przebiegających z nadmierną produkcją kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, zespół Zollingera-Ellisona.
- Substancją czynną leku Famogast jest famotydyna. Jej działanie polega na blokowaniu receptorów histaminowych w komórkach okładzinowych żołądka.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Famogast.
- dostępność na receptę
- wskazania choroba wrzodowa dwunastnicy, choroba wrzodowa żołądka, zespół Zollingera-Ellisona, choroba refluksowa przełyku
- postać tabletki powlekane
- dawka 40 mg
- substancja czynna Jaskra
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 14 kwietnia, 2025-
Data publikacji14 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- zawarte w rdzeniu tabletki: skrobia żelowana, celuloza sproszkowana, magnezu stearynian, talk,
- zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 6000, talk, lak z czerwienią koszenilową (E124).
- choroba wrzodowa dwunastnicy: 40 mg przed snem przez 4-8 tygodni,
- profilaktyka nawrotów choroby wrzodowej dwunastnicy: 20 mg przed snem,
- zespół Zollingera-Ellisona: początkowo 20 mg co 6 godzin,
- choroba wrzodowa żołądka: 40 mg przed snem przez 4-8 tygodni,
- choroba refluksowa przełyku: 20 mg 2 razy na dobę przez 6-12 tygodni, a w przypadku istniejących nadżerek lub owrzodzeń przełyku 40 mg 2 razy na dobę przez 6-12 tygodni,
- profilaktyka nawrotów choroby refluksowej przełyku oraz nadżerek i owrzodzeń w przebiegu choroby refluksowej przełyku: 20 mg 2 razy na dobę.
- uczulenie na famotydynę lub jakikolwiek składnik leku,
- uczulenie na inne leki z grupy antagonistów H2.
- owrzodzenie żołądka,
- ciężka niewydolność nerek,
- długotrwałe stosowanie,
- długotrwała choroba wrzodowa.
- ciężka reakcja alergiczna (nagłe świsty, obrzęk warg, języka, gardła lub ciała, wysypka, zaczerwienienie, omdlenie, utrudnienie przełykania),
- zaczerwienienie skóry z tworzeniem pęcherzy lub złuszczaniem, z możliwym powstawaniem dużych pęcherzy i krwawieniem w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych oraz spełzaniem dużych powierzchni naskórka,
- żółty kolor skóry, ciemny mocz, zmęczenie.
- bóle głowy, zawroty głowy,
- zaparcia, biegunki.
- anoreksja,
- zaburzenia smaku,
- suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, dyskomfort lub pełność w jamie brzusznej, wzdęcia,
- wysypka, świąd, pokrzywka,
- zmęczenie.
- choroba wrzodowa dwunastnicy, w tym zapobieganie jej nawrotom po wyleczeniu postaci aktywnej,
- zespół Zollingera-Ellisona,
- choroba wrzodowa żołądka,
- leczenie choroby wrzodowej przełyku,
- profilaktyka nawrotów choroby refluksowej przełyku i nadżerek lub owrzodzeń w jej przebiegu.
O leku
Famogast to lek na receptę zawierający famotydynę. Jest wskazany u osób dorosłych z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, chorobą refluksową przełyku oraz zespołem Zollingera-Ellisona. Zapoznaj się z ulotką preparatu i informacjami poniżej. Umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na Famogast.
Famogast – co to za lek?
Famogast to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Kwas solny to główny składnik soku żołądkowego, który w nadmiernych ilościach może uszkadzać błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Lek znajduje zastosowanie w bardzo częstych chorobach – szacuje się, że na chorobę refluksową przełyku może chorować nawet co trzeci dorosły w Polsce, natomiast choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest diagnozowana u 5-10% populacji.
Na co stosuje się Famogast?
Tabletki Famogast 40 stosuje się w leczeniu i profilaktyce nawrotów choroby wrzodowej dwunastnicy, leczeniu choroby wrzodowej żołądka, leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona, a także leczeniu i profilaktyce nawrotów choroby refluksowej przełyku.
Jak działa Famogast?
Substancją czynną leku Famogast jest famotydyna – inhibitor receptorów histaminowych H2. Famotydyna uniemożliwia łączenie się histaminy z receptorami znajdującymi się na komórkach okładzinowych żołądka. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję kwasu solnego, a histamina jest jednym z czynników, które pobudzają ich czynność. Famogast hamuje wydzielanie kwasu solnego w spoczynku i po posiłku. Działa przez 10-12 godzin.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Famogast?
Lek Famogast może być stosowany przez osoby dorosłe.
Co wchodzi w skład leku Famogast?
Tabletka Famogast zawiera substancję czynną famotydynę w ilości 40 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
Famogast – zamienniki
W przypadku leku Famogast zamiennik nie jest dostępny.
Famogast – dawkowanie
Tabletki Famogast są podzielne na dwie równe dawki. Dawkowanie Famogast zależy od wskazania i jest następujące:
U pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki lub wydłużeniu okresu pomiędzy poszczególnymi dawkami do 36-48 godzin.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Famogast, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Famogast
Pominiętą dawkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Famogast, przedawkowanie
Zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem. Może być konieczne leczenie objawowe.
Przerwanie stosowania leku Famogast
Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących długości terapii.
Famogast – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Famogast – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Jeśli u pacjenta występuje któryś z poniższych problemów, przed rozpoczęciem stosowania leku powinien omówić to z lekarzem i zachować szczególną ostrożność:
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Famogast 40 mg z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Famogast w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Famogast może być stosowany w ciąży wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.
Famogast a prowadzenie pojazdów
U niektórych pacjentów stosujących Famogast mogą wystąpić skutki uboczne z zakresu ośrodkowego układu nerwowego, tj. zawroty głowy. W takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Famogast – skutki uboczne
Stosując lek Famogast należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Famogast może powodować poważne działania niepożądane, które wymagają odstawienia leku oraz niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
Famogast 40 mg może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
W przypadku leku Famogast działania niepożądane występujące często (tj. u mniej niż 1 na 10 osób) to:
Niezbyt częste skutki uboczne Famogast dotyczą mniej niż 1 na 100 osób. Należą do nich:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, które może wywoływać Famogast. Ulotka zawiera pełną listę skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Famogast?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Famogast? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Famogast znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji umieszczonych na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Famogast 40 mg, cena może różnić się w zależności od apteki.
Famogast to tabletki powlekane z famotydyną, która zmniejsza produkcję kwasu solnego poprzez blokowanie receptorów histaminowych H2 w błonie śluzowej żołądka. Lekarz może przepisać ten lek osobie dorosłej z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, refluksowym zapaleniem przełyku oraz zespołem Zollingera-Ellisona. Tabletki Famogast nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. E-receptę na Famogast można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Famogast 40 mg - na co to jest, na co pomaga? Co to za lek?

Famogast to lek zawierający substancję czynną famotydynę, która należy do grupy blokerów receptorów histaminowych H2. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek Famogast jest stosowany w następujących wskazaniach:
Czy można kupić lek na wrzody Famogast 40 mg bez recepty?

Nie, tabletki Famogast są dostępne wyłącznie na receptę.
Tabletki Famogast a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku?

Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do spożywania alkoholu podczas stosowania tabletek Famogast, jednak nie jest to zalecane. Alkohol może podrażniać błonę śluzową żołądka i zwiększać produkcję kwasu solnego.
Jakie są możliwe skutki uboczne leku Famogast?

Najczęstsze skutki uboczne leku Famogast to bóle głowy, zawroty głowy, zaparcia oraz biegunki. Obserwuje się je u mniej niż 1 na 10 osób. Bardzo rzadko lek może powodować poważne działania niepożądane, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem (np. ciężkie reakcje alergiczne). Aby poznać wszystkie skutki uboczne leku, należy przeczytać ulotkę.
Famogast na wrzody - jak długo można stosować?

Długość leczenia jest ustalana przez lekarza i może być inna u każdego pacjenta, w zależności od stanu zdrowia i odpowiedzi na famotydynę. Na przykład, w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka lek stosuje się najczęściej przez 4-8 tygodni, a w leczeniu choroby refluksowej przełyku przez 6-12 tygodni.
Czy Famogast jest na zgagę?

Zgaga (pieczenie i palenie w przełyku i klatce piersiowej) to typowy objaw choroby refluksowej przełyku. Famogast jako lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku może pomóc zmniejszyć zgagę. W tym wskazaniu stosuje się także inne leki, głównie inhibitory pompy protonowej i leki zobojętniające (antacida). W każdym przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Jak i kiedy stosować Famogast - rano czy wieczorem? Dawkowanie

Tabletki Famogast przyjmuje się doustnie. Jeśli lekarz zalecił stosowanie Famogastu raz na dobę, lek najczęściej stosuje się wieczorem przed snem. W leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona lek stosuje się co 6 godzin, natomiast w chorobie refluksowej przełyku dwa razy na dobę. Tabletka Famogast 40 mg ma kreskę, która pozwala na podzielenie jej na dwie równe części. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, ponieważ może być konieczne zaplanowanie odpowiednich odstępów między dawką Famogast a pozostałymi preparatami.
Kiedy brać tabletki Famogast - przed czy po jedzeniu?

Famogast (tabletki na wrzody i refluks) można przyjmować niezależnie od posiłków. Oznacza to, że lek można zażywać zarówno z posiłkiem, jak i pomiędzy posiłkami.
Czy Famogast jest na receptę? Jak uzyskać e-receptę na lek Famogast?

Lek Famogast jest dostępny wyłącznie na receptę. Aby uzyskać e-receptę na Famogast, należy umówić się na wizytę u lekarza, który oceni objawy oraz stan zdrowia pacjenta. Wizyta może odbyć się stacjonarnie w gabinecie lub zdalnie (w formie wideo- lub teleporady). Jeśli lekarz zdecyduje, że lek Famogast jest odpowiedni dla pacjenta, wystawi e-receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece.
Czy Famogast na czczo należy brać?

Famogast nie musi być przyjmowany na czczo. Zwykle zaleca się przyjmowanie go wieczorem, najlepiej bezpośrednio przed snem. W przypadku stosowania innych leków może być konieczne zastosowanie odpowiedniego odstępu. W razie wątpliwości zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.